Pasaulyje

2021.07.01 17:59

Čekijos ambasadorius iškviestas į Rusijos URM

BNS2021.07.01 17:59

Čekijos ambasadorius Maskvoje Vitezslavas Pivonka buvo iškviestas į Rusijos užsienio reikalų ministeriją, Prahai pareiškus pretenzijų dėl sprogimų Vrbeticėje, ketvirtadienį pranešė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova.

„Žinoma, Čekijos pasiūlymą aptarti jos pretenzijas mes laikome nepriimtinu. Artimiausiu metu paaiškinsime savo požiūrį į šį politizuotą šurmulį Čekijos diplomatinės atstovybės vadovui Maskvoje, kuris buvo iškviestas į Smolensko aikštę “, – sakė ji per spaudos konferenciją.

Anksčiau žiniasklaidoje pasirodė informacija, kad Rusijos ambasadorius Čekijoje Aleksandras Zmejevskis gavo Čekijos valdžios notą, kurioje Praha reikalauja išmokėti 650 milijonų kronų (apie 25,5 milijono eurų) už 2014 metais Vrbeticėje įvykusių sprogimų padarytą žalą.

Čekija tvirtina, kad prie sprogimo sprogimu kariuomenės amunicijos sandėlyje netoli Čekijos rytuose esančio Vrbeticės kaimo prisidėjo Rusijos specialiosios tarnybos.

Prahos Vyriausybė, remdamasi žvalgybos ataskaita, balandį pranešė, kad Rusijos karinės žvalgybos agentūra GRU 2014 metais jos teritorijoje surengė du sprogdinimus, iš kurių vienas pražudė du žmones ir padarė reikšmingos materialinės žalos.

Tuos sprogdinimus tirianti čekų policija ieško dviejų vyrų, laikomų įtariamaisiais 2018 metais Anglijos pietiniame Solsberio mieste įvykdyto buvusio rusų dvigubo agento Sergejaus Skripalio apnuodijimo byloje.

Čekijos policija teigia, kad šie du rusai atvyko į šalį su padirbtais dokumentais, likus kelioms dienoms iki pirmojo sprogimo.

Balandžio 17 dieną Praha paskelbė išsiunčianti 18 rusų diplomatų, teigdama, kad jie yra rusų žvalgybos darbuotojai, dirbantys su diplomatine priedanga.

Rusija savo ruožtu paskelbė 20 čekų diplomatų personae non gratae.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt