Pasaulyje

2021.06.25 06:09

Nausėda apie Vengriją dėl LGBTQ įstatymo pasmerkusias šalis: teisėjo vaidmens imtis per anksti

Mindaugas Laukagalis, LRT.lt iš Briuselio2021.06.25 06:09

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad kai kurių Europos Sąjungos (ES) lyderių komentarai Vengrijos atžvilgiu nėra teisingi. Taip jis teigia po to, kai dalis ES šalių pasmerkė Budapeštą dėl įvesto įstatymo, kuris draudžia rodyti nepilnamečiams asmenims bet kokią medžiagą LGBTQ tema.

„Pirmiausia mes turime kalbėti apie tuos dalykus, kurie ES yra svarbūs. Šiandien diskusija vyko kartais nueinant nuo objekto ir, tiesą sakant, kartais kolegos nelabai susipažinę su įstatymo tekstais mėgindavo komentuoti.

Manau, kad tai nėra teisinga. Pirmiausia turime įvertinti tai, ką Vengrija siekia padaryti, ką padarė, ir tik tada imtis to vadinamojo teisėjo vaidmens. Šiandien tai padaryti buvo per anksti“, – LRT ankstų penktadienio rytą Briuselyje sakė G. Nausėda.

Praėjusią savaitę Vengrijos dešiniųjų Vyriausybė priėmė įstatymą, draudžiantį nepilnamečiams švietimo programas ir medžiagą, kurios laikomos „skatinančiomis“ homoseksualumą, lyties keitimą arba kitokią lytinę tapatybę nei įgimta.

Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas teigia, kad jo tikslas – ne diskriminuoti, bet užtikrinti teises vaikams ir jų tėvams.

Dominavo EVT

Neoficialiomis žiniomis, ši tema buvo viena iš pagrindinių ketvirtadienį vykusioje Europos Vadovų Tarybos (EVT) vakarienėje dalyje.

Portalo „Politico“ žiniomis, Portugalijos premjeras Antonio Costa ketvirtadienio vakarą už uždarų durų V. Orbanui priminė, kad ES – ne Sovietų Sąjunga. Anot jo, Vengrija į Bendriją įstojo savo noru, todėl turi pripažinti bendras vertybes.

„Kai kurios šalys, tokios kaip Šveicarija ir Norvegija, nenori įstoti į ES ir nori bendradarbiauti tik ekonominiais klausimais“, – teigė A. Costa.

Liuksemburgo premjeras Xavieras Bettelis teigė, kad Vengrija peržengė „raudoną liniją“.

„Aš netapau gėjumi. Aš esu, tai ne pasirinkimas. Jūs matote, kiek jaunų žmonių nusižudo. Tai yra labai blogai. Tai – stigmatizacija“, – už uždarų durų kalbėjo X. Bettelis.

Nyderlandų ministras pirmininkas Markas Rutte dar prieš susitikimą sakė, kad Vengrijai – ne vieta ES. „Politico“ žiniomis, per viršūnių vakarienę M. Rutte priminė apie 50 straipsnį ES sutartyje, kuriame rašoma apie šalies teisę išstoti iš Bendrijos.

„Viktorai, jeigu taip elgiatės, kodėl jūs pasiliekate ES?“, – klausė olandų premjeras.

Nesutiko pasirašyti

Kaip skelbta anksčiau, daugiau nei pusės Europos Sąjungos valstybių narių lyderiai ketvirtadienį paskelbė palaikantys LGBTQ asmenų teisių gynimą, reaguodami į Vengrijos priimtą prieštaringai vertinamą įstatymą.

Tiesiogiai neminint Vengrijos, valstybių vadovų prieš ES aukščiausiojo lygio susitikimą pasirašytame laiške buvo pasmerkta „grėsmė pagrindinėms teisėms, ypač nediskriminavimo dėl seksualinės orientacijos principui“.

Laišką pasirašė Belgija, Danija, Vokietija, Estija, Airija, Graikija, Ispanija, Prancūzija, Italija, Kipras, Latvija, Liuksemburgas, Malta, Nyderlandai, Suomija ir Švedija.

Lietuvos tarp laišką pasirašiusių valstybių nėra. Prezidentas sakė, kad laiško nepasirašė, nes „ne laiškais sprendžiamos problemos“.

„Iš tikrųjų, šiandien Lietuvoje nesame sureguliavę vienos lyties asmenų bendro gyvenimo klausimų ir tikiuosi, kad padarysime tą rudenį, apsvarstę visus aspektus, argumentus, gerbdami mūsų Konstituciją ir kitus įstatymus ir tą padarysime kaip suvereni valstybė.

Niekas mums neturi nurodinėti mums ar teikti direktyvų, kaip mes turime išspręsti šitą klausimą, kurio egzistavimą aš pripažįstu ir tikrai noriu, kad civilizuotos šitų žmonių teisės būtų užtikrintos, nes esame demokratinė valstybė“, – ketvirtadienį Briuselyje teigė G. Nausėda.

Šalies vadovo pozicija sukėlė dalies visuomenininkų ir aktyvistų pasipiktinimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.