Pasaulyje

2016.08.02 14:33

Prancūzijos tyrėjai paskelbė antrojo bažnyčios užpuoliko tapatybę

BNS 2016.08.02 14:33

Antrasis asmuo, kuris buvo nukautas po to, kai atakavo bažnyčią šiaurės Prancūzijoje ir nužudė jos kunigą, yra 19-metis Abdelis Malikas Petitjeanas. Taip pat paskelbta, kad jis ir jo bendrininkas buvo prisiekę ištikimybę grupuotei „Islamo valstybė“ (IS), ką rodo trečiadienį paskelbtas vaizdo įrašas.

Prokuratūros šaltinis sakė, kad A. M. Petitjeanas anksčiau nebuvo teistas, o policija neturėjo jo pirštų atspaudų arba DNR mėginio, todėl palaikų atpažinimas užtruko ilgiau.

Tačiau jis buvo minimas policijos dokumentuose po to, kai birželio 29 dieną mėgino patekti į Siriją iš Turkijos, nurodė šaltinis.

Tyrėjams atpažinti jaunuolį, kurio veidas buvo sudarkytas, kai jis buvo nušautas policijos, padėjo jo motinos DNR mėginys.

Pareigūnai taip pat paskelbė, kad vienas iš užpuolikų buvo 19-metis prancūzas džihadistas Adelis Kermiche`as, laukęs teismo dėl kaltinimų terorizmu, laikytas namų arešte ir įpareigotas devėti elektroninę apyrankę, nors prokurorai ragino nepaleisti jo iš kalėjimo.

Tyrimui artimi šaltiniai sakė, kad A. Kermiche`o namuose rado tapatybės kortelę, priklausančią 19-mečiui Abdeliui Malikui Petitjeanui.

Paryžiaus prokuroras Francois Molinsas sakė, kad A. Kermiche`as dukart mėgino nuvykti į Siriją, naudodamasis svetima tapatybe.

Tyrėjai pridūrė, kad šis jaunuolis birželį buvo įtrauktas į Prancūzijos sąrašą „Fiche S“ kaip asmuo, keliantis grėsmę nacionaliniam saugumui.

Po vėliausio jo arešto Turkijoje pernai gegužę tas jaunuolis buvo laikomas suimtas Prancūzijoje iki šių metų kovo, kol teismas nusprendė skirti jam namų areštą ir įpareigojo dėvėti elektroninę apyrankę.

Annie Geslin, daug metų dirbtusi su A.Kermiche`o motina, sakė naujienų agentūrai AFP, kad „jis buvo jauniausias vaikas ir turėjo psichologinių problemų“.

Prancūzija tebegedi dėl incidento, kai du jaunuoliai antradienį įsiveržė į bažnyčią šiauriniame Sent Etjen diu Ruvrė miestelyje per rytines mišias ir prie altoriaus perrėžė gerklę 86 metų kunigui, sunkiai sužalojo dar vieną žmogų, bet galiausiai buvo nušauti policijos.

Per šią įkaitų dramą buvo pagrobtos dar trys vienuolės ir maldininkas, bet jie nenukentėjo.

Politinė vienybė netruko išsisklaidyti

Išpuolis bažnyčioje buvo trečias iš surengtų per pastarąsias dvi savaites Prancūzijoje ir Vokietijoje, kurių užpuolikai tvirtino esantys ištikimi „Islamo valstybei“.

Šis faktas kelia didelį nerimą Europai dėl jaunų, dažnai nestabilios psichikos žmonių, įtikinčių IS propaganda ir raginimais rengti atakas savo šalyse.

IS taip pat tvirtino, kad Mohamedas Lahouaiejas Bouhlelis nužudęs 84 žmones, kai liepos 14 dieną nukreipė sunkvežimį į minią Prancūzijos pietiniame Nicos mieste, buvo vienas iš jos karių, nors nebuvo nustatyta jokių tiesioginių užpuoliko ryšių su šia grupuote.

