Pasaulyje

2021.06.23 07:19

JAV ragina nutraukti smurtą Afganistane ir pradėti „rimtas derybas“

BNS2021.06.23 07:19

Jungtinės Valstijos antradienį, prieš Afganistano prezidento Ashrafo Ghani vizitą Baltuosiuose rūmuose, paragino nutraukti smurtą šioje šalyje ir dėl kraujo liejimo didele dalimi kaltino Talibano sukilėlius.

„Raginame šalis surengti rimtas derybas politinėms gairėms Afganistano ateičiai nustatyti“, – žurnalistams sakė Valstybės departamento atstovas Nedas Price'as (Nedas Praisas).

„Toliau raginame nutraukti... smurtą, kurį didžia dalimi lemia Talibanas“, – sakė N. Price`as.

Talibanas antradienį užėmė pagrindinę Afganistano ir Tadžikistano sienos perėją, informavo pareigūnai. Pranešama, kad saugumo pajėgos paliko savo pozicijas, dalis jų pasitraukė už sienos.

Afganistano tolimojoje šiaurėje, maždaug už 50 km nuo Kundūzo miesto esančio Šir Chan Bandaro užėmimas Talibanui yra reikšmingiausias pasiekimas nuo gegužės 1 dienos, kai sukilėliai suintensyvino savo kampaniją, JAV kontingentui pradėjus ruoštis galutiniam pasitraukimui iš šalies.

Taikos derybos tarp Talibano ir Afganistano vyriausybės yra įstrigusios.

„Smurtas privalo liautis, – sakė N. Price'as. – Ir toliau manome, kad suderėtas susitarimas tarp Islamo Respublikos ir Talibano yra vienintelis kelias užbaigti 40 karo metų ir suteikti afganistaniečiams jų siekiamą taiką.“

Talibanas suintensyvino atakas JAV pajėgoms pradėjus sparčiai trauktis iš Afganistano.

Tačiau Pentagonas pirmadienį užsiminė, kad pajėgų išvedimas galėtų būti sulėtintas dėl sukilėlių išpuolių, nors rugsėjo 11-osios terminas, iki kurio iš šalies turėtų būti išvesti visi amerikiečių kariai, lieka galioti.

Penktadienį JAV prezidentas Joe Bidenas susitiks su A. Ghani ir Abdullah Abdullah prižiūrinčiu vyriausybės delegaciją taikos derybose su Talibanu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.