Pasaulyje

2016.08.13 18:27

JAV ragina Ukrainą nedidinti įtampos

Saulius Masalskas, Vykintas Pugačiauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.08.13 18:27

JAV perspėjo Ukrainą nedidinti įtampos dėl Krymo, kai Pentagonas pareiškė nematantis pavojingo Rusijos pajėgų perdislokavimo. Viceprezidentas Joe Bidenas telefonu paprašė prezidento Petro Porošenkos įnešti savo indėlį vengiant padėties eskalacijos, bet Vašingtonas sako to prašantis ir Maskvos. Europos Sąjunga irgi paragino abi puses nekaitinti aistrų. Tuo metu Rusijos premjeras neatmetė galimybės, kad prezidentas nutrauktų diplomatinius santykius – tokio žingsnio Kremlius nesiryžo žengti net per karo įkarštį.

Kijevo atstovai atmetė visus Kremliaus kaltinimus, neva Ukrainos karinės žvalgybos kariškiai bandė patekti į Rusijos aneksuoto Krymo teritoriją. Ukrainos atstovų nuomone, per Rusijos valdžios kontroliuojamus kanalus parodyti suimtieji neturi nieko bendra su Ukrainos karine žvalgyba.

Savo ruožtu premjeras Dmitrijus Medvedevas, turėdamas omenyje Gruzijos precedentą, neatmetė galimybės, kad Vladimiras Putinas gali kuriam laikui nutraukti diplomatinius santykius su Kijevu.

„Šis diversinis veiksmas – iš esmės nusikaltimas, kurį reikia ištirti nustatyta tvarka, o su jo vykdymu susiję asmenys ir organizatoriai turi būti patraukti baudžiamojon atsakomybėn. O dėl diplomatinių santykių nutraukimo – aš, ko gero, nenorėčiau, kad taip baigtųsi, bet jei nebus kito būdo padėčiai paveikti, na, prezidentas tokį sprendimą tikriausiai gali priimti“, – sakė D. Medvedevas.

Visa tai vyksta abiem pusėms skelbiant apie ginkluotųjų pajėgų stiprinimą prie Krymo ir Rytų Ukrainoje. Tokia padėtis gerokai komplikuoja Minsko susitarimų įgyvendinimą ir gresia plataus masto karinio konflikto atnaujinimu.

„Visi šiuo metu Kryme vykstantys veiksmai ir antiteroristiniai žingsniai skirti pirmiausiai užmaskuoti pajėgų didinimą Krymo pusiasalyje, antra, pajėgų perkėlimą prie mūsų sienų, trečia, pajėgų perdislokavimą iš Rusijos, rengiantis pratyboms „Kavkaz 2016“. Neatmetama, kad Rusijos ginkluotosios pajėgos vykdys ir kitokių veiksmų, kurie kels grėsmės lygį, eskaluos padėtį aplink mūsų valstybę“, – teigė Ukrainos gynybos ministerijos Žvalgybos departamento vadovas Vadimas Skybytskis.

Kita vertus, reikėtų atkreipti dėmesį, kad abi pusės tiesiogiai kaltina viena kitą dėl slaptųjų tarnybų bei karinės žvalgybos provokacijų, ir abi pusės tvirtina, kad tai skirta nukreipti eilinių rusų ir ukrainiečių dėmesį nuo tikrųjų šių šalių problemų.

Sunku pasakyti, ar tai tikrai taikytina Ukrainai, bet Rusijos valdantis režimas gali būti suinteresuotas nauju patriotiniu šurmuliu dėl aneksuoto Krymo gynybos, nes dėl dopingo skandalų kaip nors pakelti šalies prestižą pasinaudojant Rio olimpiada greičiausiai nepavyks.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt