Pasaulyje

2021.06.23 14:17

Rusija skelbia, kad jos naikintuvas detonavo bombas prie Britanijos karo laivo, bet Londonas tai neigia

atnaujinta 17.35
LRT.lt, BNS, ELTA2021.06.23 14:17

Rusijos pranešė, kad šalies pakrantės apsaugos laivai paleido įspėjamuosius šūvius į Juodojoje jūroje esantį Jungtinės Karalystės karinį laivą „HMS Defender“, o naikintuvas SU-24 atliko įspėjamąjį bombardavimą, nes kaltina laivą įplaukus į Rusijos teritorinius vandenis prie aneksuoto Krymo pusiasalio. Tačiau Londonas tai paneigė.

Kaip praneša Rusijos gynybos ministerija, britų laivas buvo įspėtas, kad įplaukus į teritoriją, kurią Rusija laiko savo teritoriniais vandenimis, bus panaudoti ginklai. Tačiau esą JK laivas į įspėjimus nereagavo, todėl pakrantės apsaugos laivai atidengė įspėjamąją ugnį, o naikintuvas SU-24 atliko įspėjamąjį bombardavimą laivo maršruto trajektorijoje.

Incidentas įvyko Juodojoje jūroje prie Krymo pusiasalio, kurį Rusija aneksavo 2014 metais. Tarptautinė bendruomenė nepripažįsta Krymo Rusijos Federacijos dalimi.

Rusija trečiadienį paragino Jungtinę Karalystę ištirti „pavojingus“ JK karinio laivo veiksmus. Pasak Maskvos, laivas įplaukė į Rusijos teritorinius vandenis Juodojoje jūroje ir į jį buvo iššauti įspėjamieji šūviai.

Rusijos gynybos ministerija pareiškė, kad incidentas, kurį JK neigia, yra „šiurkštus JT konvencijos pažeidimas“, ir paragino Londoną „atlikti išsamų įgulos veiksmų tyrimą“.

Ministerija nurodė, kad 11 val. 23 min. vietos laiku „Defender“ apie 3 km įplaukė į Rusijos teritorinius vandenis netoli Fiolento kyšulio, esančio į pietvakarius nuo Sevastopolio uostamiesčio, kur yra Rusijos Juodosios jūros laivyno pagrindinė bazė.

„Eskadrinis minininkas buvo iš anksto įspėtas, kad bus panaudotas ginklas, jeigu bus pažeista Rusijos Federacijos valstybės siena. Į perspėjimą [laivas] nereagavo“, – sakoma ministerijos pranešime.

Pasak kariškių, per šį incidentą 12 val. 6 min. ir 12 val. 8 min. pakrančių apsaugos patrulinis laivas paleido perspėjamųjų šūvių, o 12 val. 19 min. Rusijos šturmo lėktuvas Su-24M atliko „perspėjamąjį bombų numetimą“ priešais „Defender“. Nurodoma, kad buvo numestos keturios 250 kg skeveldrinės fugasinės bombos (OFAB-250).

„12 val. 23 min. dėl Juodosios jūros laivyno ir Rusijos FSB (Federalinės saugumo tarnybos) Pasienio tarnybos bendrų veiksmų Karališkojo laivyno eskadrinis minininkas „Defender“ paliko Rusijos Federacijos teritorinius vandenis“, – sakoma Gynybos ministerijos pranešime.

Jungtinės Karalystės gynybos ministerija savo ruožtu paneigė Rusijos pareiškimus, kad Juodojoje jūroje britų laivo link buvo paleista perspėjamųjų šūvių.

„Į „HMS Defender“ nebuvo paleista jokių perspėjamųjų šūvių. Karališkojo laivyno laivas toliau taikiai plaukia per Ukrainos teritorinius vandenis, laikantis tarptautinių įstatymų“, – sakoma ministerijos pranešime.

Gynybos ministerija nurodė, kad po trečiadienio incidento iškvietė Jungtinės Karalystės karinį atašė Maskvoje.

„Dėl Didžiosios Britanijos karinių jūrų pajėgų eskadrinio minininko įvykdyto Rusijos Federacijos valstybės sienos pažeidimo į Rusijos gynybos ministeriją iškviestas gynybos reikalų atašė Jungtinės Karalystės ambasadoje Maskvoje“, – sakoma ministerijos pranešime.

Suintensyvėjusios pratybos

Birželio 14 dieną Rusijos kariškiai pranešė pradėję stebėti „HMS Defender“ ir Nyderlandų fregatos „HNLMS Evertsen“ veiksmus, kai šie laivai atplaukė į Juodąją jūrą dalyvauti pratybose.

„Mūsų pusė šiais laivai tikrai nesidžiaugs. Sutikti su iškilmėmis jų niekas nesiruošia, bet būtinai stebės jų veiksmus“, – naujienų agentūrai „Interfax“ anksčiau sakė Juodosios jūros laivyno buvęs vadas admirolas Vladimiras Komojedovas.

Prasidėjus krizei Ukrainoje JAV ir kitų NATO šalių laivai pradėjo dažniau lankytis Juodojoje jūroje ir rengė bendras pratybas su Ukraina.

Nuo birželio 28-osios iki liepos 10 dienos Ukrainos ir NATO pajėgos rengs dideles bendras karines pratybas „Sea Breeze“, kuriose dalyvaus apie 4 000 karių, 40 karinių bei pagalbinių laivų, apie 30 lėktuvų ir sraigtasparnių.

Anksčiau šį mėnesį Karališkasis laivynas pranešė, kad „HMS Defender“ atsiskyrė nuo kovinės grupės, vykdančios NATO operacijas Viduržemio jūroje ir išplaukė vykdyti „savų užduočių“ Juodojoje jūroje.

Ukrainos gynybos ministerija trečiadienį informavo, kad ukrainiečių, britų ir amerikiečių specialiosios pajėgos eskadriniame minininke „HMS Defender“ surengė „bendrą treniruotę“.

„Specialiųjų operacijų operacijų laisvoji abordažo grupė... surengė bendrą treniruotę britų eskadriniame minininke „Defender“, mokydamiesi atlikti abordažo veiksmus“, – sakoma pranešime.

Ministerija pridūrė, kad buvo treniruojamasi užimti laivą, priešininkui to nesitikint. Tokie veiksmai neretai naudojami vaduojant piratų užgrobtus laivus.

Prie Rusijos sienų neretai įvyksta incidentų, kuriuose dalyvauja orlaiviai arba laivai, ypač tvyrant padidėjusiai įtampai su Vakarais. Vis dėlto atvejai, kai paleidžiama ugnis, yra itin reti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.