Pasaulyje

2021.07.17 23:30

EVT vadovas pasisako už tarptautinį tarpininkavimą sprendžiant Jerevano ir Baku konfliktą

BNS2021.07.17 23:30

Europos Sąjunga palaiko tarptautines pastangas sumažinti įtampą tarp Armėnijos ir Azerbaidžano po pernai kilusio karo dėl ginčijamo Kalnų Karabacho regiono, šeštadienį pareiškė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles`is Michelis.

Lankydamasis Jerevane Ch. Michelis išreiškė „Europos Sąjungos palaikymą Minsko grupei“, kurią sudaro Prancūzijos, Rusijos ir JAV diplomatai, kad būtų tarpininkaujama sprendžiant seniai besitęsiantį teritorinį ginčą.

Pernai rudenį abi kaimyninės Kaukazo šalys įsitraukė į naują karą dėl Kalnų Karabacho, užbaigtą tarpininkaujant Rusijai paskelbtomis paliaubomis. Pagal paliaubų sutartį Jerevanas buvo priverstas perleisti Baku kai kurias teritorijas, kurias Armėnija kontroliavo ištisus dešimtmečius.

Padėtis vėl padidėjo nuo gegužės, kai Armėnija apkaltino Azerbaidžano kariškius kirtus jos pietinę sieną. Abi šalys pranešė apie retkarčiais pasienyje įvykdavusius susišaudymus.

EVT vadovas ragino Minsko grupę „prisiimti atsakomybę ir nagrinėti įvairius klausimus“, susijusius su paliaubų sutartimi.

Nuo paliaubų paskelbimo Minsko grupė buvo mažai veikli, Azerbaidžano prezidentui Ilhamui Aliyevui pareiškus, kad „Karabacho konfliktas išspręstas visiems laikams“. Jis taip pat atmetė Jerevano raginimus derėtis dėl šio separatistinio regiono politinio statuso.

Kalnų Karabachą, kuriame gyventojų daugumą sudaro armėnai, tarptautinės bendruomenės yra pripažįstamas Azerbaidžano dalimi.

Armėnų separatistai Kalnų Karabache atsiskyrė nuo Azerbaidžano žlugus Sovietų Sąjungai, o kilęs konfliktas nusinešė apie 30 tūkst. gyvybių.

Ch. Michelis taip pat paskelbė, kad Europos Sąjunga suteiks Armėnijai 2,6 mlrd. eurų finansinę pagalbą.

„Esame su jumis ir patvirtiname pasiruošimą suteikti Armėnijai 2,6 mlrd. eurų finansinį paketą, kad būtų įgyvendinami Armėnijos prioritetai – infrastruktūra, skaitmeninė darbotvarkė, klimatas, transportas, demokratinės reformos“, – Ch. Michelis sakė per spaudos konferenciją su Armėnijos premjeru Nikolu Pašinianu.

Jis pažymėjo, kad ES ketina aktyviau įsitraukti sprendžiant Pietų Kaukazo problemas ir stiprinti ryšius su šiuo regionu.

Jerevanas yra Ch. Michelio kelionės po Pietų Kaukazą pirmoji stotelė. Sekmadienį jis planuoja Azerbaidžano sostinėje susitikti su I. Aliyevu, o pirmadienį Juodosios jūros kurorte Batumyje surengti derybas su Sakartvelo, Moldovos ir Ukrainos lyderiais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt