Pasaulyje

2021.07.21 10:36

Tyrimas: spraga registre atskleidė Rusijos COVID-19 mastą – virusu sirgo 5 kartus daugiau žmonių

LRT.lt2021.07.21 10:36

Išplatindama QR kodus, kurie šalyje veikia kaip galimybių pasai, Rusijos skaitmeninės plėtros ministerija „netyčia“ paviešino koronaviruso pandemijos mastą Rusijoje. Šie duomenys yra penkis kartus didesni nei oficialūs, rašoma bendrame meduza.io, „Mediazona“ ir „Holod media“ tyrime.

Sprendimas įvesti galimybių pasus Rusijos sostinėje Maskvoje nepasiteisino – tik tris savaites kavinės, restoranai ir barai tikrino žmonių galimybes lankytis laisvalaikio praleidimo vietose.

Nagrinėdamas valstybės tarnybų išduotas QR pažymas, „Meduza“, „Holod media“ ir „Mediazona“ nustatė, kad Sveikatos apsaugos ministerijos registre jau yra daugiau nei 29 milijonai įrašų, kurie nurodo apie asmenų susirgimą COVID-19. Tai yra penkis kartus daugiau, nei oficialiai pranešta COVID-19 atvejų šalyje.

Apie didesnį koronaviruso atvejų skaičių praėjusį mėnesį „netyčia“ užsiminė ir Rusijos skaitmeninės plėtros viceministras Olegas Kachanovas.

„Rusijos Federacijos Sveikatos apsaugos ministerijos informaciniuose šaltiniuose yra skelbiamas sergančiųjų registras ... Mes atliksime šią integraciją ir tiems, kurie turi įrodymą apie persirgimą, o tokių įrašų registre yra apie devyni milijonai, suteiksime jiems [QR kodus] “, – interviu „Rossija 24“ televizijai sakė pareigūnas.

O. Kachanovo įvardytų pacientų skaičius – apie devyni milijonai – tapo sensacija, nes sprendžiant iki birželio 24 dienos surinktų būstinės duomenų, koronavirusu visoje šalyje nuo pandemijos pradžios buvo užsikrėtę kiek mažiau nei penki milijonai rusų.

Tačiau, kaip sužinojo trijų leidinių žurnalistai, valdininko netyčia išduoti skaičiai gali būti dar didesni, nei yra iš tiesų.

Tyrimą atlikę Rusijos žurnalistai teigia, kad duomenų registre paliktos spragos leido išsiaiškinti paskutinių šešių mėnesių susirgimų COVID-19 atvejų skaičių.

Tačiau naujausias iš gautų pažymų – iš asmens, pasveikusio 2021 m. birželio pabaigoje, serijos numeris yra 27 milijonai 300 tūkst.

„Meduza.io“ šaltinis vienoje iš federalinių agentūrų, susipažinęs su federalinio registro darbu, paklaustas, ar šis skaičius atitinka įrašų skaičių registre, atsakė: „Taip“.

Kaip sužinojo „Meduza.io“ žurnalistai, sergančiųjų valstybės tarnybų pažymėjimų serijos numeriai jau viršija 29 milijonus. Tai beveik penkis kartus daugiau nei oficialiai užregistruotas pacientų skaičius pandemijos metu šalyje – šeši milijonai.

„Jūsų informacija apie 27 milijonus COVID-19 atvejų yra netiesa”, – į žurnalistų užklausą praėjusį mėnesį atsakė Rusijos Sveikatos ministerijos atstovai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.