Pasaulyje

2021.06.25 16:20

LRT trumpai. Prieš LGBT nukreiptas įstatymas Vengrijoje: kokios pagrindinės nuostatos jį sudaro?

Julius Palaima, LRT.lt2021.06.25 16:20

Didžiulio atgarsio ir prieštaringų vertinimų Europos Vadovų Tarybos (EVT) metu sulaukęs Vengrijos LGBT teises apribojantis įstatymas pastaruoju metu kursto aistras visoje Bendrijoje. Dėl ko kilo aštrios diskusijos ir koks yra šio įstatymo turinys?

Europos Sąjungos lyderiai, susirinkę į dviejų dienų susitikimą Briuselyje, kritikavo Vengrijos premjerą Viktorą Orbaną dėl naujo įstatymo, draudžiančio nepilnamečiams suteikti prieigą prie bet kokios medžiagos LGBTQ tema, laikomo homofobišku ir prieštaraujančiu Bendrijos vertybėms.

Bene pats griežčiausiais pasisakymas atskriejo iš Nyderlandų premjero Marko Rutte lūpų.

„Mano požiūriu, Vengrijai nebėra vietos ES“, – žurnalistams pareiškė jis.

Įdomu tai, kad pirminė įstatymo versija nebuvo nukreipta prieš seksualines mažumas, o skirta padidinti bausmes pedofilijos bylose nuteistiems asmenims, rašo „EurActiv“.

Ši reforma dėl seksualinių nusikaltimų pagreitį įgavo dar 2020 metų viduryje, kuomet skandalo epicentre atsidūrė buvęs Vengrijos ambasadorius Peru Gaboras Kaleta.

JAV teisėsaugos tarnybos aptiko 20 tūkst. nepilnamečių pornografinio tipo vaizdų G. Kaletos kompiuteryje.

Buvęs ambasadorius tuomet atsipirko tik 1,5 tūkst. eurų bauda ir areštu, rašo „EurActiv“ partneris „Telex“.

Skandalo metu valdančioji „Fidesz“ partija norėjo sugriežtinti bausmes tokių nusikaltimų atveju, tačiau šių metų gegužės mėnesį pasirodęs tekstas jau gerokai skyrėsi nuo pirminės įstatymo idėjos.

Įdomu ir tai, kad įstatymas iš pradžių buvo sulaukęs pritarimo ir iš Vengrijos opozicijos atstovų.

Pakeitė įstatymo projekto turinį

Birželio 8-tą dieną „Fidesz“ nariai likus vos kelioms dienoms iki balsavimo pakeitė projekto turinį.

Daugelis naująjį tekstą vertino kaip bandymą susieti pedofiliją ir seksualines mažumas į vieną visumą, nes jame buvo pridėtos šios nuostatos:

Įstatymų siekiama apriboti lytinį švietimą mokyklose, varžyti tai darančių organizacijų veiklą, taip pat apriboti reklamas, susijusias su seksualinėmis mažumomis.

Įstatymui buvo pritarta 157 balsais, o „Fidesz“ net pavyko į savo pusę patraukti opozicijos partiją „Jobbik“, kuri dėl šio savo veiksmo sulaukė nemažai kritikos.

„Bando apsaugoti vaikus“

Ekspertai teigia, kad naujuoju įstatymu gali būti manipuliuojama ir taip bus ribojamas įvairaus pobūdžio turinys tiek internete, tiek ir televizijos kanalais.

Televizijos kanalai baiminasi, kad įvairūs filmai, tokie kaip „Haris Poteris“ ar serialas „Moderni šeima“ tokiu atveju galės būti rodomas tik po 23 valandos vakaro.

Nerimą dėl priimto įstatymo išreiškė ir muzikos industrijos atstovai.

Žmogaus teisių specialistai teigia, kad naujasis, prieš LGBTQ grupę nukreiptas įstatymas paveiks seksualinėms mažumoms priklausančio jaunimo psichinę sveikatą.

Vienos iš nevyriausybinės organizacijos atstovas Hatteris Tarsasagas tikino, kad 2017 metais atlikto tyrimo metu paaiškėjo, kad bent pusė seksualinėms mažumoms save priskiriančių moksleivių mokyklose jautėsi nesaugūs.

Nepaisant priimto įstatymo, Vengrijos Vyriausybė sako, kad „naujasis įstatymas nieko nediskriminuos“.

Laišką, smerkiantį naująjį įstatymą pasirašė Belgija, Danija, Vokietija, Estija, Airija, Graikija, Ispanija, Prancūzija, Italija, Kipras, Latvija, Liuksemburgas, Malta, Nyderlandai, Suomija ir Švedija.

Lietuvos tarp laišką pasirašiusių valstybių nėra, kaip ir Lenkijos ar Slovėnijos. Prezidentas Gitanas Nausėda sakė, kad laiško nepasirašė, nes „ne laiškais sprendžiamos problemos“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.