Naujienų srautas

Pasaulyje2016.08.12 12:36

Kanadoje IS šalininkas buvo nušautas, kai detonavo sprogstamąjį užtaisą

BNS 2016.08.12 12:36

Džihadistų judėjimui „Islamo valstybė“ (IS) ištikimybę prisiekęs kanadietis detonavo sprogstamąjį užtaisą ir buvo nušautas taksi automobilyje, kai policijos pareigūnai ėmėsi veiksmų užkirsti kelią potencialiai teroro atakai.

24 metų Aaronas Driveris buvo nukautas trečiadienį, kai Kanados tarnybos gavo informacijos iš JAV federalinio tyrimų biuro (FTB) apie šio vyro paskelbtą vaizdo įrašą, kuriame jis pareiškė palaikantis IS, per ketvirtadienį surengtą spaudos konferenciją nurodė Kanados karališkoji raitoji policija (RCMP).

„Šis nerimą keliantis įvykis mums primena, kad Kanada nėra atspari terorizmo grėsmei“, – sakė viešojo saugumo ministras Ralphas Goodale`as.

„Visada reikalingas nesvyruojantis budrumas“, – pridūrė jis.

RCMP komisaro pavaduotojas Mike`as Cabana sakė, kad jo tarnyba trečiadienį paryčiais gavo informacijos iš FTB, įskaitant „kankinio įrašą, parengtą tuo metu buvo mums dar nežinomo asmens, bet aiškiai baigiančio ruoštis surengti ataką, panaudojant savadarbes bombas“.

Remdamasi gauta informacija, policija padarė išvadą, kad ši ataka gali būti surengta „per artimiausias 72 valandas“ kokiame nors „urbanizuotame centre“, aiškino M. Cabana.

Policija ir kovos su terorizmu ekspertai per tris valandas atpažino vaizdo įraše matomą vyrą, apsirengusį juodai ir užsidėjusį megztą kaukę.

Tuo metu šalyje buvo paskelbtas perspėjimas dėl „tikėtinos teroristinės grėsmės“.

Trečiadienį apie 16 val. 30 min. vietos (23 val. 30 min. Lietuvos) laiku RCMP surado A. Driverį Stratrojaus miestelyje Ontarijo provincijoje, už maždaug 220 km į pietvakarius nuo Toronto – prie namo, kuriame jis gyveno su savo seserimi.

Vyras buvo ką tik įsėdęs į taksi automobilį.

Kai policija prisiartino, ant mašinos užpakalinio krėslo sėdėjęs A. Driveris detonavo sprogstamąjį užtaisą, kuris lengvai sužeidė vairuotoją. Galiausiai įtariamasis buvo nušautas, nurodė pareigūnai.

„Jeigu jis būtų išvažiavęs iš to gyvenamojo rajono prieš mums ten nuvykstant, šis scenarijus būtų pasibaigęs kitaip – esu tuo įsitikinęs“, – sakė RCMP vadovė Jennifer Strachan.

Žiniasklaidos pranešimuose buvo pranešta, kad susisprogdinęs įtariamasis pernai buvo suimtas dėl IS palaikančių pareiškimų socialiniuose tinkluose. Vasarį jis buvo paleistas, bet atidžiai stebimas.

Taip pat rašyta, kad jis buvo atsivertęs į islamą, kad jo vaikystė buvusi sunki, ir kad jis radikalizavosi naudodamasis internetu.

2014 metų spalį du pavieniai ekstremistai smogė Kvebeko ir Otavos provincijoje, tada jų atakos nusinešė dviejų karių gyvybes.

Pasak jos, „aukų galėjo būti gerokai daugiau“, jeigu A. Driveris būtų surengęs sprogdinimą oro uosto terminale, prekybos centre arba kokiame nors susisiekimo centre.

Policija nurodė nemananti, kad A. Driveris turėjo kokių nors bendrininkų, bet nustatė, kad jis palaikė „gana pastovius ryšius“ su keliais džihadistais visame pasaulyje.

Tarp jų buvo du „Islamo valstybės“ nariai, vienas britas jaunuolis, suimtas už dalyvavimą sąmoksle surengti teroro ataką Australijoje, ir Eltonas Simpsonas – vienas iš dviejų amerikiečių, pernai surengusių išpuolį prieš Teksase vykusią pranašo Muhammado karikatūrų parodą.

R.Goodale`as sakė kalbėjęsis telefonu apie šį sužlugdytą teroristinį sąmokslą su JAV generaline prokurore Loretta Lynch ir Didžiosios Britanijos vidaus reikalų sekretore Amber Rudd.

Jis taip pat pranešė, kad Otava įkurs kovos su radikalizacija biurą, o vėliau šį mėnesį pradės viešas konsultacijas dėl siūlomų saugumo sistemos reformų.

„Vakarykščiai įvykiai pabrėžia būtinybę Kanadai tapti kovos su radikalizacija pasauline lydere“, – pabrėžė ministras.

Paleistas už užstatą

A. Driveris į teisėsaugos akiratį pateko 2014 metų pabaigoje, kai policija gavo skundų dėl jo ekstremistinių pareiškimų socialiniuose tinkluose.

Duodamas interviu Kanados žiniasklaidai, jis atrodo palaikantis dvi pavienių įtariamų džihadistų atakas, įvykdytas 2014-ųjų spalį Kvebeke ir Otavoje. Per šiuos išpuolius žuvo du kariai.

Jaunuolis taip pat sakė trokštantis išvykti į užsienį ir prisidėti prie „Islamo valstybės'.

Policija taip pat nustatę, kad jis yra gavęs vieną E. Simpsono „Twitter“ žinutę.

A. Driveris buvo suimtas pernai birželį, bet po mėnesio paleistas. Jam buvo nurodyta lankyti vieno dvasinio lyderio paskaitas, dėvėti elektroninę apyrankę ir nesinaudoti internetu, bet įtariamasis nebuvo stebimas, nurodė policija.

Tie suvaržymai buvo palaipsniui sušvelninti, o šį mėnesį turėjo būti galutinai atšaukti.

RCMP paskelbtame vaizdo įraše A. Driveris sako atkeršysiantis už Kanados dalyvavimą JAV vadovaujamos koalicijos kare prieš „Islamo valstybę“.

„Turite didelę skolą, kuri turi būti apmokėta, o jūsų rankos suteptos musulmonų krauju. Už tai praliesime jūsų kraują“, – sakė jis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi