Pasaulyje

2021.06.25 13:58

„Teroristas ir nacistas“ – Rusijos ir Baltarusijos žiniasklaida skleidžia melus apie Pratasevičių

LRT.lt2021.06.25 13:58

Dezinformaciją internete tiriančios iniciatyvos DebunkEU.org duomenimis, tiek Rusijos, tiek Baltarusijos valdžios remiama žiniasklaida skyrė daug dėmesio klaidinančiai ir melagingai informacijai skleisti po to, kai Minske priverstinai buvo nutupdytas „Ryanair“ lėktuvas, o jame buvęs baltarusių žurnalistas Ramanas Pratasevičius suimtas, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Iš 300 straipsnių, paskelbtų gegužės 23-30 d., 219 buvo aptikta dezinformacijos, teigiama pranešime.

Pasak DebunkEU.org vyriausiosios analitikės Lenkijoje Magdalenos Wilczynskos, kitą dieną po lėktuvo nutupdymo su Kremliumi siejami informacijos šaltiniai kopijavo Baltarusijos valdžios pranešimus, kad lėktuvas neva buvo nutupdytas vadovaujantis tarptautine teise.

„Vis dėlto, po griežtos Vakarų valstybių reakcijos ir kritikos šis naratyvas buvo nutildytas ir beveik nebenaudotas“, – sako ekspertė.

Atliekant tyrimą pastebėta, kad Rusijos valstybės finansuojamoje žiniasklaidoje skleistos žinutės sutapo su Baltarusijos režimo pateiktu situacijos vertinimu – tiek rusiškuose, tiek baltarusiškuose portaluose priverstinis „Ryanair“ lėktuvo nutupdymas ir R. Pratasevičiaus bei S. Sapegos sulaikymas pateiktas beveik identiškai.

„Pagrindinė gegužės paskutiniąją savaitę skleista žinutė – kad Romanas Pratasevičius yra teroristas, pavojingas ekstremistas, arba nacistinės ideologijos pasekėjas. Šis naratyvas visai operacijai pateisinti naudotas dažniausiai“, – teigia M. Wilczynska.

Tyrimo duomenimis, Vakarų šalių pareikšta kritika davė pretekstą kurtis naujiems naratyvams prieš Europos Sąjungą ir Jungtines Valstijas. Anot DebunkEU.org analitikės, kai kurios iš šių žinučių sietos su R. Pratasevičiumi – teigta, kad jis yra užsienio saugumo tarnybų (Lietuvos arba Lenkijos) agentas ir rengėsi sukelti perversmą Baltarusijoje.

„Naudojant tokius naratyvus, Vakarų šalys kaltintos kišimusi į Baltarusijos vidaus reikalus. Kituose straipsniuose teigta, kad Vakarai šio įvykio nepateikia skaidriai, be reikalo politizuoja šią situaciją ir reaguoja isteriškai“, – vardija M. Wilczynska.

DebunkEU.org duomenimis, žiniasklaidos priemonių rusų kalba, skleidusių dezinformaciją šia tema, spektras buvo pakankamai platus. Pasak M. Wilczynskos, tai leidžia teigti, kad Kremliaus kontroliuojamai medijai buvo ypač svarbu palaikyti pastovų informacijos srautą per įvairius kanalus.

Be to, Baltarusijos pareigūnų išplatinti vaizdo įrašai, kuriuose R. Pratasevičius ir S. Sapega neva pripažįsta kaltę, buvo rodomi „YouTube“ platformoje kaip apmokėtos reklamos, norint dar labiau padidinti auditoriją. „YouTube“ netrukus užblokavo šias reklamas už svetainės taisyklių pažeidimus.

„Taip pat pastebėjome, kad nemažą dalį teiginių apie priverstinį nutupdymą Minske siekta sustiprinti naudojant Rusijos pareigūnų bei politikų pareiškimus, o tai leidžia teigti, kad Kremliaus atstovai prisideda prie dezinformacijos skleidimo bei melagingų žinučių legitimizavimo“, – sako analitikė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.