Politinė vienybė, trečiadienį pademonstruota per ekumenines pamaldas Paryžiuje, netruko išsisklaidyti, kai premjeras Manuelis Vallsas ir vidaus reikalų ministras Bernardas Cazeneuve`as sulaukė naujų raginimų atsistatydinti.

„Jeigu vyriausybė neatsakinga už terorizmo bangą, ji kalta, kad nepadarė visko, kad ją sustabdytų“, – sakė dešiniosios Respublikonų partijos pirmininko pavaduotojas Laurentas Wauquiezas, duodamas interviu dienraščiui „Le Figaro“.

„Manuelis Vallsas ir Bernardas Cazeneuve`as privalo pasitraukti, nes jie atsisako imtis gyvybiškai svarbių priemonių kovai su islamizmu. Mums reikia naujos vyriausybės, pasiryžusios veikti“, – pridūrė jis.

Prancūzijos vyriausybė tikino, kad šalis daro viską, kas įmanoma, kad apsaugotų piliečius, bet perspėjo, kad naujų teroro atakų išvengti nepavyks. Prancūziją per pastaruosius 1,5 metų patyrė tris didelius ir kelis mažesnius išpuolius.

Prezidentas Francois Hollande`as ketvirtadienį patvirtino, kad bus įkurta Nacionalinė gvardija, kurios pagrindu taps dabartinės rezervo pajėgos. Vyriausybė anksčiau ragino „patriotus“ užsirašyti į rezervistus.

F. Hollande`as sakė, kad parlamento konsultacijos dėl tų pajėgų įkūrimo vyks rugsėjį, „kad tos pajėgos būtų įkurtos kiek įmanoma greičiau, siekiant apsaugoti Prancūzijos žmones“.

„Kas dėjosi jo galvoje?“

Pareigūnai buvo kritikuojami, kad A. Kermiche`as buvo paleistas iš kalėjimo, laukdamas teismo dėl įtariamos teroristinės veiklos, kai buvo antrąkart sučiuptas mėgindamas pasiekti Siriją, nors prokurorai ragino palikti jį arešte. Jaunuolis turėjo dėvėti elektroninę apyrankę, bet turėjo teisę išeiti iš namų darbo dienomis nuo 8 val. iki 12 val. 30 minučių.

Tyrimui artimi šaltiniai sakė, kad A. M. Petitjeanas „labai panašus“ į vyrą, ieškotą kovos su terorizmu policijos kelios dienos prieš pastarąją ataką, baiminantis, kad jis gali įvykdyti kokį nors išpuolį.

Pasak šaltinių, Prancūzijos policijos antiteroristinis dalinys UCLAT likus keturioms dienoms iki atakos bažnyčioje išsiuntinėjo pranešimą, kuriame sakoma, kad gauta „patikimos“ informacijos apie vieną asmenį, „ketinantį įvykdyti išpuolį šalies teritorijoje“.

Trys A. M. Petijeano šeimos nariai buvo sulaikyti siekiant apklausti, nurodė tyrimui artimas šaltinis.

Vaizdo pranešime, kurį paskelbė IS naujienų agentūra „Amaq“, matomi du barzdoti vyrai, vadinantys save Abu Omaro ir Abu Jalilo al Hanafi slapyvardžiais. Susikibę rankomis jis prisiekia „paklusnumą“ IS vadovui Abu Bakrui al Baghdadi.

A. M. Petitjeanas, kilęs iš Prancūzijos rytinio Savojos regiono, dirbo iškart keliuose darbuose prekybos sektoriuje, o motina, negalinti patikėti sūnaus elgesiu, sakė, kad jis buvo „švelnus. Jis visiškai su tuo nesusijęs.“

Kiti jo pažįstami buvo ne mažiau sukrėsti ir tvirtino, kad tas jaunuolis buvo normalus, be jokių radikalizacijos požymių.

„Visi tikintieji sukrėsti, nes jis buvo žinomas dėl savo malonaus būdo. Kas dėjosi jo galvoje?“ – sakė vietos mečetės imamas Djamelis Tazghatas.