Pasaulyje

2016.08.03 15:09

Rusijoje išleista moneta su Žaliojo tilto skulptūromis

15min.lt, BNS 2016.08.03 15:09

Rusijos centrinis bankas išleido naujų monetų seriją, skirtą sovietų kariams „išlaisvintojams“. Keturiolikos monetų serijoje – ir Vilnius. Ant monetos vaizduojamos dabar jau nukeltos Žaliojo tilto kareivių skulptūros.

Sovietinės skulptūros nuo Žaliojo tilto sostinėje nukeltos daugiau nei prieš metus. Tačiau, lietuviams į jų vietą keliant pusnuogius modelius ar auksines „Audi“, Rusija neleidžia pamiršti, kaip dar visai neseniai atrodė Žaliasis tiltas – valstybė išleido 5 rublių monetą, kurioje vaizduojamos sovietų karių „išlaisvintojų“ skulptūros su prierašu „Vilnius“.

Rugpjūčio 1 dieną Rusijos centrinis bankas išleido naujų monetų seriją. 5 rublių monetų reverse yra vaizduojami įvairūs miestai – Kijevas, Minskas, Kišiniovas, Bukareštas, Ryga, Talinas, Varšuva, Belgradas, Budapeštas, Bratislava, Viena, Berlynas, Praha ir Vilnius.

Visose monetose vaizduojami sovietų „išlaisvintojai“. Tarkime, Vilniaus monetai parinkti sovietų karių skulptūrų, stovėjusių ant Žaliojo tilto, atvaizdai.

Talinui skirta moneta vaizduoja Bronzinį karį, dėl kurio perkėlimo Taline kilo riaušės ir demonstracijos.

Iš viso Rusijos centrinis bankas išleido 14 skirtingų monetų, kiekvienos tiražas – po 2 mln. vienetų, skelbia banko spaudos tarnyba.

URM atstovas: nepasirengusi istorinei tiesai apie sovietinę Lietuvos okupaciją

Rusija Išleidusi monetas, vaizduojančias šiemet Vilniuje nukeltas Žaliojo tilto skulptūras su sovietų kariais, Rusija parodė esanti nepasirengusi istorinei tiesai apie sovietinę Lietuvos okupaciją, trečiadienį pareiškė aukšto rango Lietuvos diplomatas.

Taip Užsienio reikalų ministerijos politikos direktorius Rolandas Kačinskas įvertino Rusijos centrinio banko į apyvartą išleistą penkių rublių nominalo monetą, kurioje tarp dviejų penkiakampių žvaigždučių yra užrašas „Vilnius“ ir 1944 metų liepos 13 dienos data, kai Raudonoji armija užėmė Vilnių.

Tiek sovietinė propaganda, tiek dabartinė Maskva šį įvykį vadina Vilniaus išvadavimu „nuo vokiškųjų nacistinių užgrobikų“. Lietuviai pabrėžia, kad šalyje nacistinę okupaciją pakeitė sovietinė okupacija, ją lydėjo sovietinis teroras ir lietuvių tremtys į Sibirą.

„Lietuvos URM žino ir atkreipė dėmesį į Rusijos centrinio banko išleistas monetas. Mums nekyla jokių abejonių dėl Raudonosios armijos vaidmens ir vietos Lietuvos istorijoje“, – BNS sakė R. Kačinskas.

„Rusijos poziciją žinome, ir monetų išleidimas tik patvirtina, kad Rusija nėra pasirengusi istorinei tiesai apie sovietų okupaciją“, – pridūrė diplomatas.