Pasaulyje

2021.07.21 05:30

LRT iš Sakartvelo. Dešimtys sumuštųjų, o vietoj ES vėliavos iškilo kryžius – kas vyksta Tbilisyje?

Ina Šilina, LRT.lt2021.07.21 05:30

Žuvus žurnalistui ir dešimtims žmonių nukentėjus nuo radikalų Sakartvelo visuomenė sukrėsta smurto protrūkio, kilusio prieš LGBT eitynes, turėjusias vykti liepos mėnesį. LRT.lt reporterė Ina Šilina Tbilisyje aiškinosi aplinkybes įvykio, po kurio pasigirdo ir raginimų pasitraukti šalies Vyriausybei.

ES vėliava prieš Sakartvelo stačiatikių kryžių

Liepos 1–5 dienomis Tbilisyje vyko LGBT savaitė, turėjusi pasibaigti eitynėmis „Pride“. LGBT maršo vietos ir laiko, taip pat judėjimo krypties viešojoje erdvėje rasti nebuvo įmanoma. Tačiau dešinieji radikalai žinojo ir laiką, ir vietą. Renginio išvakarėse Šotos Rustavelio prospekte jie įkūrė palapinių miestelį ir jame praleido visą naktį. Prijungę garso aparatūrą, tą vakarą po atviru dangumi surengė bendrą maldą; kita bendra malda buvo numatyta liepos 5 dieną 17 valandą. Tą pačią dieną 18 valandą turėjo prasidėti eitynės „Pride“. Jau 10 valandą ryto radikalai susirinko prie tame pačiame Š. Rustavelio prospekte esančio parlamento pastato.

Į įvykio vietą nuo pat liepos 5 dienos ryto ėmė rinktis žurnalistai, norintys nušviesti įvykius, tačiau apie 12 valandą jie staiga tapo įtūžusios minios taikiniu. Tada ir ėmė plūsti pranešimai apie žiaurius sumušimus.

Socialiniuose tinkluose paskelbtas vaizdo įrašas, kuriame matyti, kaip vietos arkivyskupas Spiridonas laimina smurtą iš tribūnos: „Ką reiškia „Ne smurtui“?! Jūs privalote imtis smurto dėl tėvynės, dėl šalies, dėl grynumo.“ Liepos 16 dieną jis pagaliau buvo iškviestas į apklausą. Įvairių šaltinių duomenimis, radikalų, išsisklaidžiusių skirtingose vietose, buvo apie 3 tūkstančius.

Iš viso nukentėjo daugiau nei 50 žiniasklaidos atstovų. 6 iš jų buvo sužeisti sunkiai. Operatoriui Lekso Laškaravai buvo atlikta operacija – lūžo veido kaulai, buvo sukrėstos smegenys. Jis buvo išrašytas iš ligoninės, tačiau netrukus po to neaiškiomis aplinkybėmis buvo rastas negyvas savo namuose. Vidaus reikalų ministerija, nelaukdama galutinių tyrimo išvadų, paskelbė apie galimą narkotikų perdozavimą. Liepos 19 dieną Vidaus reikalų ministerija pranešė, kad buvo sulaikytas asmuo, neva pardavęs narkotinių medžiagų operatoriui.

Kitas sumuštas žurnalistas apako viena akimi. Dar vienas yra sunkios būklės dėl galvos traumos. Pasak liudininkų ir pačių nukentėjusiųjų, smurtauta grupėmis po 10–20 žmonių. Liepos 5 dieną darytame vaizdo įraše iš riaušių vietos matyti, kad policija bandė žurnalistus iš ten išvesti, o fanatikai toliau siautėjo. Tą dieną jie nuplėšė prie parlamento plevėsavusią ES vėliavą ir pakeitė ją kryžiumi.

Po rytinių įvykių organizatoriai atšaukė tos pačios dienos vakarą turėjusias vykti eitynes „Pride“.

