Pasaulyje

2021.06.24 23:00

„Tironijos auka“ – paskutinį numerį išspausdino apie Pekino įtaką rašęs Honkongo laikraštis „Apple Daily“

Aurimas Piečiukaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.06.24 23:00

Vienas populiariausių Honkongo laikraščių „Apple Daily“ išspausdino paskutinį numerį. Leidinio straipsniuose būdavo nušviečiamas demokratinis Honkongo judėjimas ir Pekino įtakos augimas. Dienraštis buvo priverstas užsidaryti, kai valdžia, pasinaudodama naujuoju saugumo įstatymu, įvykdė redakcijoje reidą, suėmė dalį vadovų ir įšaldė leidinio sąskaitas. Pats dienraštis skelbia tapęs „tironijos auka“.

Nuo pat ankstaus ryto – ilgos eilės prie Honkongo kioskų ir parduotuvėlių. Įsigyti paskutinį laikraščio „Apple Daily“ numerį, kai po valdžios spaudimo 26 metus veikęs vienas populiariausių miesto dienraščių paskelbė užsidarantis.

„Honkonge tokio žmonių laikraščio gali nebūti 50 ar 100 metų. Tad noriu pasilikti šį numerį ateičiai. Manau, tai, kad mūsų čia tiek daug, siunčia aiškią žinią“, – sako Honkongo gyventojas.

Honkonge išleistas paskutinis „Apple Daily“ numeris: dienraštis skelbia tapęs tironijos auka

Egzempliorių išspausdinta milijonas – dešimtkart daugiau nei įprastai. Pirmasis puslapis skelbia apie honkongiečių skausmingą atsisveikinimą.

Prie vieno populiariausių Honkongo laikraščių redakcijos atsisveikinti su „Apple Daily“ susirinko minia rėmėjų ir skaitytojų. Pasimatyti su jais išėjo ir dienraščio darbuotojai. Tūkstantis jų, taip pat ir 700 žurnalistų lieka be darbo.

„Apple Daily“ rašydavo ir apie garsenybių paskalas, ir, pykdydama valdžią, apie demokratinį Honkongo judėjimą, augantį Pekino spaudimą, naująjį saugumo įstatymą. Dabar „Apple Daily“ skelbia tapęs „tironijos auka“.

„Nuo šiandien žiniasklaidos laisvės Honkonge nebėra. Kai šį vakarą išspausdinsime paskutinį numerį, ateities Honkonge nebematau“, – tvirtino laikraščio „Apple Daily“ dizaineris Dickson Ng.

„Čia dirbu nuo tada, kai baigiau universitetą. Kolegos, vadovai – geri, o dabar visa ši komanda...Nenoriu jų palikti, nenoriu atsisveikinti su jais ir skaitytojais“, – pasakoja laikraščio reporterė May.

Pekino ir Honkongo valdžios spaudimas „Apple Daily“ augo pastaruosius metus. Pasinaudojant naujuoju saugumo įstatymu, dar anksčiau įkaltintas jo įkūrėjas Džimis Lai.

Praėjusią savaitę pareigūnai dienraščio redakcijoje įvykdė reidą dėl esą straipsnių apie užsienio sankcijas Kinijai. Tarp suimtųjų – ir vyriausiasis redaktorius, ir vadovas, jie pagal saugumo įstatymą, apkaltinti rezgę sąmokslą su užsienio jėgomis. Valdžiai įšaldžius sąskaitas, laikraštis darbuotojams nebegalėjo mokėti. Jo užsidarymas – tai ir žinia visai Honkongo žiniasklaidai.

„Jei vienas žmogus neteisus, visa komanda patenka į bėdą, visas laikraštis turi mokėti kainą. Žmogui, dirbančiam žiniasklaidoje, ši istorija kelia šiurpą“, – tvirtina Honkongo žurnalistų asociacijos pirmininkas Ronsonas Chanas.

Vakarams Kiniją kritikuojant, primenant, kad Pekinas pagal susitarimą su britais, buvo įsipareigojęs Honkongo laisves išlaikyti, Kinija turi atsaką.

„Jokia Vyriausybė neturi teisės naudoti susitarimo, kaip preteksto neatsakingiems pareiškimams dėl Honkongo ir Kinijos vidaus reikalų“, – teigia Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Žao Lidzian

Tad žiniasklaidos laisvė, pasak aktyvistų, tik dar vienas Pekino taikinys. Juo esą tampa ir visuomeninis transliuotojas. O kai valdžia pavojus nacionaliniam saugumui interpretuoja savaip, drįstančiųjų rašyti laisvai, taip pat ir apie Kinijos spaudimą ar protestus, bus vis mažiau.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.