Pasaulyje

2021.06.23 21:32

Vengrijoje priimtą įstatymą prieš LGBT supeikė Europos lyderiai, Vokietijoje – protestą palaikančių stadionų nušvitimas

Aurimas Piečiukaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.06.23 21:32

Europos Komisijos pirmininkė Vengrijoje priimtą įstatymą prieš LGBT bendruomenę vadina gėda ir sako, kad Komisija ruošia laišką Budapeštui. Tai galėtų tapti pažeidimo procedūros prieš Vengriją pradžia. Tuo metu kritikos sulaukia ne tik Vengrija, bet ir UEFA, atmetusi Miuncheno prašymą leisti vaivorykštės spalvomis nušviesti stadioną, kur trečiadienio vakarą susitinka Vengrijos ir Vokietijos futbolo rinktinės.

Atvykstantiems į Vokietijos ir Vengrijos futbolo rinktinių susitikimą – vaivorykštės vėliavos. Taip aktyvistai reaguoja į UEFA sprendimą neleisti Miunchenui apšviesti stadiono vaivorykštės spalvomis, demonstruojant solidarumą su LGBTQ bendruomene, pirmiausia Vengrijoje.

„Kovojame už teises ir norime parodyti, kad vengrai – ne vieni. Gėdinga neleisti stadiono apšviesti vaivorykštės spalvomis“, – mano futbolo aistruolis Enrico Basse.

Vengrijoje priimtą įstatymą prieš LGBTQ bendruomenę EK vadina gėda ir gali pradėti pažeidimo procedūrą prieš šalį

Demonstruojant solidarumą su Miuncheno protestu ir kritikuojant Vengrijos įstatymą prieš LGBTQ bendruomenę, trečiadienio vakarą vaivorykštė turėtų nušviesti kitus Vokietijos stadionus.

Prie akcijos jungiasi ir didieji šalies dienraščiai, kurių pirmieji puslapiai ir antraštės taip pat nudažyti vaivorykštės spalvomis.

Vaivorykštės vėliavos papuošė ir Miuncheno rotušę. Pati kritikuojama UEFA paskelbė naują savo simbolio versiją, nors draudimą gynė.

„Tai simbolis, kuris įkūnija mūsų pagrindines vertybes, skatina visa tai, kuo mes tikime – teisingesne ir lygesne visuomene, tolerantiška visiems.
Dalis žmonių interpretavo UEFA sprendimą atmesti Miuncheno prašymą per rungtynes stadioną apšviesti vaivorykštės spalvomis kaip politinį. Atvirkščiai, toks prašymas buvo politinis“, – teigia UEFA.

Vengrija UEFA dėkojo, kad ši esą atsispyrė provokacijai. Bet Vokietijos žiniasklaida skelbia, kad nei Miuncheno protestų, nei Vengrijos rinktinės pasirodymo premjeras Viktoras Orbanas nepamatys. Nors esą turėjo stebėti rungtynes gyvai, planus atšaukė. Ir ketvirtadienį keliaus tiesiai į Briuselį, kur susitinka Europos lyderiai.

Vis daugiau jų – vis aštriau Vengriją kritikuoja. Šiandien – ir Vokietijos kanclerė.

„Pirmiausia manau, kad įstatymas yra neteisingas ir nesutampa su mano politinėmis pažiūromis. Jei leidi homoseksualų partnerystę, bet riboji informaciją apie ją, tai jau susiję su laisve švietimui“, – sakė Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

Bet aštriausias atsakas į Vengrijos įstatymą – iš Europos Komisijos pirmininkės.

„Vengrijos įstatymas yra gėda, nurodžiau atsakingiems Komisijos nariams parašyti laišką Vengrijos valdžiai ir taip išreikšti mūsų teisinį nerimą prieš įsigaliojant įstatymui. Šis įstatymas aiškiai diskriminuoja žmones dėl jų seksualinės orientacijos ir prieštarauja visoms fundamentalioms Europos Sąjungos vertybėms“, – teigė Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen.

Siunčiamas laiškas gali būti Komisijos procedūros prieš Vengrija pradžia, jei ši planų įgyvendinti įstatymą neatsisakys.

V. Orbanas Ursulos Von Der Leyen žodžius vadina gėdingais, esą paremtais melaginga informacija. Įstatymas, kuriuo formaliai informacija apie LGBTQ būtų neprieinama nepilnamečiams, pasak Budapešto, gina šeimas.

Bet veikti dėl Budapešto veiksmų antradienį per Bendrijos užsienio reikalų ministrų susitikimą paragino ir 17 šalių, jos pabrėžė, kad Budapeštas pažeidžia pagrindinių teisių chartiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.