Kitos dienos, liepos 6-osios, vakare žmonės praktiškai spontaniškai ir gana masiškai rinkosi į Tylųjį mitingą. Prieš tai Tbilisyje gausiai nulijo ir, likus pusvalandžiui iki susibūrimo, virš miesto nusidriekė dviguba vaivorykštė. Tuo metu prie parlamento pasirodė žmonės su LGBT vėliavomis. Radikalai, kurie nuo pat pradžių Tylųjį mitingą laikė bandymų surengti „Pride“ tęsinį, susibūrė į priešpriešinį protestą ir ėmė kviesti į jį bendraminčius. Kiek vėliau jie veržėsi pro policijos kordoną ir į minią svaidė akmenis. Tai liudija prieš protestą ir po jo darytos nuotraukos.

Antrą protestų dieną policija sėkmingiau tramdė agresyvius užpuolikus, mat šiems užimti aikštę priešais parlamentą pavyko tik pasibaigus mitingui. Nukentėjo tik ES vėliava – buvo sudeginta, bet jau po kelių dienų iškilmingoje ceremonijoje pakeista kita. Kryžius prie parlamento taip ir liko stovėti. Radikalai liepos 6-ąją taip pat nusiaubė žmogaus teisių organizacijų biurus, trypė ir degino LGBT vėliavas.

„Sakartvelas – kitokia valstybė“

Liepos 11 dieną, mirus operatoriui, Tbilisyje buvo surengta akcija „Sistema žudo! Išeik už gyvenimą!“. Į ją, kai kuriais vertinimais, susirinko apie 10 tūkst. žmonių. Žurnalistui atminti prie parlamento buvo padėta gėlių, uždegta žvakių. Susirinkusieji reikalavo, kad ministras pirmininkas Iraklis Garibašvilis atsistatydintų, kaltino Vyriausybę nuolaidžiaujant smurtui. Radikalai šįkart nepasirodė. Premjeras šią akciją pavadino „antivalstybine, antibažnytine ir antikartveliška“.

Šeštadienio, liepos 17-osios, mitingas, per kurį reikalauta Vyriausybės atsistatydinimo, nebuvo gausus, žiniasklaida kalbėjo apie šimtus, o ne tūkstančius dalyvių. Vis dėlto buvęs Sakartvelo žmogaus teisių ombudsmenas Uča Nanuašvilis mano, kad žmonės nėra patenkinti Vyriausybės veiksmais, tiriant liepos 5 dienos įvykių aplinkybes, tačiau dabar vasara, be to, nauja pandemijos banga įgauna pagreitį, todėl tiek mažai žmonių dalyvauja protestuose.

„Apskritai žmogaus teisių klausimai Sakartvele nėra labai populiarūs, tačiau taip buvo ir anksčiau. Dabar opozicija silpna, nėra stipri ir Vyriausybė, ypač skilus valdantiesiems ir Georgijui Gacharijai pasitraukus iš Vyriausybės. Bet bus labai aktyvi rinkimų kampanija. Viskas dar ateityje“, – LRT.lt komentavo Uča Nanuašvilis.

Pasak jo, anksčiau buvo teigiamų tendencijų ir priimta naujų įstatymų, kurie pagerino padėtį žmogaus teisių srityje, o šiandien situacija pasikeitusi. „Pasirašius Asociacijos sutartį su ES, apėmė sąstingis. Tačiau dabar prasidėjo represijos prieš pilietinius aktyvistus ir net smurtas prieš žurnalistus. Po 2019 metų birželio 20 dienos (masinių antivyriausybinių demonstracijų, „Gavrilovo nakties“, – red.) Sakartvelas – kitokia valstybė. Anksčiau buvo kažkokia pusiausvyra, veikė institucijos (buvo valdančioji koalicija, nepriklausomas prezidentas, opozicija buvo stipri, kaip ir ombudsmeno institucija), o dabar valdančioji partija kontroliuoja visas institucijas, politinės erdvės monopolizavimas jau yra tapęs realybe.“

Pasak žmogaus teisių aktyvisto, pasitelkę vidaus ir tarptautinius mechanizmus, jie ir toliau reikalaus ištirti smurto atvejus ir žmogaus teisių pažeidimus. „Pilietinė visuomenė ir žmogaus teisių aktyvistai iš tikrųjų yra patyrę ir pakankamai stiprūs, jie neleis padėčiai toliau blogėti“, – tikisi U. Nanuašvilis.

