Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Sirijos opozicija nerimauja dėl praradimų, galinčių sukelti chaosą tarp sukilėlių

Algirdas Acus, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2015.09.08 13:45

Sirijos opozicija patyrė nuostolių – sunkiai sužeistas Laisvosios Sirijos Armijos įkūrėjas, o sukilėlius vienijančios nacionalinės koalicijos lyderis pranešė apie atsistatydinimą.

Sirijos opozicija patyrė nuostolių – sunkiai sužeistas Laisvosios Sirijos Armijos įkūrėjas, o sukilėlius vienijančios nacionalinės koalicijos lyderis pranešė apie atsistatydinimą.

Opozicijos šalininkai nerimauja, kad praradimai sukels chaosą tarp sukilėlių, o remiantis vyriausybę įžvelgia ir Vakarų sąmokslą.

Nuosaikiuoju ir sukilėlius vienijančiu islamistu vadintas Moazas al Khatibas sako, kad užsienio galios manipuliuoja pagalba opozicijai siekdamos daryti įtaką. Tai esą pagrindinė atsistatydinimo priežastis.

Sirijos vyriausybės šalininkai netrukus ėmė džiūgauti, kad M. al Khatibas pagaliau grįžo į protą ir esą nustojo vergauti Vakarams.

„Moazas al Khatibas ne politikas. Juo naudotasi tik kurį laiką. Gal jis suprato, kad žaidimas rimtas ir šalis atsidurs dugne, todėl nusprendė pasitraukti. Kai kurie net sako, kad jis buvo atleistas, nes nesutiko tenkinti visų Vakarų šalių pageidavimų“, – sako Sirijos režimo šalininkas Maheras Mirhejas.

Tuo metu opozicijos šalininkai nerimauja, kad pasitraukimas gali suskaldyti sukilėlius. Nacionalinė koalicija apėmė skirtingas prezidentą Basharą al Assadą kritikuojančias grupes, M. al Khatibas sugebėjo jas išlaikyti drauge, koalicija net sutarė paskirti su B. al Assadu konkuruoti turintį premjerą Ghassaną Hitto, jo nurodymai vykdomi sukilėlių užimtose teritorijose.

Arabų lyga pakvietė opoziciją organizacijoje pakeisti Sirijos prezidento atstovus, kurių narystė buvo sustabdyta prasidėjus neramumams. Ar M. al Khatibui pasitraukus pažanga nesustos?

Sukilėlių šalininkams nerimo kelia ir ataka prieš Laisvosios Sirijos Armijos įkūrėją Riadą al Asaadą – jis sunkiai sužeistas susprogdinus automobilį. R. al Asaadas taip pat stengėsi Laisvojoje Sirijos Armijoje rasti vietos skirtingiems kovotojams nuo radikalesnių islamistų iki nuosaikesnių pabėgėlių. Tiesa, armijos įkūrėjas vėliau nepateko į valdymo struktūrą, kuri sukurta gruodį kai šimtai vadų susirinko Turkijoje. Tada R. al Asaadas skundėsi, kad į susitikimą nebuvo pakviestas nes jį esą organizavo užsienio jėgos, kurios ieško paklūstančių žmonių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.