Pasaulyje

2021.07.24 17:06

Baimė dėl interneto cenzūros ir tūkstančiai bėgančių žmonių – Pekinas grąžina Honkongą pusę amžiaus atgal

LRT.lt2021.07.24 17:06

Šeimos skuba išvykti dar nesibaigus vizos galiojimo laikui, o įmonės reiškia susirūpinimą dėl galimos interneto cenzūros, rašo „Radio Free Asia“ (RFA). 

Kaip pirmadienį pranešė analitikai, Honkongo rinkimų sistemos pokyčiai, kuriuos primetė valdančioji Kinijos komunistų partija (KKP), grąžino miesto politinį gyvenimą kelis dešimtmečius atgal, į 20 a. viduryje vyravusią ikireforminę kolonijinę epochą.

RFA duomenimis, šie taisyklių pakeitimai reiškia, kad vargu ar bus leista rinkimuose dalyvauti opozicijos kandidatams, tačiau net ir tuo atveju, jei jiems pavyks sudalyvauti rinkiminėje kovoje, jie bus renkami labai nedidelio skaičiaus rinkėjų, lyginant su ankstesne sistema.

Rinkimų komitetą, kurį iki šiol daugiausiai sudarė KKP išrinkti nariai, nuo šiol papildys 28 pramonės ir profesinių grupių, vadinamų „funkcinėmis rinkimų apygardomis“, atstovai, o rinkėjų bazė šioms vietoms užimti buvo sumažinta bemaž 97 proc.

Remiantis preliminaria Honkongo Vyriausybės pateikta balsavimo registracijos informacija, rinkimų apygardose registruotų rinkėjų, turinčių išrinkti rinkimų komiteto narį, skaičius nuo praėjusių rinkimų, kai komitetas rinko tik miesto vadovą, sumažėjo 90 proc.

KKP pakeitus taisykles, komitetui taip pat pavesta išrinkti 40 narių į Įstatymų leidžiamąją tarybą („LegCo“).

Vien švietimo funkcinėje rinkimų apygardoje užregistruotų rinkėjų skaičius siekia tik 1,7 tūkst., lyginant su 80 tūkst. ankstesnėje komiteto sesijoje.

Kinijos Honkongo universiteto (CUHK) vyresnysis politikos dėstytojas Ivanas Choy sakė, kad anksčiau visi švietimo sektoriaus darbuotojai turėjo teisę balsuoti už rinkimų komiteto narius. Tačiau dabar tik valdžios „paskirti“ žmonės gali balsuoti savo funkcinėje rinkimų apygardoje.

„Anksčiau tokiuose rinkimuose dalyvaudavo daugiau nei 200 tūkst. žmonių, – sako I. Choy. – Buvo teigiančių, kad toks dalyvavimas yra nereikšmingas, bet dabar mes net to nebeturime.“

„Manau, kad rinkėjai jausis dar labiau atsieti nuo rinkimų proceso tiek į miesto vadovo vietą, tiek į „LegCo“, – teigia jis.

„Nelieka jokių galimybių pralaimėti“

Anot I. Choy, artimiausius rinkimus Pekinas ketina surengti gruodį, kad „neliktų jokių galimybių pralaimėti“.

Jo teigimu, įsigaliojus pokyčiams, Kinijos komunistų partijai bus kur kas „lengviau valdyti“ Honkongo politiką.

Kinijos ir Honkongo pareigūnai ne kartą yra sakę, kad rinkimų pokyčiai yra susiję su rinkimų sistemos „tobulinimu“.

Honkongo viešosios nuomonės tyrimų instituto (PORI) vadovo pavaduotojas Chungas Kim-wah patvirtino I. Choy žodžius, taip pat pripažindamas, kad demokratija Honkonge grįžo į 20 a. viduryje buvusį lygį.

„Aš asmeniškai nemanau, kad esame bent devintajame dešimtmetyje, – sako Chungas Kim-wah. – Tada buvo renkama tik rajono taryba, o devintojo dešimtmečio viduryje surengėme netiesioginius „LegCo“ narių rinkimus.“

„Šiuo metu yra prasčiau nei devintajame dešimtmetyje, o rinkėjų bazė dar mažesnė nei buvo miesto tarybos rinkimuose šeštajame dešimtmetyje“, – aiškina jis.

Naujosios rinkimų taisyklės įsigaliojo 2021 m. kovo 31 d. ir paskatino JAV Valstybės departamentą išreikšti „didelį susirūpinimą“ dėl pokyčių.

