Pasaulyje

2016.08.12 08:41

JTO posėdyje Ukraina Rusijos prašė pagrįsti kaltinimus

Jungtinių Tautų Saugumo tarybos posėdyje Ukrainos ambasadorius Volodymyras Jelčenka paprašė Rusiją pateikti įrodymų, kurie patvirtintų Maskvos teiginius, jog Ukrainos kariai bandė Krymo pusiasalyje surengti teroro atakų. 

V. Jelčenka taip pat teigė, kad prie Krymo-Ukrainos pasienio sutelkta apie 40 tūkst. rusų karių. Tuo metu Rusijos ambasadorius posėdyje išreiškė susirūpinimą bei pasipiktinimą. 

Maskva tvirtina, kad Kijevas ketino surengti atakas Krymo pusiasalyje. Ukraina tai neigia. Nepriklausomi ekspertai taip pat negali patvirtinti incidentų. 

Vakarai abi puses ragina įgyvendinti Minsko susitarimus dėl Rytų Ukrainos.

„Esame nepaprastai susirūpinę dėl padidėjusios įtampos prie Krymo ir Ukrainos administracinės ribos, – sakė JAV departamento atstovė Elizabeth Trudeau. – Kaip jau sakiau, mūsų pozicija gerai žinoma: Krymas yra Ukrainos dalis ir yra toks pripažįstamas tarptautinės bendruomenės“.

„Raginame vengti bet kokių įtampą didinančių veiksmų, – pridūrė E. Trudeau. – Ženkite žingsnį atgal.“

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka ketvirtadienį įsakė padidinti prie Krymo ir Donbaso esančių pajėgų kovinę parengtį.  

Pusiasalyje pastarąją savaitę  pastebimas suintensyvėjęs Rusijos karinių dalinių judėjimas.

Paaštrėjusi situacija kol kas nepaveikė eilinių Krymo gyventojų: atidarytas ir veikia Armiansko sienos perėjimo punktas į Ukrainą, nors būtent jo apylinkėse, Maskvos teigimu, buvo likviduoti ukrainiečių kariškiai- teroristai.

Kijevo atstovų teigimu, visa tai pačių rusų provokacija. Pagal vieną iš versijų susišaudymas įvyko  tarp pasieniečių ir FSB agentų ir tik po to Maskva nusprendė pateikti visa tai kaip Ukrainiečių išpuolį.

Kadangi abi pusės kalba apie karinės žvalgybos karių susidūrimą, nepriklausomų šaltinių, kurie galėtų tai patvirtinti ar paneigti, nėra.