Pasaulyje

2021.07.22 19:03

Rusų abejones dėl šalyje sukurtų skiepų skatina ir medikai – trečdalis jų atsisako vakcinos

LRT.lt2021.07.22 19:03

Rusija susiduria su trečiąja koronaviruso banga, kuri kol kas pareikalavo daugiausiai aukų. Augant mirusiųjų skaičiui, nemažai rusų, įskaitant visą būrį gydytojų, vis dar skeptiškai žiūri į skiepijimą nuo COVID-19, rašo „Deutsche Welle“ (DW).  

Mirčių nuo COVID-19 skaičiai Rusijoje ir toliau muša rekordus. Nuo liepos 6 dienos per dieną miršta daugiau nei 700 žmonių. Trečioji banga, birželį prasidėjusi Maskvoje ir išplitusi kituose šalies regionuose, kol kas yra rimčiausia, daugiausia gyvybių pareikalavusi pandemijos banga.

Remiantis oficialiais duomenimis, 28,5 mln. šalies piliečių jau gavo vieną vakcinos nuo COVID-19 dozę, o maždaug 19 mln. – dvi. Tai yra apie 13 proc. visų gyventojų, tačiau Rusijos sveikatos ministerijos vyriausiasis epidemiologas Nikolajus Briko apskaičiavo, kad norint suvaldyti pandemiją, reikia paskiepyti bent du trečdalius žmonių.

Šiuo metu Rusijoje prieinamos keturios vakcinos: „Sputnik V“ yra plačiausiai naudojama, taip pat galima rinktis „Sputnik Light“, „EpiVacCorona“ ir „CoviVac“. Užsienyje pagamintų vakcinų Rusijoje dar nėra, nes jos negavo oficialaus patvirtinimo – gali užtrukti dar apie metus, kol jos pasirodys rinkoje.

Be to, bent pusė suaugusių rusų vis dar atsisako vakcinuotis, net ir apklausoms rodant šiokį tokį pasitikėjimą. Daugelis sako, kad prieš skiepydamiesi nori sužinoti daugiau apie tyrimų rezultatus, nerimauja dėl galimo šalutinio poveikio.

Dėl Rusijos pagamintos „Sputnik V“ vakcinos veiksmingumo jau anksčiau kilo nemažai diskusijų.

Anksčiau Čekijos vaistų reguliuotojas nutraukė Rusijoje sukurtos vakcinos nuo koronaviruso „Sputnik V“ tyrimą, kadangi gamintojas pateikė per mažai dokumentacijos. Atitinkama ataskaita perduota šalies Vyriausybei.

Kiek vėliau dėl Rusijoje gaminamų vakcinų skandalas kilo ir Pietų Amerikoje, paaiškėjus, kad vakcinos buvo užkrėstos peršalimą sukeliančiu virusu.

Visuomenės nuomonės apklausos taip pat rodo, kad asmeninis gydytojo ir paciento santykis yra svarbus veiksnys, apsprendžiantis, kokia informacija žmonės pasitiki. Trečdalis Rusijos gydytojų teigia nenorintys skiepytis, o tokio įpareigojimo sveikatos priežiūros darbuotojams Rusijoje nėra.

Birželio viduryje buvo įvesta privaloma vakcinacija Maskvos ir 28 kitų regionų paslaugų sferos darbuotojams ir valstybės tarnautojams, bet ne gydytojams. Spėjama, kad privaloma vakcinacija gydytojams ir mokytojams bus įvesta tik po rugsėjį įvyksiančių parlamento rinkimų. Šių dviejų profesijų atstovai sudaro svarbią valdančiosios partijos „Vieningoji Rusija“ rinkėjų dalį.

Už vakcinaciją pasisakantys gydytojai stengiasi įtikinti kolegas

DW kalbėjo su vakcinaciją palaikančiais gydytojais apie jų pastangas pritraukti kolegas. Onkologas, vienas iš Rusijos vėžio prevencijos fondo įkūrėjų Ilja Fominzevas suorganizavo sutelktinį finansavimą informacinei kampanijai ir įkūrė nemokamų konsultacijų centrą.

Kavinėje, į kurią užsukęs lankytojas gali ne tik išgerti kavos, bet ir pasiskiepyti, jis pradėjo skaityti paskaitas apie vakcinacijos naudą. I. Fominzevas turi daug sekėjų socialiniuose tinkluose, tačiau teigia, kad dažnai sulaukia komentarų iš gydytojų, nesutinkančių su jo nuomone.

„Skeptikai apsigalvoja, arba slepiasi už sąmokslo teorijų kūrėjų, – aiškina I. Fominzevas. – Tačiau nėra racionalių priežasčių atsisakyti vakcinos. Laimei, sąmokslo teorijų šalininkų tarp gydytojų nedaug.“

I. Fominzevo teigimu, gydytojai paprastai yra linkę aptarinėti vakcinacijos ir antikūnų pasekmes, tačiau, anot jo, kur kas svarbiau yra tai, ar vakcina iš tikrųjų veikia. „Palyginti su nauda, šalutinis poveikis yra toks menkas, kad net nevertas dėmesio“, – sako jis ir priduria, kad, jo nuomone, gydytojo požiūris į vakciną yra jo profesinės kompetencijos rodiklis.

Labai sunku įtikinti medikus, sako garsus rusų gydytojas Jaroslavas Ašichminas ir priduria, kad pastaruoju metu jis kalbėjo apie vakcinų naudą įvairiose viešose platformose, kur sutiko daugybę sveikatos priežiūros specialistų.

Jis sako, kad svarbiausia būti sąžiningam ir vadinti daiktus savais vardais. „Aš sakau, taip, mes nežinome, koks gali būti ilgalaikis vakcinos poveikis. Nėra pakankamai tyrimų ar duomenų. Tačiau mūsų darbe praktiškai niekada nėra garantijų, mes tiesiog pasveriame galimą riziką ir naudą. Šiuo atveju daug labiau tikėtina, kad koronavirusas turės neigiamą poveikį vaisingumui nei vakcina“, – aiškina gydytojas.

J. Ašichminas teigia visada primenantis gydytojams, kad skatindami kuo daugiau žmonių skiepytis, jie pasitarnauja visuomenės labui. Nors šalutinis poveikis yra galimas, kai kalba eina apie visos visuomenės apsaugą, tai yra mažesnė blogybė. „Žinoma, paciento požiūriu gali atrodyti racionalu užsibarikaduoti rūsyje ir išlįsti tik tuomet, kai visi jau bus pasiskiepiję“, – svarsto medikas.

Tačiau, anot jo, praktiškai taip elgtis prasmės nėra. „Mes neteigiame, kad viskas yra saugu, bet sakome, kad tai yra karas ir jokių alternatyvų vakcinai kol kas neturime“, – aiškina J. Ašichminas.

Gydytojai skeptiškai vertina naujus gydymo būdus

Jo teigimu, viena iš pandemijos metu išryškėjusių problemų yra akivaizdus visuomenės nepasitikėjimas mokslu, kurį, anot gydytojo, lemia žinių apie mokslinius metodus ir įrodymais grįstą mediciną stoka. „Jei gydytojas neturi aiškios mokslinės priemonės, jis neria į asmeninės patirties bedugnę. Ir psichologiškai labai sunku pripažinti, kad asmeninė patirtis gali būti siaubinga, o įrodymais grįsti medicininiai duomenys gali jai prieštarauti“, – teigia J. Ašichminas.

Jis priduria, kad daugelis Rusijos gydytojų dažnai atsargiai ir su nepasitikėjimu reaguoja į naujus gydymo būdus, o spaudimas iš viršaus skiepytis, nepasiūlant pakankamai visuomenės informavimo kampanijų ir šalutinio poveikio tyrimų, šį nusistatymą tik sustiprina.

Vienos iš Maskvos klinikų vyriausioji gydytoja ir Vladimiro Putino partijos „Vieningoji Rusija“ narė Marija Sokolova teigia, kad jai taip pat yra tekę įtikinėti. „Tai normalu. Vakcina atsirado taip staiga, todėl natūralu, kad ją lydi įvairios baimės. Negalėčiau pasakyti, kad yra gydytojų, kurie kategoriškai atmeta vakciną“, – sako ji.

Ji pripažįsta, kad vienu metu gydytojai bandė atkalbėti žmones nuo vakcinacijos, tačiau nuo to laiko jų požiūris pasikeitė.

Gydytoja aiškina, kad beveik visi jos klinikoje dirbantys gydytojai jau yra paskiepiję, išskyrus tuos, kurie persirgo COVID-19 arba kuriems vakcina yra nerekomenduojama dėl sveikatos.

„Net ir tie, kurie vakar sakė „ne“, pakeitė savo nuomonę pamatę, kaip sunkiai kolegos serga. Mirties baimė yra didesnė už vakcinos baimę. Ir tai gerai“, – sako ji.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.