Pasaulyje

2021.07.19 09:53

NATO ima ieškoti naujo lyderio – žiniasklaida tarp kandidatų mini ir Grybauskaitę

LRT.lt2021.07.19 09:53

NATO vadovo paieška po truputėlį prasideda. Portalas „Politico“ praneša, kad tarp galimų kandidatų pakeisti norvegą Jensą Stoltenbergą yra ir buvusi Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė, dabartinė Estijos vadovė Kersti Kaljulaid ir buvusi Kroatijos vadovė Kolinda Grabar-Kitarovič.

Jensas Stoltenbergas, buvęs Norvegijos ministras pirmininkas, nuo 2014 m. spalio mėn. ėjo aukščiausio NATO vadovo pareigas. Sąjungininkai jo sutartį pratęsė iki 2022 m. rugsėjo mėn.

Būstinėje oficialios diskusijos dar tik prasidėjo, ir tikimasi, kad J. Stoltenbergo įpėdinis bus pristatytas NATO vadovų viršūnių susitikime Madride kitų metų pavasarį arba vasaros pradžioje.

Tačiau spekuliacijos Briuselyje ir kitose sąjungininkų sostinėse jau vyksta, o kai kurie pareigūnai, diplomatai ir analitikai sako, kad po 72 metų pats laikas aljansui paskirti pirmąją moterį į aukščiausią aljanso postą. Kiti sako, kad atsižvelgiant į nuolatinį susidūrimą su Rusija, pasirinkus asmenį iš Rytų Europos, Maskvai būtų siunčiamas svarbus signalas.

Šiuo metu iš galimų kandidatų garsiausiai skamba K. Grabar-Kitarovič, kuri praeityje jau dirbo NATO generalinės sekretorės padėjėja viešajai diplomatijai 2011-2014.

Kai kurie NATO stebėtojai teigė, kad generalinio sekretoriaus paskyrimas iš Baltijos šalių, ypač buvusios Lietuvos prezidentės D. Grybauskaitės, gali būti vertinamas kaip pernelyg priešiškas Maskvai, tuo metu, kai JAV prezidentas Joe Bidenas bando stabilizuoti Rusijos ir Vakarų santykius, rašo „Politico“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.