Pasaulyje

2016.07.31 15:34

Ankaros meras: JAV privalo išduoti F. Guleną

BNS 2016.07.31 15:34

Jungtinės Valstijos privalo išduoti įtakingą turkų pamokslininką Fethullah Guleną, kad būtų pašalintos bet kokios abejonės, jog Vašingtonas nėra susijęs su nepavykusiu liepos 15-osios perversmu Turkijoje, pareiškė Ankaros meras Melihas Gokcekas.

Daugiau nei 22 metus Ankarai vadovaujantis M. Gokcekas, kuris taip pat yra vienas iš prezidento Recepo Tayyipo Erdogano Teisingumo ir plėtros partijos (AKP) lyderių, agentūrai AFP duotame interviu sakė besibaiminantis, kad Turkija įžengia į laikotarpį, kai aukščiausiems šaliems pareigūnams kyla pasikėsinimo grėsmė.

Turkija dėl perversmo kaltina F. Guleną ir teigia, kad jis sukūrė „paralelią valstybę“, kurios sekėjai buvo infiltravęsi į visas šalies svarbiausias institucijas. Tačiau atsiskyrėliškai JAV Pensilvanijos valstijoje gyvenantis dvasininkas griežtai neigia jam metamus kaltinimus.

Po nepavykusio perversmo Turkijos valdžia šalies mastu pradėjo valymo procesą, nukreiptą prieš įtariamus F. Guleno šalininkus, ir jau atleido daugiau nei 50 tūkst. žmonių iš darbo, o daugiau nei 18 tūkst. žmonių suėmė.

Kai kurie pareigūnai net tvirtina, jog prie pučo galėjęs prisidėti net Vašingtonas. Ankara reikalauja, kad Jungtinės Valstijos išsiųstų F. Guleną į Turkiją, iš kurios jis išvyko 1999 metais, kad pamokslininkas stotų savo tėvynėje prieš teismą.

„Tam, kad Ameriką įrodytų, jog neprisidėjo prie perversmo, jai reikia padaryti vienintelį dalyką – atiduoti jį Turkijai“, – sakė M. Gokcekas.

Jo teigimu, Jungtinės Valstijos jau „signalizavo“, jog prisidėjo prie perversmo, po to, kai aukšto rango amerikiečių generolas išreiškė susirūpinimą, kad daugelis Turkijos kariuomenės narių, bendravusių su Vašingtonu, dabar yra kalėjime.

„Kaip mes galime žinoti, ar Amerika yra, ar nėra įsivėlusį į šį reikalą? Jeigu jie atiduos Guleną, vadinasi nėra problemos. Tačiau jeigu jie neatiduos, Jungtinės Valstijos neišvengs kaltinimų“, – sakė Ankaros meras, kuris anksčiau teigė, kad F. Gulenas hipnotizuojąs žmones.

Jis taip pat išreiškė nuostabą, kad Vašingtonas pakenčia šio pamokslininko buvimą šalyje ir leidžia jo fondams Amerikoje steigti ir išlaikyti mokyklas.

„Jei Amerika tai pakenčia, tai rodo, jog esama sąsajų su FETO“, – sakė Turkijos sostinės meras, turėdamas omeny tai, ką Turkija vadina Fethullah teroro organizacija (FETO).

JAV valstybės departamentas neigia kaltinimus, jog Amerika prisidėjo prie pučo Turkijoje, tokius kaltinimus vadindamas „absurdiškais“.