Pasaulyje

2021.07.05 21:12

„Rusija sukūrė geriausią pasaulio vakciną nuo koronaviruso“ – kodėl Rytų kaimynai tebekartoja melą?

LRT.lt2021.07.05 21:12

Platus Kremliaus propagandos kanalų tinklas dažnai sustiprinamas ir aukštų režimo pareigūnų, aktyviai prisidedančių prie melagingų naratyvų platinimo – gegužę Rusijos saugumo tarnybos paskelbė, kad Europos Sąjungą ruošiasi paleisti šmeižto kampaniją ir apkaltinti Maskvą antivakserių judėjimo užsienyje kurstymu. DebunkEU.org duomenimis, taip pat siekiama gilinti žmonių nepasitikėjimą vakcinomis.

Vaizduoja Rusiją kaip pasaulio gelbėtoją

Gegužės 1-31 d. DebunkEU.org analitikai išnagrinėjo daugiau nei 2 tūkstančius melagingą ir klaidinančią informaciją skelbiančių straipsnių iš 265 žiniasklaidos šaltinių, taip pat ir feisbuko grupių anglų, estų, latvių, lietuvių, lenkų ir rusų kalbomis. Šis turinys pasiekė potencialią 812,1 milijono kontaktų auditoriją.

Pasak DebunkEU.org vyriausiosios analitikės Laimos Venclauskienės, didžiausią auditoriją pasiekė žinutės, kad Rusija esą pirmauja kovoje su COVID-19.

„Šį naratyvą labiausiai sustiprina Rusijos valdžios atstovų ir institucijų oficialūs pasisakymai. Pavyzdžiui, gegužės 18 d. Rusijos žiniasklaida plačiai citavo Išorinės žvalgybos tarnybos vadovą, pareiškusį, kad Vakarų šalys ruošia dar vieną šmeižto kampaniją, kuria sieks apkaltinti Maskvą antivakserių judėjimo kurstymu“, – teigia ekspertė.

Kitas bandymų pabrėžti Rusijos pranašumą pavyzdys – Rusijos Dūmos Užsienio reikalų komiteto narės Jelenos Paninos straipsnis. RIA FAN pasirodžiusioje publikacijoje politikė teigia, kad „nepaisant JAV politinio elito vykdomos agresyvios rusofobiškos politikos ir šalies įvaizdžio demonizavimo, Elonas Muskas dalyvavo Rusijos edukaciniame maratone. Jis žino, kad Rusija, kuri sukūrė geriausią pasaulio vakciną nuo koronaviruso ir ruošiasi paleisti savo kosminę stotį į Žemės orbitą, yra labai svarbi pasaulinės pažangos kontekste“.

Anot L. Venclauskienės, šiame straipsnyje siekiama vaizduoti Rusiją kaip pasaulio gelbėtoją nuo pandemijos. „Toks bandymas pabrėžti supervalstybės įvaizdį primena Šaltojo karo laikus. Dabar vykstančiame vakcinų kare propagandinių šaltinių Rusija vaizduojama kaip altruistiška vakcinų arba jų gamybos technologijų donorė, besipriešinanti gobšioms JAV farmacijos korporacijoms ir rusofobijai“, – sako analitikė.

Melaginguose ir klaidinančiuose straipsniuose apie COVID-19 kuriamas ir teigiamas Baltarusijos įvaizdis – neva nepaisant garsios kritikos ir sankcijų iš ES, Minskas vis tiek pasiryžęs padėti lėčiau gyventojus skiepijančioms kaimynėms. Pavyzdžiui, gegužės 28 d. RT pasirodžiusiame straipsnyje pranešta, kad Baltarusija pastatys palapines pasienyje su Lietuva, Lenkija bei Ukraina, kad iš ten atvykę žmonės, norintys būtent Sputnik V, galėtų laisvai pasiskiepyti.

Šis sprendimas grįstas teiginiais, neva kaimyninėse šalyse, ypač Ukrainoje, vakcinacija vyksta labai lėtai, todėl Aliaksandras Lukašenka pareiškė norintis padėti.

„Nepaisant to, kad Vakarų šalių vyriausybės pastaruoju metu elgiasi nepagarbiai Baltarusijos atžvilgiu, akivaizdu, kad paklausa „Sputnik V“ vakcinai tose valstybėse yra ir labai daug žmonių atvyksta skiepytis pas mus“, – cituojamas jis.

Anot L. Venclauskienės, tokie pasisakymai yra pavyzdys, kaip iškreipiami tik iš dalies teisingi teiginiai.

„Iš visų straipsnyje paminėtų šalių tik Ukrainoje skiepijimo mastai yra lėtesni nei Baltarusijoje. Visa ši A. Lukašenkos citata naudojama sukurti įspūdžiui, kad „Sputnik V“ yra geidžiamiausia vakcina, o Baltarusija kartu su Rusija gelbėja pasaulį nuo pandemijos“, – vardija ekspertė.

Sėja abejones dėl vakcinų kokybės

Tyrimo duomenimis, pagal išplatintų straipsnių skaičių vyravo žinutė apie neva nereikalingus ar neveiksmingus kovos su pandemija būdus.

„Tokiu turiniu daugiausiai siekiama sėti abejones skiepų veiksmingumu, stengtasi įteigti, kad vakcinos sukurtos neatlikus išsamių bandymų. Kad suteiktų tokiems teiginiams patikimumo, dezinformaciją kuriantys ir skleidžiantys šaltiniai dažnai selektyviai naudoja pripažintų sveikatos specialistų citatas“, – sako ekspertė.

Pavyzdžiui, gegužės 22 d. feisbuke išplito įrašas, neva cituojantis Nobelio premijos laureatą, virusologą Lucą Montagnierį, kad „tiems, kas pasiskiepijo nuo koronaviruso, šansų išgyventi nėra“. Vėliau šią istoriją pasigavo ir interneto puslapiai Lietuvoje, Latvijoje bei Estijoje.

Publikacijose bei feisbuko įrašuose naudoti tiek tikri, tiek pramanyti eksperto pareiškimai – virusologas iš tiesų kėlė rimtų klausimų dėl vakcinavimo proceso ir ilgalaikių pasekmių. Anot L. Venclauskienės, tuo, kad taip kalba Nobelio premijos laureatas, naudojasi dezinformaciją skleidžiantys portalai. Tačiau šiuo atveju pridėtos ir išgalvotos citatos – L. Montagnieris niekada nesakė, kad paskiepytiems žmonėms gresia mirtis.

Anot analitikės, ši melagiena buvo demaskuota jau kelis kartus, tačiau žinute vis tiek pasinaudojama dar kartą.

Gegužę didžiausia melagingų ir klaidinančių straipsnių dalis publikuota lenkų, rusų ir lietuvių kalbomis. Tačiau didžiausią potencialios auditorijos dalį pasiekė turinys rusų kalba (76,5 proc. arba 620 milijonų), o į tarptautinę auditoriją nukreipti šaltiniai anglų kalba pasiekė 21,7 proc. skaitytojų.

Rusijos tarptautinis žiniasklaidos tinklas ir valstybinės propagandos kanalas RT (rt.com), keliantis susirūpinimą Europos bei Šiaurės Amerikos šalių vyriausybėms ir saugumo tarnyboms dėl nuolatos vykdomų įtakos operacijų, išplatino didžiausią su COVID-19 susijusios dezinformacijos kiekį bei pasiekė daugiausiai potencialių skaitytojų (202,3 milijono žmonių, arba beveik ketvirtadalį visos auditorijos).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt