Pasaulyje

2021.07.21 20:47

Brutalumo etiketė čečėnų vadui Kadyrovui netrukdo – tapo Balkanų muzikos festivalio „veidu“

Gojko Veselinovic, „Radio Free Europe/Radio Liberty“, LRT.lt2021.07.21 20:47

Ramzanui Kadyrovui patinka linksmintis. Perdėm karingas čečėnų lyderis su draugeliais pozavo su jo aplankyti atvykusiu Mike`u Tysonu, buvo atsiskraidinęs Brazilijos futbolo rinktinę rungtynėms su savo privačia komanda, o 35-ojo gimtadienio iškilmėms išsinuomojo keletą Holivudo žvaigždžių.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe / Radio Liberty“ (RFE / RL) originalus kūrinys.

Jo kritikai ir oponentai, stebintys, kaip teigiama, režimo vykdomas politines žmogžudystes, pagrobimus ir kitokį sistemingą žmonių persekiojimą, priežasčių švęsti turi kur kas mažiau.

Žmogaus teisių grupės jau 14 metų trunkantį R. Kadyrovo valdymą apibūdina kaip negailestingą ir engėjišką, smulkmenišką ir kerštingą, nuolat pažeidžiantį moterų ir mažumų teises.

Tačiau tai nesutrukdė šiaurės Bosnijos ir Hercegovinos jaunimo grupei pasiskolinti R. Kadyrovo atvaizdą vasaros muzikos festivalio „Chechnya Fest“, kuris, jų teigimu, iš tikrųjų neturi nieko bendra su Čečėnija ar jos vadovu, reklamai.

Jie naudoja karine apranga vilkinčio R. Kadyrovo nuotrauką reklamai, kurios tikslas – pritraukti lankytojus į liepos 22 d. serbų dominuojamoje šalies dalyje esančioje Bilečioje vyksiantį festivalį.

„Tai nėra nukreipta prieš nieką, – RFE / RL Balkanų tarnybai sakė Jezerinos jaunimo grupės atstovas Vladimiras Milidragovičius. – Festivalį kasmet aplanko vis daugiau žmonių – nuo 200 lankytojų pirmame festivalyje šis skaičius išaugo iki daugiau nei 2000 [dalyvių] 2019 m.“

„Atvyksta įvairių tautybių žmonės“, – sako jis.

Anot V. Milidragovičiaus, festivalis, kurio pagrindinė žvaigždė bus DJ Terrible, yra humanitarinio pobūdžio, jo metu gautas pelnas bus skirtas „socialiai naudingai veiklai“.

Dalis šiais metais surinktų lėšų bus skirta neįvardinto vietos gyventojo gydymui, sakė jis.

O tai kaip R. Kadyrovas?

Nenuilstamai socialiniuose tinkluose save reklamuojantis R. Kadyrovas neabejotinai yra geriausiai atpažįstamas čečėnas.

Tačiau Bilekoje nėra etninių čečėnų bendruomenės, miestas neturi jokių akivaizdžių ryšių su R. Kadyrovu ar Rusija.

V. Milidragovičiaus teigimu, „Chechnya Fest“ pavadinimas festivaliui buvo pasirinktas pagal tai, kaip Bilečios gyventojai buvo įpratę erzinti „kažkada padykusius Jezerinos jaunuolius“, vadindami juos „čečėnais“ pagal kovingos Rusijos pietuose gyvenančios ir amžių sandūroje sukilusios tautos pavadinimą.

„Mes jį panaudojome, bet nieko neturime prieš nieką, – sakė V. Milidragovičius. – Nuo pat pirmojo festivalio pradžios prieš septynerius metus mes nekeitėme pavadinimo, toks jis liko iki šiol.“

Reklaminis „Chechnya Fest“ plakatas buvo pastebėtas magistralėje, jungiančioje Sarajevą su Adrijos jūros pakrante, o apie jo sąsajas su R. Kadyrovu šią savaitę savo „Twitter“ paskyroje parašė Juodkalnijos pilietinių teisių aktyvistas ir publicistas Ljubomiras Filipovičius.

Anot jo, dar „labiau glumina“ tai, kad festivalį remia kaimyninėje Juodkalnijoje įsikūrusi „Trebjesa“ alaus darykla, priklausanti amerikiečių bendrovei „Molson Coors Beverage“.

Vietos „Molson Coors“ atstovai neatsakė į RFE / RL klausimus apie alaus daryklos paramos festivaliui „Chechnya Fest“ dydį ir rinkodaros sąsajas su R. Kadyrovu.