Praeivių puldinėjimai dėl išvaizdos

Liepos 5 dieną taip pat pranešta, kad Tbilisyje galbūt dėl auskaro ir ilgų plaukų buvo užpultas Lenkijos pilietis. Jam durta peiliu, teko atlikti operaciją. Vėliau Tbilisio gyventoja pasakojo, kaip kiek anksčiau 7 asmenys dėl tatuiruočių ir barzdos sumušė jos brolį. Dar vieną sostinės gyventoją, Gogį Gogią, keturi nepažįstami užpuolikai sumušė dėl to, kad šis dėvėjo rožinius marškinėlius. Apie tai papasakojo jo sesuo. Liepos 15 dieną žiniasklaida pranešė, kad Rustavyje dėl skėčio ir plaukų buvo nužudytas – subadytas peiliu – 27 metų vyras. Jo draugas taip pat buvo sužeistas, jam atlikta skubi operacija.

Komentaras iš Sakartvelo parlamento

Parlamentinio užsienio reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Giorgis Chelašvilis mano, kad tarptautinė bendruomenė visiškai pagrįstai išsako kritiką kaskart, kai kyla problemų dėl mažumų teisių apsaugos, tvarkos ir piliečių saugumo. „Šiuo metu tokios kritikos sulaukia Sakartvelas, – sako jis. – Ir ES, ir JAV ragina ištirti nusikaltimus ir nubausti kaltuosius, o Sakartvelo Vyriausybė tai, be abejo, įsipareigojo padaryti. Buvo daugybė sulaikymų, įskaitant ir tuos penkis asmenis, užpuolusius velionį.“

G. Chelašvilio nuomone, Vakarų partnerių sankcijos Sakartvelui įmanomos dėl Aukščiausiojo Teismo teisėjų skyrimo, nepriėmus anksčiau sutartos teismų reformos, o ne dėl liepos 5-osios įvykių.

„Palaikome labai glaudžius santykius su JAV, taip pat su Europos Sąjunga. Mes nuolat kalbamės su savo strateginiais partneriais Vašingtone ir Briuselyje. Ši partnerystė ne visada yra sklandi ir, žinoma, bet kokia politinė krizė Sakartvele neigiamai atsiliepia mūsų santykiams su partneriais Vakaruose. Tai, kas įvyko per kelias pastarąsias dienas, nėra jokia išimtis“, – LRT sakė G. Chelašvilis.

Parlamento komiteto pirmininko pavaduotojas mano, kad opozicija bet kokiu įmanomu pretekstu siekia įaudrinti situaciją šalyje. Žurnalistų organizuojamus gatvės protestus, kuriuose reikalaujama premjero atsistatydinimo, G. Chelašvilis vadina politiniais veiksmais.

„Ne laikas ir ne vieta abejoti jų teise protestuoti. Aš tiesiog sakau, kad paprastai žurnalisto darbas yra pranešti naujienas, tačiau šiuo atveju jie patys kuria naujienas ir patys jas praneša. Turime ir tokių pilietinių aktyvistų, kurie, užuot protestavę gatvėje, siekia pakliūti į parlamento salę ir sumušti parlamento narius“, – tęsia Sakartvelo parlamentaras.

