Pasaulyje

2016.08.08 06:41

Japonijos imperatorius turbūt praneš apie pasitraukimą iš sosto

Japonija užgniaužusi kvapą laukia, ką apie savo ateitį jau visai netrukus, po kelių valandų, pasakys imperatorius Akihitas, kreipdamasis į tautą.

Prieš beveik mėnesį šalį sudrebino žinia, kad vienos seniausių pasaulio monarchijų atstovas norėtų trauktis iš sosto, bet dabar dauguma japonų susitaikė su mintimi, kad 82-ejų valdovui tai būtų seniai užtarnautas poilsis. Bet paties pasitraukimo Akihitas per televiziją tikriausiai nepaminės, nes tam reikia keisti įstatymus, o jis negali kištis į politiką.

Visas Akihito gyvenimas buvo skirtas priartinti monarchiją prie paprastų žmonių, ir šiandieninė kalba daugeliui japonų turėtų dar kartą parodytų, kad imperatorius – toks pat mirtingasis kaip ir jie. Jo tėvas iki sutriuškinimo Antrajame pasauliniame kare buvo laikomas pusiau dievybe, bet prieš 27-erius metus sostą paveldėjęs mokslininkas Akihitas pirmasis vedė nekilmingą žmoną, gyveno kuklų gyvenimą, o jei nuspręstų trauktis, taptų pirmuoju per du šimtmečius tai padariusiu Japonijos valdovu.

Nacionalinis transliuotojas ir naujienų agentūra drebinamą žinią, kad Akihitas per kelerius metus norėtų palikti sostą, paskelbė liepos viduryje, bet svarstymus jis, pranešama, pradėjo dar prieš penkerius metus, kai pateko į ligoninę dėl bronchito.

Nors Chrizantemų sosto atstovai liepą paneigė pranešimus apie imperatoriaus norą, paaiškėjo, kad jau sudaryta komisija, kuri rudenį turėtų pradėti svarstymus ir iki 83-ojo Akihito gimtadienio gruodį parengti planą, kaip keisti įstatymus ir net konstituciją.

Tiesa, prasidėjo spėlionės, gal Akihitas nori prižiūrėti vyresnįjį sūnų Naruhitą, kai šis perims sostą, nors šis žada tęstinumą. O gal jis nori užbėgti už akių nacionalistinės vyriausybės mėginimams perrašyti po karo Amerikos primestą konstituciją, kuri imperatorių telaiko tautos simboliu, ir vėl grąžinti jam ikikarinį suvereno vaidmenį?

Iš tiesų, kitaip negu tėvas Hirohitas, kurio vardu Japonija pradėjo karus, Akihitas pabrėžė susitaikymą ir jau trečiaisiais valdymo metais nuvyko į Kiniją, kur dar gyvos Japonijos karo nusikaltimų žaizdos.

Visoje Azijoje, pirmiausia pačioje Japonijoje, augant nacionalistinių partijų įtakai, pernai jis pareiškė tvirtą apgailestavimą dėl Antrojo pasaulinio karo.