Bilečia – maždaug 10 tūkst. gyventojų turintis miestas šalia vaizdingo ežero vadinamojoje Serbų Respublikoje, kuri kartu su Bosnijos ir Kroatijos federacija sudaro Bosniją ir Hercegoviną. Apie 80 proc. jo gyventojų yra serbai stačiatikiai.

Bilečios miestas parėmė šių metų „Chechnya Fest“, skirdamas 500 Bosnijos markių (maždaug 295 JAV dolerių).

Meras Veselinas Vujovičius festivalio organizatorius pavadino „gerais serbais ir patriotais“.

Jis taip pat teigė nieko nežinantis apie plačiai kritikuojamo čečėnų lyderio atvaizdo naudojimą renginio reklamai.

„Jei taip yra iš tikrųjų, jiems teks be jokių kalbų pakeisti reklamą, – sakė V. Vujovičius ir pridūrė nežinantis, kas yra R. Kadyrovas. – Jie negalės dėti to veikėjo ant afišų.“

Bet sužinojęs, kad R. Kadyrovas yra ilgametis Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininkas, meras savo nuomonę pakeitė. „Tai viską keičia“, – sakė jis.

„Kai kalba pasisuka apie V. Putiną, man nekyla jokių dilemų, – teigė V. Vujovičius. – Aš jam jaučiu didelę simpatiją, nes tas žmogus yra puikus lyderis.“

V. Putinas paskyrė R. Kadyrovą vadovauti Čečėnijai 2007 m., praėjus trejiems metams po to, kai per bombardavimą žuvo Kremliaus remtas jo tėvas.

Praėjusį mėnesį V. Putinas gyrė R. Kadyrovą už tai, kad šis pavertė karo nualintą respubliką „viena saugiausių“ vietų Rusijoje.

„Jums asmeniškai dalyvaujant – tiesiogiai, kartais iš tiesų tiesiogiai asmeniškai dalyvaujant, – Čečėnija iš tikrųjų tapo vienu saugiausių Rusijos Federacijos subjektų, – praėjusį mėnesį vykusioje vaizdo konferencijoje sakė V. Putinas, tokiu būdu išreikšdamas paramą dar vienos kadencijos siekiančiam „R. Kadyrovui. – Tai tiesiog tobula.“

„Human Rights Watch“ direktorė regione Tania Lokšina palaikymą „R. Kadyrovui ir jo žiauriam režimui Čečėnijoje“ pavadino „niūriu signalu apie teisingumą“ regione.

Anot jos, V. Putino žodžiai, kad Čečėnija yra saugi, skamba „itin ciniškai“.

Ji paminėjo, kad kaip tik praeitą mėnesį Čečėnijos ir Dagestano policija pagrobė R. Kadyrovo draugo dukterį, kuri, sakoma, bėgo nuo priekabiavimų dėl savo seksualinės orientacijos, taip pat kitus pagrobimus ir neteismines bausmes.

RFE / RL ir kitos žiniasklaidos priemonės išsamiai informavo apie prieš gėjus nukreiptas „valymo“ bangas Čečėnijoje.

Jezerinos jaunuoliai buvo įspėti, kad gali kilti nepasitenkinimas dėl nerūpestingos muzikinės šventės susiejimo su nuolat žmogaus teises pažeidinėjančiu asmeniu.

„Viskas prasidėjo kaip pokštas, bet aš jiems ne kartą sakiau, kad jie sulauks neigiamų reakcijų ir net gali kilti problemų toliau rengiant festivalį, – RFE / RL sakė Bilečios kultūros centro atstovas Nebojsa Roganas. – Bet jie tą pavadinimą naudoja jau šešerius metus ir neketina keisti nei jo, nei festivalio reklamos.“

Jo teigimu, Jezerinos jaunimo grupė daro daug gero bendruomenei. Jie įrengė vaikų žaidimo aikštelę ir lauko treniruoklius, užsiima kitomis humanitarinėmis veiklomis.

Tačiau N. Rogano nuomone, nederėtų naudoti R. Kadyrovo atvaizdo reklamoje.

„Nepalaikau tokio viešumo ir tokio stiliaus, – sakė jis. – Ten koncertuos kažkoks DJ Terrible, jie leidžia plakatus su Kalašnikovo automatais ir R. Kadyrovu – nežinau, kaip tai paaiškinti.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.