Pasaulyje

2016.08.03 11:13

JAV slapta sumokėjo Iranui 400 milijonų dolerių už keturių amerikiečių paleidimą

ELTA 2016.08.03 11:13

JAV prezidento Baracko Obamos administracija slapta sumokėjo Iranui 400 milijonų dolerių grynaisiais už keturių Teherane sulaikytų amerikiečių paleidimą.

Kaip pranešė trečiadienį „The Wall Street Journal“, sumą užsienio valiuta, ekvivalentišką 400 milijonų dolerių, JAV perdavė Irano valdžiai 2016 metų sausio mėnesį. Medinės dėžės su eurais ir Šveicarijos frankais buvo atgabentos transporto lėktuvu be atpažinimo ženklų, sakoma straipsnyje.

Išpirka buvo užsienio valiuta todėl, kad Irano įstatymai draudžia bet kokias finansines operacijas su Amerika JAV doleriais. Perdavus pinigus, keturi amerikiečiai buvo paleisti.

Slapta operacija įvyko tuo metu, kai buvo realizuojama praėjusių metų vasarą pasirašyta sutartis dėl Irano branduolinės programos, leidusi panaikinti daugumą Teheranui taikytų tarptautinių sankcijų.

Sausio 17 d. kalbėdamas Baltuosiuose rūmuose B. Obama pareiškė, kad, sudarius šią sutartį, „atėjo metas sureguliuoti dar vieną ginčą“, bet jis neužsiminė apie 400 milijonų dolerių išmoką Iranui.

Pagal Amerikos atstovų versiją, ši suma buvo pirmoji įmoka grąžinant 1,7 milijardo dolerių, kuriuos Vašingtonas įsipareigojo sumokėti Teheranui, kad būtų sureguliuotas senas ginčas.

1,7 milijardo dolerių paskutinis Irano šachas Mohammadas Reza Pahlavias iš anksto sumokėjo Jungtinėms Valstijoms už didelę ginklų partiją. Po 1979 metų revoliucijos šachas pabėgo iš šalies, ginklai taip ir nebuvo pristatyti Iranui, o amerikiečiai negrąžino gautų pinigų.