Pasaulyje

2021.06.24 13:13

Sviatlanos Cichanouskajos vyras Sergejus stojo prieš teismą

atnaujinta 14.57
ELTA, BNS2021.06.24 13:13

Baltarusijos opozicijos lyderės Sviatlanos Cichanouskajos vyras ketvirtadienį stojo prieš teismą, pranešė žmogaus teisių gynimo grupė.

Sergejus Cichanouskis, populiarus „YouTube“ tinklaraštininkas, iki suėmimo bandęs kandidatuoti 2020 metų Baltarusijos prezidento rinkimuose ir konkuruoti su diktatoriumi Aliaksandru Lukašenka, stojo prieš teismą Gomelio mieste, pranešė nepriklausoma žmogaus teisių grupė „Viasna“.

Jam gresia iki 15 metų kalėjimo.

Taip pat teisiami penki aktyvistai, tarp jų ir opozicijos veikėjas Mikola Statkevičius.

Teismo posėdis Gomelyje vyko už uždarų durų sulaikymo centre, kur S. Cichanouskis laikomas jau daugiau nei metus, sakė „Viasna“.

Tyrimo komitetas, tiriantis stambius nusikaltimus Baltarusijoje, kovo mėnesį pareiškė, kad S. Cichanouskis ir jo bendražygiai „manipuliavo visuomenės sąmone“ naudodamiesi socialine žiniasklaida.

Tyrėjai teigė, kad jų „melagingi kreipimaisi“ priviliojo šimtus žmonių dalyvauti gatvių riaušėse ir kitoje veikloje, „šiurkščiai pažeidžiančioje viešąją tvarką“.

„Visi supranta, kad tai nėra teismo procesas, o asmeninis kerštas ir represijos iš to, kuris užgrobė valdžią ir ją išsaugojo naudodamas smurtą“, – ketvirtadienį vaizdo žinutėje sakė 38 metų S. Cichanouskaja, kuri vietoj savo vyro kandidatavo Baltarusijos prezidento rinkimuose ir tapo populiaria lydere.

Teismo procesas prasidėjo praėjus daugiau nei 10 mėnesių po to, kai Baltarusijoje kilo beprecedenčiai protestai, išprovokuoti ginčijamų prezidento rinkimų.

Didžiulės antivyriausybinės demonstracijos prasidėjo pernai rugpjūtį, kai beveik tris dešimtmečius Baltarusiją geležiniu kumščiu valdantis autoritarinis lyderis Aliaksandras Luakšenka pasiskelbė laimėjęs prezidento rinkimus ir užsitikrinęs šeštą kadenciją.

Baltarusių opozicija ir Vakarų demokratijos šiuose rinkimus laiko suklastotais.

Prasidėjus antivyriausybiniams protestams S. Cichanouskaja buvo priversta pasitraukti į Lietuvą.

Europos Sąjunga ir Jungtinės Valstijos ėmėsi sankcijų prieš A. Lukašenką ir jo sąjungininkus už brutalų protestų slopinimą.

Minsko režimui malšinant protestus, buvo sulaikyti tūkstančiai žmonių. Daugelis jų vėliau sakė patyrę kankinimus ir patyčias. Per demonstracijas mažiausiai keturi žmonės žuvo.

Anksčiau šią savaitę ES, JAV ir Jungtinė Karalystė paskelbė naujų sankcijų Minsko režimui už priverstinį oro bendrovės „Ryanair“ keleivinio lainerio nutupdymą praėjusį mėnesį. Tąsyk pareigūnai sulaikė šiuo lėktuvu skridusį baltarusių opozicijos tinklaraštininką Ramaną Pratasevičių ir jo draugę – Vilniuje studijuojančią Rusijos pilietę Sofiją Sapegą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.