Pasaulyje

2021.06.25 13:05

Merkel: suvereni ES turėtų sugebėti kalbėtis su Putinu

atnaujinta 15.41
BNS, ELTA2021.06.25 13:05

Vokietijos kanclerė Angela Merkel penktadienį teigė, kad ES turėtų sugebėti kalbėtis su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu po to, kai Bendrijos valstybių narių lyderiai atmetė jos siūlymą atnaujinti viršūnių susitikimus su Rusija.yra suinteresuotas dialogu su Briuseliu.

„JAV prezidentas su V. Putinu susitiko rimtoms deryboms, kurios, mano požiūriu, neatrodė kaip apdovanojimas Rusijos prezidentui. Suvereni ES, mano nuomone, turėtų taip pat sugebėti panašiame susitikime atstovauti ES interesams“, – po ES derybų Briuselyje vykusioje spaudos konferencijoje teigė ji.

Ch. Michelis: ES būtina plėtoti dialogą su Rusijos pilietine visuomene

Europos Vadovų Tarybos (EVT) viršūnių susitikime buvo aptartos ir naujos galimos sankcijos Rusijai, ir Briuselio ketinimas plėtoti dialogą su Rusijos pilietine visuomene, penktadienį sakė Europos Vadovų Tarybos vadovas Charles`is Michelis.

„Mes palaikome sankcijų įvedimo būtinybę – apsvarstėme įvairias galimybes suvaržymo priemonių srityje, taip pat (kalbėjome) apie būtinybę veikti drauge tarpasmeniniame lygmenyje, veikti drauge su Rusijos pilietine visuomene, apie mūsų vertybių ir pagrindinių teisių palaikymą ", – sakė jis spaudos konferencijoje.

Pasak Ch. Michelio, taip pat buvo kalbama apie politinio dialogo su Rusija sąlygas.

Anksčiau buvo pranešta, kad Europos Vadovų Taryba po ilgų diskusijų priėmė pareiškimą, kuriame pareiškė savo pasirengimą plėtoti bendradarbiavimą su Rusija daugelyje sričių ir imtis naujų varžančių priemonių.

Tarp sričių, kuriose, Europos lyderių nuomone, naudinga būtų palaikyti dialogą su Rusija, yra aplinkos apsaugos, sveikatos apsaugos sritys. Susitikime taip pat buvo paminėtos tarptautinės Irano branduolinės programos, Sirijos ir Libijos temos.

Kartu su pareiškimu dėl pasirengimo bendradarbiauti su Rusija ES viršūnių susitikimas pavedė Europos Komisijai ir ES užsienio politikos vadovui Josepui Borrelliui pasiruošti prireikus vėl įvesti sankcijų Rusijai.

Kremlius „apgailestauja“ dėl ES atsisakymo surengti susitikimą su Putinu

Kremlius penktadienį pareiškė apgailestaujantis dėl Europos Sąjungos lyderių sprendimo atmesti Vokietijos ir Prancūzijos pasiūlymą atnaujinti viršūnių susitikimus su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, bet pridūrė, kad ir toliau yra suinteresuotas dialogu su Briuseliu.

„Deja, šiandien gauname informaciją, kad vakar per [ES] viršūnių susitikimą... visa virtinė valstybių pasisakė prieš šį dialogą. Žinome, kad pirmiausia kalbama apie vadinamąsias naujaeuropietes – Pabaltijo šalis, Lenkiją. Dėl to apgailestaujame“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

„Bendrai prezidentas Putinas buvo ir tebėra suinteresuotas darbinių Maskvos ir Briuselio santykių mezgimu. Konceptuali prezidento Putino pozicija, kad mes pasirengę... [šioje srityje] eiti tiek, kiek pasirengę mūsų pašnekovai, žinoma, išlieka aktuali“, – sakė D. Peskovas.

Pasak jo, Europos šalių, nepritariančių dialogui ir priimančių pas save NATO ir JAV ginkluotąsias pajėgas, pozicija „nelogiška ir pražūtinga“, nes „susidaro uždaras ratas: šios šalys, viena vertus, kalba apie saugumą, o kita vertus, dislokuoja pas save užsienio ginkluotąsias pajėgas, eidamos į didesnį pavojų, ir dar atsisako dialogo“.

Paklaustas, kas kelia pavojų šioms valstybėms dėl to, kad jose dislokuojamos užsienio pajėgos, D. Peskovas atsakė: „Tai juk ne mes trečiosiose šalyse dislokuojame ginkluotąsias pajėgas... Užsienio ginkluotosios pajėgos dislokuojamos prie pat mūsų sienų, verčiant mus imtis apsigynimo priemonių. Juk ne mes atskrendame į kitus žemynus, o iš kitų žemynų atskrenda prie mūsų sienų.“

Jis pridūrė, kad tai „ne stiprina saugumą žemyne, o... didina įtampą“.

Prancūzija teigia, kad Europai reikia „aukšto lygio“ dialogo su Rusija

Prancūzija penktadienį tikino, kad ES turėtų įsitraukti į „aukšto lygio“ dialogą su vis agresyvesnę politiką vykdančia Rusija, Paryžiui ir Berlynui nesugebėjus užsitikrinti pakankamai kitų Bendrijos valstybių narių paramos, kad būtų atnaujinti Briuselio ir Maskvos viršūnių susitikimai.

„Europa taip pat turėtų vesti aukšto lygio derybas su Rusija“, – per spaudos konferenciją su JAV valstybės sekretoriumi Antony Blinkenu sakė Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas Yves Le Drianas. Ši spaudos konferencija surengta po to, kai šį mėnesį Ženevoje įvyko JAV prezidento Joe Bideno ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino susitikimas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.