Pasaulyje

2016.08.02 10:10

JAV pirmą kartą bombardavo IS pozicijas Libijoje

BNS 2016.08.02 10:10

JAV karo lėktuvai pirmą kartą smogė į džihadistų grupuotės „Islamo valstybė“ (IS) pozicijas Libijos mieste Sirte, pranešė šios šalies vienybės vyriausybė.

„Pirmieji amerikiečių aviacijos smūgiai, šiandien pataikę tiksliai į „Daesh“ organizacijos pozicijas, pridarė didelių nuostolių ... Sirte“, – sakė ministras pirmininkas Fayezas al-Sarrajas per televiziją.

Vašingtone Pentagonas nurodė, kad šie reidai surengti paprašius vienybės vyriausybei.

„Paprašius Libijos nacionalinės santarvės vyriausybei (angl. GNA – Government of National Accord), Jungtinių Valstijų karinės pajėgos atliko tikslius oro smūgius į ISIL objektus Sirte, Libijoje, kad paremtų GNA pajėgas, siekiančias įveikti ISIL jų pagrindinėje tvirtovėje Libijoje“, – sakė Pentagono atstovas spaudai Peteris Cookas.

Jis dar pridūrė, kad JAV smūgiai Sirte „tęsis“.

Prezidentas Barackas Obama leido bombarduoti, išklausęs aukštų Pentagono pareigūnų patarimų, sakė P. Cookas.

Šie smūgiai „atitinka mūsų siekį įveikti ISIL, palaikant gebančias ir motyvuotas vietines pajėgas“, pažymėjo Pentagono atstovas.

„JAV kartu su tarptautine bendruomene palaiko GNA, kuri siekia atkurti stabilumą ir saugumą Libijoje“, – pažymėjo jis.

Tripolyje bazę turinti GNA gegužę pradėjo karinę operaciją, kuria siekta užimti IS bastioną Sirte, gimtajame nužudyti diktatoriaus Muamaro Kadhafi mieste, kurį džihadistai kontroliavo nuo 2015-ųjų birželio.

„Ribotos trukmės“ operacija

F. al-Sarrajas pabrėžė, kad JAV oro smūgiai buvo suderinti su GNA palaikančių pajėgų karine vadaviete ir kad Libijoje nebus dislokuota jokių užsienio karių.

„Tai leido ten esančioms mūsų pajėgoms užimti strategines pozicijas“, – sakė jis ir pažymėjo, kad JAV įsikišimas bus „ribotos trukmės ir neišeis už Sirto ir jo priemiesčių ribų“.

„Mes paprašėme šios paramos iš tarptautinės bendruomenės, būtent Jungtinių Valstijų, bet mes norime pabrėžti kad Libijos žemėje nebus užsienio karių“, – tvirtino F. al-Sarrajas.

Įveikus Sirtą, esantį už 450 km į rytus nuo Tripolio, būtų stiprus smūgis IS džihadistams, kurie patiria virtinę pralaimėjimų Sirijoje ir Irake.

Lig šiol per mūšius prie Sirto žuvo apie 280 vyriausybę palaikančių karių, sužeista daugiau negu 1500, nurodo medikų šaltiniai vienybės vyriausybės pajėgų vadavietėje.

Sirte, Tripolyje ir Dernoje yra sutelkta nuo 2 iki 5 tūkst. IS karių iš Libijos, Tuniso, Alžyro, Egipto, Malio, Maroko ir Mauritanijos, nurodoma ataskaitoje, kurią JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas pateikė JT Saugumo Taryba praėjusį mėnesį.

Tuo tarpu vienybės vyriausybę (GNA) palaikančias pajėgas sudaro daugiausia sukartinos grupuotės iš Libijos vakarų; jos susiformavo per 2011 metų revoliuciją, nuvertusią M. Kadhafį.

Naftos versloves saugančios sukarintos grupuotės taip pat puola IS.

Nacionalinės santarvės vyriausybė (GNA) buvo sudaryta tarpininkaujant Jungtinėms Tautoms pernai gruodį, bet šį susitarimą dar turi patvirtinti išrinktas Libijos parlamentas, kurio būstinė yra šalies rytuose.