Vis dėlto valdančiosios partijos atstovas mano, kad opozicijos atstovai negali sutrikdyti politinio proceso, – jie ir patys tai supranta. „Jie negali nuversti Vyriausybės, negali laimėti rinkimų, nes yra labai nepopuliarūs, – aiškina jis. – Todėl tai, ką jie bando padaryti – sukelti įtampą, – neigiamai veikia Sakartvelo įvaizdį.“

Liepos 5 dienos įvykius G. Chelašvilis laiko labai neįprastu atveju. „Paprastai Sakartvelo žurnalistai keliauja iš vieno taško į kitą ir visus kalbina. Niekas niekada jų nelietė. Žurnalistai labai retai kada patiria fizinį smurtą ar žodinių įžeidimų, – pažymi G. Chelašvilis. – Paprastai yra priešingai. Kai einame gatve ar parlamento koridoriais, jie savo darbą atlieka ne itin maloniai, bet mes esame prie to pratę. Tai buvo pirmas beprecedentis atvejis, kai Tbilisio gatvėse skirtingose vietose susirinkusi minia nukreipė savo įniršį į operatorius ir žurnalistus. Ar tai buvo suderinti veiksmai, ar spontaniški, parodys tyrimas.“

Pasak G. Chelašvilio, policija pripažįsta, kad teisėsaugos pajėgų nepakako, nes niekas nesitikėjo, jog susirėmimai prasidės taip anksti, vyks skirtingose miesto vietose ir bus tokie žiaurūs.

„Ten buvo ir Lekso Laškarava, kuris vėliau mirė. Nesutariama dėl jo mirties priežasties, tačiau nepriklausomai nuo to, ar jis mirė dėl patirtų sužeidimų, ar dėl ko nors kito, jo mirtis, žinoma, yra susijusi su tragiškais liepos 5 dienos įvykiais. Mes pareiškėme užuojautą ir pasmerkėme smurtą. Žiniasklaidos bendruomenė, be abejo, yra labai sunerimusi, labai pikta ant Vyriausybės, kad ši neapsaugojo žurnalisto, tačiau aš griežtai atmetu nuomonę, kad Vyriausybė kokiu nors būdu sankcionavo mitingą, per kurį buvo užpulti žurnalistai, LGBT bendruomenės atstovai ar bet kas kitas“, – sako parlamentaras.

Politikas taip pat mano, kad turistai Sakartvele yra saugūs. Jis įsitikinęs, kad pastarojo meto išpuoliai prieš žmones dėl išvaizdos yra pavieniai tarpusavyje nesusiję atvejai, ir nepriskiria jų žmonėms, prisilaikantiems ultranacionalistinių ar tradicinių pažiūrų. Anot G. Chelašvilio, net keista galvoti apie specialų turistų aprangos kodą Sakartvele.

„Niekada apie tai negalvojome. Mes net sovietmečiu išsiskyrėme liberaliausia ir kosmopolitiškiausia apranga ir elgesiu. Dėl įvykių liepos 5 dieną – man visiškai nesuprantama, kaip tai galėjo įvykti“, – prisipažįsta parlamentaras.

LGBT teisių klausimas, politiko nuomone, yra vienas sunkiausių ne tik Sakartvele, bet ir daugelyje narystės ES siekiančių šalių. „Esu tikras, kad jūsų šalyje irgi nebuvo lengva. Prieš daug metų kalbėjausi su vaikinu iš Danijos – jis sakė, kad prieš 25 metus tai buvo didžiulė problema Danijoje, o dabar yra didžiulė problema Sakartvele. Esu tikras, kad mes tai įveiksime, tačiau prireiks laiko ir kantrybės. Kartvelai yra tolerantiška tauta ir Bažnyčia Sakartvele yra labai tolerantiška institucija, nes tai Krikščionių bažnyčia.“

„Atsirado nauja valstybinė institucija?“

Tinklaraštininkė ir aktyvistė Aliona Zaiceva, vedanti populiarų „Telegram“ kanalą rusų kalba „Tbilisi_life“, sakė, kad liepos 5 dienos rytą nesijautė saugi. Aliona su vyru gyvena Tbilisyje – prieš 3,5 metų persikėlė čia iš Rusijos.

„Su bendradarbe ėjome į susitikimą ir sukome pro parlamentą, – interviu LRT sakė A. Zaiceva. – Čia jau stovėjo daugybė žmonių. O mano kūnas išmargintas tatuiruotėmis. Aš neatrodau labai įprastai, vertinant pagal tradicines vertybes. Pradėjau filmuoti telefonu ir tą akimirką net pasakiau draugei, kad man baisu čia būti. Nutarėme apeiti aikštę iš kitos pusės, nesibrauti per visą minią. Lipame aukštyn, o tie žmonės – buvo matyti, kad tai ne Tbilisio gyventojai – žiūri į mus kaip į mėsos gabalą. Dairiausi, bet nemačiau nė vieno policijos pareigūno. Jei kas nors būtų atsitikę, nebūtume turėję į ką kreiptis. Policija buvo tik prie Operos ir baleto teatro (iš tos vietos aikštės prie parlamento nesimato, – red.).“

Pokalbio parlamento kieme, kur, beje, ir buvo sumuštas vėliau miręs operatorius bei nusiaubtas nevyriausybinės organizacijos biuras, metu tinklaraštininkė teigė, kad apskritai nesijaučia saugi. „Bet kuriuo atveju nesijaučiu saugi vaikščiodama taip, kaip esu šiuo metu apsirengusi – su trumpu sijonu. Ir tatuiruotėmis. Kur aš jas paslėpsiu? Vaikščioti su marškiniais esant 40 laipsnių karščiui? Nežinau, koks turėtų būti aprangos kodas. Tikriausiai viskas juoda, viskas uždara? Nežinau, kur visa tai veda. Anksčiau to tikrai nebuvo. Į Sakartvelą periodiškai atvykdavau nuo 2014 metų ir niekada neturėjau jokių baimių.“

Aliona neabejoja, kad Sakartvelas yra pasaulietinė valstybė. „Bet dabar apima jausmas, tarsi būtų atsiradusi nauja valstybinė institucija, su kuria privalu suderinti visas priemones. Kokias dar galima padaryti išvadas?“ – klausia pašnekovė.

Tinklaraštininkė teigia, kad liepos 5 dieną tarp tikinčiųjų buvo ir tokių, kurie gynė žurnalistus. „Bet, žinoma, neįmanoma vienam kunigui ištraukti iš minios nagų vieno žurnalisto, jei 20 žmonių bando jį suplėšyti į gabalus. Yra vienas arkivyskupas, kuris kiekvieną kartą ateina į akcijas prieš smurtą“, – sako Aliona.

Ji mano, kad patys kartvelai buvo sukrėsti to, kas vyko. „Daugybė mano draugų šokiruoti, net ir tie, kurių požiūris į LGBT žmones gana neigiamas, sakė, kad taip negalima, kad tai šalies gėda.“

Kartvelai, pasak aktyvistės, yra atviri, draugiški, svetingi, tačiau pandemija juos pakeitė. „Gal aš ir klystu, bet jaučiu tai, pastebiu. Greičiausiai pandemija pakeitė ne tik Sakartvelą, bet ir visą pasaulį. Aštuonis mėnesius besitęsusi komendanto valanda negali nepalikti pėdsakų. Galbūt visi tapome šiek tiek nestabilūs psichiškai. Mes atpratome kalbėtis vieni su kitais. Pripratome gauti informaciją iš interneto ir bendrauti tik internetu. Užuot susitarusios, abi pusės – LGBT ir patriarchatas – dalyvavo informaciniame kare, o žmonės visa tai sugėrė. Ir jei tavo psichika nestabili, kaip turėtum elgtis?“ – svarsto tinklaraštininkė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.