Naujienų srautas

Pasaulyje2016.08.03 23:42

Rusijoje rasti Holokausto organizatoriaus H. Himmlerio dienoraščiai

15min.lt 2016.08.03 23:42

Vokietijos laikraštis „Bild“ paskelbė Rusijoje atradęs vieno žiauriausių nacių diktatoriaus Adolfo Hitlerio patikėtinių – Heinricho Himmlerio – dienoraščius. Žurnalistus jų turinys pribloškė

H. Himmleris nusižudė nurydamas kapsulę su cianidu, kai jį 1945 metų gegužę, kelios dienos po to, kai Vokietija oficialiai pasidavė sąjungininkams, sučiupo britų kariai.

Prieš mirtį šis tiesiogiai už maždaug 14 mln. civilių, įskaitant 6 mln. žydų, nužudymą atsakingas kraugerys daugiau nei 15 metų buvo bene ištikimiausias A. Hitlerio bendražygis ir ėjo SS reichsfiurerio pareigas.

Apie H. Himmlerį žinoma daug, bet nuo šiol bus žinoma dar daugiau – Rusijos gynybos ministerijos archyvuose Podolsko mieste netoli Maskvos neseniai atrasti iki šiol neregėti šio žudiko dienoraščiai. O jie, anot „Bild“, atskleidžia naujų šiurpių detalių apie H. Himmlerio gyvenimą.

Kaip rašo britų dienraštis „The Times“, kurio žurnalistai irgi galėjo susipažinti su kai kuriais atrastais dokumentais, H. Himmleris labai mėgo masažą. Ir apskritai sugebėjo masines žudynes derinti su iš pažiūros normaliu gyvenimu.

Esą jis dažnai ir reguliariai lankydavosi pas meilužę, vakarais pliekdavo kortomis arba įsitaisydavo lauke ir stebėdavo žvaigždėtą dangų.

Antai viename dokumente H. Himmleris pasakoja, kad džiaugėsi masažu, o tada įsakė nušauti 10 lenkų. Tuo tarpu Buchenvaldo koncentracijos stovykloje jam esą labai patiko užkandžiai.

Dar viena kraupi detalė: H. Himmleris buvo įsakęs savo vadovaujamiems esesininkams išdresiruoti šunis taip, kad jie galėtų „plėšyti žmones“ Aušvice.

„Man įdomiausia yra ši rūpestingo tėvo ir šaltakraujiško žudiko kombinacija“, – teigė surasti dienoraščius „Bild“ komandai padėjęs Damianas Imoehlis.

„Jis labai atsargiai bendravo su savo žmona ir dukterimi, taip pat – su meiluže. Jis rūpinosi savo bendražygiais ir draugais, – tęsė D. Imoehlis. – Bet yra ir kita, siaubingoji pusė.

Vieną dieną jis papusryčiauja, paprašo masažo, tuomet paskambina savo žmonai ir dukteriai į Pietų Vokietiją, o tada nusprendžia patvirtinti 10 žmonių egzekuciją.“

Dienoraščiai datuojami 1937–1938, 1943 ir 1944 metais. Užrašus per karą perėmė Raudonoji armija, o netrukus apie juos buvo užmiršta. Dabar H. Himmlerio užrašus jau studijuoja Vokietijos istorinis institutas Maskvoje.

Kaip skelbia BBC, istorikai šiuos H. Himmlerio dienoraščius planuoja sudėti į knygą, kuri bus išleista kitais metais ir papildyta specialistų komentarais.

Ekspertai jau anksčiau ištyrė H. Himmlerio dienoraščius iš 1941, 1942 ir 1945 metų, bet apie likusius užrašus nežinojo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi