Pasaulyje

2016.08.12 11:09

H. Clinton ir D. Trumpas įsitraukė į žodžių karą dėl „Islamo valstybės“

BNS 2016.08.12 11:09

JAV demokratų kandidatė į prezidento postą Hillary Clinton ketvirtadienį priekaištaudama atsikirto savo varžovui Donaldui Trumpui, pareiškusiam, kad ji ir prezidentas Barackas Obama esantys džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS, ISIS) įkūrėjai, ir tvirtino, kad „taip žemai nusileidęs“ asmuo neturi būti išrinktas valstybės vadovu.  

„Ne, Barackas Obama nėra ISIS įkūrėjas“, – H. Clinton rašė savo „Twitter“ žinutėje.

„Jokiam žmogui, panorėjusiam taip žemai ir taip dažnai nusileisti, niekada neturėtų būti leista tarnauti mūsų vyriausiuoju vadu“, – pridūrė ji.

D. Trumpas sukėlė naują audrą per JAV prezidento rinkimų kampaniją, kai trečiadienio vakarą per vieną susitikimą Floridoje pareiškė, kad B. Obama „yra ISIS įkūrėjas“.

„Dar galėčiau pasakyti, kad bendra įkūrėja yra sukčiuvienė Hillary Clinton!“, – sušuko jis.

Respublikonai seniai tvirtina, kad B. Obamos ir jo buvusios valstybės sekretorės H. Clinton politika sudarė sąlygas sustiprėti IS Sirijoje ir Irake.

„Islamo valstybė“ buvo įkurta 2013 metais, praėjus keliems mėnesiams po H. Clinton pasitraukimo iš Valstybės departamento. Ji išsivystė iš teroristų tinklo „al Qaeda“ grupuotės Irake, sustiprėjusios 2006 metais, po respublikono prezidento George`o W. Busho sprendimo 2003 metais pradėti invaziją į Iraką.

Ši grupuotė suklestėjo, kai B. Obama 2011 metų pabaigoje išvedė iš Irako JAV karius. Respublikonai sako, kad B. Obama per vėlai įžvelgė jos keliamą grėsmę, kai prezidentas 2014 metais pareiškė, kad „Islamo valstybė“ tėra „jaunesnioji komanda“, nors tuo metu ji užiminėjo teritorijas Sirijoje bei Irake.

„Nereikia nė sakyti, kad šis pareiškimas yra melagingas, išsakytas kandidato į prezidentus, kuris jaučia antipatiją tiesai ir pasižymi precedento neturinčiu žinių stygiumi“, – savo pranešime rašo H. Clinton vyriausiasis politikos patarėjas Jake`as Sullivanas.

„Tai dar vienas pavyzdys, kaip Donaldas Trumpas pliauškia niekus Jungtinėms Valstijoms“, – pridūrė jis.

Demokratų nacionalinis komitetas įsikišo į šia diskusiją, sakydamas, kad D. Trumpas „turėtų atsiprašyti už savo piktinančius, nevaldomus ir akivaizdžiai klaidingus pareiškimus“.

Tačiau ketvirtadienį D. Trumpas nepasidavė ir per susitikimą su statybininkais Majami Biče dar kartą pareiškė, jog B. Obama ir H. Clinton yra „ISIS įkūrėjai“.

„ISIS įteiks jai vertingiausios žaidėjos apdovanojimą“, – kandidatas kalbėjo apie 68 metų H. Clinton.

Anksčiau ketvirtadienį D. Trumpas liko įsikibęs savo pozicijos, kai buvo paklaustas televizijos CNBC, ar tinkama sakyti, kad pareigas einantis JAV prezidentas įkūrė džihadistų grupuotę, pasiryžusią žudyti amerikiečius.

„Ar kokia nors klaida taip sakyti? – paklausė 70-metis D. Trumpas. – Ar žmonės skundžiasi, kad aš pasakiau, jog jis yra ISIS įkūrėjas?“

„Aš tik sakau tiesą. Esu tiesos kalbėtojas“, – pridūrė milijardierius verslo magnatas.

D. Trumpo populiarumas nusmuko po jo kontroversiškų pareiškimų, išsakytų per pastarąsias dvi savaites. Tačiau jis tikino pernelyg neišgyvensiantis, jeigu pralaimėtų H. Clinton.

„Jeigu po 90 dienų man pritruks (balsų)... nors esu laikomas turinčiu daug gerų idėjų – nieko baisaus. Grįšiu prie labai gero gyvenimo būdo“, – kandidatas sakė CNBC.

„Arba tai suveiks, arba aš išeisiu labai malonių ilgų atostogų“, – pridūrė D. Trumpas.

Praeitą savaitę D. Trumpas irgi kalbėjo savo šalininkams apie galimą pralaimėjimą. Jis perspėjo, kad balsavimas lapkričio 8 dieną gali būti „suklastotas“.