Pasaulyje

2016.07.29 10:46

H. Clinton oficialiai tapo Demokratų partijos kandidate į prezidentus

BNS 2016.07.29 10:46

Hillary Clinton ketvirtadienį priėmė Demokratų partijos nominaciją į Baltuosius rūmus, vaizduodama save nenuilstančia žmonių gynėja ir atmesdama savo varžovo Donaldo Trumpo pateikiamą tamsų Amerikos paveikslą.

Buvusi valstybės sekretorė, pridėjusi ranką prie širdies, buvo entuziastingai sveikinama tūkstančių delegatų, kai įžengė į Demokratų nacionalinio suvažiavimo sceną Filadelfijoje.

H. Clinton atkartojo šio suvažiavimo šūkį „Stipresni kartu“, skelbdama, kad jos viso gyvenimo tikslas buvo užtikrinti amerikiečiams galimybę išnaudoti savo talentus ir ambicijas, kad tai padėtų šaliai tapti stipresne.

„Taigi, kukliai, ryžtingai ir be gali pasitikėdama Amerikos pažadu, priimu jūsų nominaciją į Jungtinių Valstijų prezidentus“, – sakė ji.

Tapusi pirmąja moterimi, iškelta kandidate į valstybės vadovo postą kurios nors didžiosios JAV partijos, H. Clinton pažadėjo būti „visų amerikiečių“ prezidente – ar jie būtų už ją balsavę, ar ne.

68 metų H. Clinton, kuriai buvo būtina užmegzti ryšį su rinkėjais per svarbiausią savo akimirką nacionalinėje scenoje, nusitaikė į respublikonų kandidatą D. Trumpą, peikdama jokios politinio darbo patirties neturintį verslo magnatą dėl baimės kurstymo.

Prezidentė visiems

H. Clinton didžioji akimirka atėjo aštuoneriais metais vėliau negu ji tikėjosi: jos pirmąjį mėginimą užimti Baltuosius rūmus 2008 metais per demokratų pirminių rinkimų kampaniją sužlugdė Barackas Obama.

Žengusi drąsų žingsnį politinio centro link per kampaniją, kurios metu griežtosios kairės ir griežtosios dešinės stovyklų balsas tapo garsesnis ir aštresnis, H. Clinton pažadėjo „būti prezidente demokratams, respublikonams ir nepriklausomiesiems“.

Per valandos trukmės kalbą geriausiu eterio laiku ji išdėstė planus, kaip turėtų būti pagerinta JAV ekonomika, pabrėždama, kad „tapus prezidente, mano pagrindinė misija bus sukurti daugiau galimybių ir gerų darbo vietų su kylančiais atlyginimais“.

H. Clinton žadėjo sutelkti dėmesį į sritis, „kurios buvo per ilgai paliktos nuošalyje ir už nugarų, pradedant mūsų vidinių regionų miestais, baigiant mažais miesteliais, nuo Indėnų krašto iki Anglių krašto“.

Kandidatė, kuri pabrėždavo ketinanti daugelyje sričių remtis B. Obamos politikos pagrindu, žengė drąsų žingsnį, sakydama, kad ekonomika „dar neveikia kaip turėtų“.

H. Clinton kalba demokratams, susirinkusiems Filadelfijoje į savo partijos suvažiavimą, visų pirma buvo sutelkta į bene pagrindinę jos silpnąją vietą prieš lapkritį vyksiančius rinkimus: griežtą viešąjį įvaizdį, suformuotą per dešimtmečius trukusią įnirtingą politinę kovą.

„Kai kurie žmonės tiesiog nežino kaip mane vertinti, – ji sakė demonstruodama atvirumą, neįprastą Amerikos politikai. – Tiesa, kad per visus tuos viešosios tarnybos metus, tarnybos reikalai man visuomet būdavo lengvesni negu viešoji dalis.“

Tačiau kalbėdama apie savo įsitikinimą, kad principai yra aukščiau politikavimo, H. Clinton liko nepalenkiama.

„Tai tiesa – mane baugina detalės“, tokios kaip geriamajame vandenyje leistinas švino kiekis, ar receptinių vaistų kainos, sakė ji.

„Tai nėra vien detalės, jeigu jos susijusi su tavo vaiku, su tavo šeima“, – aiškino H. Clinton.

Išgirdo B. Sanderso šalininkų balsą

Ji taip pat nusitaikė į D. Trumpo pateikiamą niūrų Amerikos paveikslą.

„Jis nori atskirti mus nuo pasaulio ir vienus nuo kitų“, – H. Clinton sakė per Demokratų partijos suvažiavimą, šaipydamasi iš D. Trumpo pareiškimo, kad jis vienintelis gali „pataisyti“ šalį.

„Jis nuvedė Respublikonų partiją nuo „Rytas Amerikoje“ iki vidurnakčio Amerikoje“, – sakė ji, turėdama omenyje plačiai žinomą 1984 metų optimistinę Ronaldo Reagano prezidentinės kampanijos politinę reklamą.

„Jis nori, kad mes bijotume ateities ir vieni kitų“, – pridūrė H. Clinton.

Ji taip pat pasiūlė susitaikyti su tais, kas remia jos varžovą Bernie Sandersą, sakydama, kad jų balsas buvo išgirstas, nors pavieniai nepasitenkinimo šūksniai tebeaidėjo Filadelfijos sporto arenoje.

„Noriu padėkoti Bernie Sandersui... Ir noriu, kad visi jūsų šalininkai čia ir šalyje žinotų, jog išgirdau jus, – sakė H. Clinton. – Jūsų reikalas yra mano reikalas.“

„Nusinešiu visus jūsų balsus ir istorijas su savimi į Baltuosius rūmus“, – teigė ji, pridūrusi, kad jos administracija įgyvendintų kai kurias B. Sanderso siūlytas priemones.

„Būsiu prezidentė demokratams, respublikonams ir nepriklausomiems, – tikino kandidatė. – Sunkiai suduriantiems galą su galu, siekiantiems (sėkmės) ir sėkmingiesiems. Tiems kurie už mane balsavo ir tiems, kurie nebalsavo. Visiems amerikiečiams.“

H. Clinton sakant kalbą, retkarčiais nuskambėdavo nepatenkintų balsų, daugiausiai protestuojančių B. Sanderso šalininkų, bet juos greitai nustelbdavo H. Clinton stovykla, skanduodama savo kandidatės vardą.

„Ji pasiruošusi“

Keturias dienas trukęs demokratų suvažiavimas Filadelfijoje buvo partijos sunkiasvorių – ir kai kurių nepriklausomų veikėjų – paradas. Visi jie kalbėjo, kad buvusi šalies pirmoji ponia ir senatorė yra sukaupusi unikalią patirti, dėl kurios ji yra pati tinkamiausia tapti valstybės vadove.

Pats B. Obama vadovavo šiam paradui trečiadienį, jaudinamai girdamas H. Clinton kaip savo politinę įpėdinę. Ketvirtadienį, po H. Clinton kalbos, jis paskelbė „Twitter“ žinutę, kurioje rašo: „Ji išbandyta. Ji pasiruošusi. Ji niekada nepasiduoda.“

H. Clinton kalbėjo apie įtampą JAV visuomenėje, atsiradusią per metus trukusią pagiežingą pirminių rinkimų kampaniją, kurią žymėjo kontroversiška D. Trumpo ir kitų kandidatų retorika.

„Galingos jėgos grasina mus supriešinti. Pasitikėjimo ir pagarbos ryšiai slopsta“, – sakė ji.

„Aiškiai matome, su kuo susiduria mūsų šalis. Bet mes nebijome, – pridūrė H. Clinton. – Atremsime šį iššūkį, kaip visada darydavome.“

H. Clinton taip pat atmetė didžiąją dalį D. Trumpo retorikos, nuolat skambėjusią jo kampanijos renginiuose – taip pat jo siūlomas politikos priemones, kurios, anot kritikų, diskriminuos dalį amerikiečių ir padarys šalį mažiau saugią.

„Jis praranda savitvardą dėl menkiausios provokacijos, – pastebėjo demokratė. – Žmogus, kurį galima suerzinti „Twitter“ žinute, nėra žmogus, kuriam galime patikėti branduolinius ginklus.“

Jiedu tiesiogiai susitiks per pirmuosius kandidatų į prezidentus debatus rugsėjo pabaigoje.

Asmeniškas momentas

H. Clinton labai stinga pasitikėjimo JAV visuomenėje, kuri atidžiai stebėjo kiekvieną šios šeimos žingsnį pastarąjį ketvirtį šimtmečio. Temdoma gajaus skandalo dėl elektroninių laiškų, ji yra maždaug tokia pat nepopuliari tarp rinkėjų, kaip ir jos varžovas respublikonas.

Kandidatės komentarai žymi ketinimus daugiau dėmesio skirti skurdesnėms provincijos bendruomenėms, kurios jaučiasi aplenkiamos lėto ir netolygaus šalies ekonomikos atsigavimo.

Po savo kalbos H. Clinton ir jos kampanijos partneris Timas Kaine`as sieks perkelti savo proveržį tiesiogiai į rinkimų kampanijos susitikimus, nuo penktadienio pradėdami trijų dienų kelionę autobusu po sunkiosios pramonės regiono – vadinamosios Rūdžių juostos – bendruomenes permainingai balsuojančiose Pensilvanijos ir Ohajo valstijose.

Prie pastangų pateikti H. Clinton kaip patikimą veikėją, galinčią stoti prie šalies vairo, prisidėjo JAV dimisijos generolai, įstatymų leidėjai ir netgi kai kurie respublikonai, įtūžę dėl D. Trumpo iškilimo.

Įtikinti Amerikos vidurinįjį sluoksnį

H. Clinton privalo įtikti savo partijos branduoliui ir mėginti palenkti į savo pusę įsižeidusius B. Sanderso šalininkus, bet ne mažiau svarbi misija – persivilioti priešingos stovyklos ir nepriklausomus rinkėjus, būgštaujančius dėl nenuspėjamo D. Trumpo.

Vienu metu mėgindama įtikti šaunamųjų ginklų kontrolės šalininkams ir labiau konservatyvių pažiūrų rinkėjams, H. Clinton pabrėžtinai pareiškė: „Nesu čia tam, kad atimčiau iš jūsų ginklus.“

„Tiesiog nenoriu, kad į jus šautų žmogus, kuris visų pirma neturėtų turėti ginklo“, – aiškino ji.

Visgi H. Clinton nemažai energijos išeikvojo peikdama savo varžovą lapkritį vyksiančiuose rinkimuose, sakydama, kad joks amerikietis neturėtų pasitikėti kandidatu, kuris tvirtina „Aš vienintelis galiu tai pataisyti“ – kaip D. Trumpas praeitą savaitę pareiškė Klivlande.

„Gana fanatizmo ir pompastikų. Donaldas Trumpas nesiūlo realių pokyčių“, – pabrėžė H. Clinton, tvirtindama, kad precedento neturintis jos varžovo iškilimas galbūt žymi unikalų momentą JAV istorijoje.

„Jis yra liūdna tiesa. Nėra jokio kito Donaldo Trumpo. Štai ir viskas“, – sakė ji.