Planuose numatyta, kad bet kuris asmuo, ketinantis kandidatuoti į Honkongo įstatymų leidžiamąją valdžią, privalo būti tvirtas KKP šalininkas; prieš suteikiant kandidatams teisę dalyvauti rinkimuose, juos turi patikrinti nacionalinė saugumo policija, rašo RFA.

Pagal naująją sistemą, būsimiesiems kandidatams teks pereiti daugiasluoksnius svarstymus KKP komitetuose ir tik juos sėkmingai įveikus, jų pavardė atsidurs ant rinkimų biuletenio.

Visgi šių komitetų sprendimas neįsigalios tol, kol, remdamasis Nacionalinio liaudies kongreso (NPC) nuolatinio komiteto paskelbta informacija, jo nepatvirtins Honkongo policijos pajėgų nacionalinio saugumo skyrius.

Teisė skųsti Kandidatų tinkamumo peržiūros komiteto sprendimą ar nacionalinės saugumo policijos nutarimą nesuteikiama.

Rajono tarybos nariai, paskutinė bent kokio demokratinio atstovavimo mieste viltis, taip pat buvo pašalinti iš rinkimų komiteto, kuris nusprendžia, kas užims 40 iš 90 „LegCo“ vietų ir kuris taip pat renka miesto vadovą.

Nukelti rinkimai

2020 m. rugsėjį planuoti, bet metams atidėti, rinkimai į Įstatymų leidžiamąją tarybą („LegCo“) buvo dar kartą nukelti iki 2021 m. gruodžio.

Nors 20 mandatų neseniai iki 90 vietų išplėstoje „LegCo“ bus skirstomi geografinės apygardose įprastiniu balsavimu, rinkėjai galės rinktis tik iš kruopščiai atrinktų ir patikrintų kandidatų, tokiu būdu užtikrinant, kad už demokratiją pasisakantys politikai ir žmogaus teisių gynėjai į tarybą nepatektų.

Į likusias vietas atstovai bus skiriami arba renkami prekybos, pramonės ir specialiųjų interesų grupėse. Kaip ir geografinėse apygardose renkami kandidatai, šie taip pat privalės turėti nacionalinės saugumo policijos patvirtinimą.

Valdžia taip pat privalo imtis veiksmų prieš tuos, kurie siekia „pakenkti“ rinkimų sistemai.

Valstybės departamentas savo 2020 m. išplatintoje Žmogaus teisių ataskaitoje teigė, kad KKP sėkmingai „užgniaužė“ Honkongui žadėtas teises ir laisves, tuo „smarkiai pakenkdama“ septynių milijonų miesto gyventojų teisėms ir laisvėms.

Tūkstančiai žmonių bėga iš Honkongo

Tūkstančiai žmonių – daugiausia šeimos su mokyklinio amžiaus vaikais – rikiuojasi Honkongo tarptautiniame oro uoste, laukdami skrydžių į Jungtinę Karalystę, kuri iki 2021 m. liepos 19 d. leido beveik trims milijonams Britanijos užjūrio piliečio pasą (BNO) turinčių asmenų atvykti į šalį be vizos, rašo RFA.

Nemažai išvykstančių šeimų RFA sakė, nusprendusios palikti Honkongą dėl itin griežto nacionalinio saugumo įstatymo, įsigaliojusio mieste nuo 2020 m. liepos 1 d., ir jo poveikio vaikų ugdymui.

Amerikos prekybos rūmai Honkonge („AmCham“) pirmadienį perspėjo apie blogėjančią verslo aplinką mieste.

„AmCham“ atidžiai stebi vis sudėtingesnę geopolitinę aplinką ir jos keliamas rizikas, ypač išryškėjusias pastaraisiais metais“, – sakoma pareiškime.

Jame taip pat teigiama, kad prekybos rūmai, siekdami „skatinti dialogą, leisti įmonėms užmegzti ryšius, dalytis idėjomis ir puoselėti skaidrumo, laisvo informacijos srauto, teisės viršenybės ir gero valdymo vertybes“, įsigijo naujas patalpas Honkongo centre.

„AmCham“ prezidentė Tara Joseph sako, kad verslo bendruomenė ypač susirūpinusi dėl to, kad Honkonge gali būti įdiegta „Didžiosios ugniasienės“ tipo interneto cenzūra.

„Vienas pagrindinių Honkongo privalumų yra tai, kad galite naršyti „Google“, galite jungtis prie „Facebook“ ar bet kurios kitos platformos, kas nėra įmanoma pagrindinėje Kinijos dalyje“, – sakė T. Joseph interviu „Bloomberg Television“.

„Todėl aš manau, kad Vyriausybei svarbu tai pripažinti, būti atvirai ir pasakyti, kad išlaikysime laisvą informacijos srautą“, – svarstė ji.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.