Pasaulyje

2021.07.06 22:11

Genocidas, koronaviruso slėpimas ir grasinimai – Kinijos įvaizdis siekia istorines žemumas

LRT.lt2021.07.06 22:11

Kinijos vienvaldė Komunistų partija savo gyvavimo šimtmetį mini  valstybinės propagandos bangoje, nutaikytoje tiek į valstybės vidų, tiek į išorę, tačiau tarptautinė bendruomenė Pekiną vertina neigiamai, rodo nauja apklausa, kurią cituoja „Radio Free Asia“ (RFA).

„Pew“ tyrimų centras šiemet apklausė 18 850 žmonių 17-oje išsivysčiusių valstybių – paaiškėjo, kad dominuoja Kiniją neigiamai vertinantis požiūris.

„Dauguma labiausiai išsivysčiusių pasaulio ekonomikų gyventojų Kiniją vertina neigiamai“, rašoma ataskaitoje.

Japonijoje taip Kiniją vertina 88 proc. apklaustųjų, Švedijoje – 80 proc., Australijoje – 78 proc., JAV – 76 proc.

„Pasitikėjimas Kinijos prezidentu Xi Jinpingu siekia istorines žemumas daugumoje vietų, kur atlikta apklausa“, rašoma ataskaitoje.

„Visose 17, išskyrus vieną, šalyse, dauguma respondentų sakė kad visiškai arba beveik visiškai nepasitiki juo. Australijoje, Prancūzijoje, Švedijoje ir Kanadoje virš pusės respondentų teigė juo visiškai nepasitikintys“.

Tačiau vienoje srityje Kinija buvo vertinama geriau nei JAV – tai, kaip šalis esą susitvarkė su COVID-19 pandemija, nurodė „Pew“ ataskaitos autorė Laura Silver.

Dauguma respondentų Švedijoje, JAV, Pietų Korėjoje, Australijoje ir Nyderlanduose mano, kad „Kinijos Vyriausybė negerbia asmeninių Kinijos žmonių laisvių“.

Virš 80 proc. respondentų Japonijoje, Švedijoje, Pietų Korėjoje JAV ir Australijoje teigė nepasitikintys Xi Jinpingo valdžia, rašo RFA.

Šimtmečio pompastika

Apklausos rezultatai buvo paskelbti Kinijos komunistų partijos šimtmečio minėjimo išvakarėse trečiadienį, jubiliejaus proga Xi Jinpingas siekė valdančiąją partiją pristatyti kaip „susirūpinusią ateitimi ir žmonijos likimu“.

„Kinija visada kūrė pasaulinę taiką, prisidėjo prie pasaulio vystymosi ir gynė tarptautinę tvarką!” – Xi Jinpingas pareiškė rinktinei miniai Pekino Tianianmenio aikštėje.

Tačiau Komunistų partijos generalinis sekretorius taip pat perspėjo kitas šalis nesikišti į Kinijos reikalus, rašo RFA.

„Mūsų, kinų, (...) grasinimai naudoti jėga nebaugina, – sakė Xi Jinpingas. – Mes niekada niekam neleisime prie mūsų priekabiauti, mūsų engti ir pavergti mus.

„Bet kas, kas bandys taip pasielgti, susidurs su didžiąją plieno sieną, kurią nukalė virš 1,4 mlrd. Kinijos žmonių“, – Xi Jinpingas cituojamas oficialiame jo kalbos vertime, kurį publikavo naujienų agentūra „Xinhua“.

Tačiau kalboje, kurią jis iš tiesų pasakė, buvo 4 simboliai, kurie reiškia hipotetinį užsieniečių galvų sudaužymą ir jų kraujo sruvimą, susidūrus su didžiąją kinų plieno siena, kurią pastatė 1,4 mlrd. Kinijos žmonių.

Nepasitikėjimas ir izoliacija

RFA kalbintas apžvalgininkas Chenas Pokongas teigia, kad apklausos rezultatai jo nenustebino.

„Xi Jinpingo ir Komunistų partijos veiksmai privedė prie beprecedentės Kinijos izoliacijos. Vaizdai, kaip lyderis (kreipiasi į minias), dainos ir šokiai, spalvos, iškabos, kurias matėme Tiananmenio aikštėje: tai rodo, kad šalis yra izoliuota ir uždara“, – teigė Ch. Pokongas.

Anot apžvalgininko, žemas Xi Jinpingo ir partijos vertinimas veikiausiai yra susijęs su masiniu uigūrų ir kitų etninių tiurkų mažumų kalinimu „perauklėjimo stovyklose“, autoritarizmo įvedimu Honkonge ir bandymais nuslėpti koronaviruso pandemijos pradžią Uhane 2019-ųjų pabaigoje.

„Visos laisvojo pasaulio šalys puikiai supranta, kad Kinijos komunistų partija toli gražu nesilaiko vadinamosios tarptautinės tvarkos, bet kuria naują „tarptautinių normų“ sistemą, kurioje nieko nereiškia žmogaus teisės, laisvė ar demokratija“ – RFA sakė aktyvistas ir Tarpparlamentinio Kinijos aljanso (IPAC) konsultantė Joey Siu.

„Atrodo, kad nepaisant Komunistų partijos pastangų visa tai pristatyti (tam tikru būdu), tai nekeičia požiūrio į Kiniją (geresne linkme) tarptautinėje bendruomenėje“, sakė konsultantė.

JAV analitinio centro „RAND Corporation“ tyrime nustatyta, kad labiausiai Kinijos įtaką tarptautinėje bendruomenėje lemia šalies ekonomika.

O dauguma lyderių, elitų ir nuomonės formuotojų, į kuriuos taikosi Komunistų partija, veikia dėl ekonominių motyvų.

Ataskaitoje Vašingtonas raginamas duoti atkirtį Kinijos užsienio kampanijoms teikiant finansinę paramą ir investicijas, skirtas pakeisti Kinijos siūlomas paskolas, rašo RFA.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt