Pasaulyje

2021.06.22 19:04

Pranckevičius: Europos Sąjunga griežtai atmeta migrantų panaudojimą politiniais tikslais

LRT.lt2021.06.22 19:04

Antradienį užsienio reikalų viceministras Arnoldas Pranckevičius dalyvavo Europos Sąjungos (ES) Bendrųjų reikalų tarybos (BRT) posėdyje Liuksemburge, kuriame vyko pasirengimas birželio 24–25 dienomis vyksiančiam Europos Vadovų Tarybos (EVT) posėdžiui. Posėdyje aptarti ES plėtros, Konferencijos dėl Europos ateities klausimai, taip pat vyko Lenkijos ir Vengrijos klausymai dėl teisės viršenybės padėties abiejose šalyse, rašoma Užsienio reikalų ministerijos pranešime.

Diskusijoje dėl COVID-19 pandemijos pasekmių viceministras A. Pranckevičius pabrėžė, kad visuomenės lūkesčiai dėl apribojimų mažinimo labai dideli, todėl būtina, kad priimti sprendimai dėl skaitmeninio COVID-19 sertifikato ir kitų apribojimų švelninimo būtų vykdomi pilnai ir laiku. Ekonomikos atkūrimui po pandemijos itin svarbu dar liepos mėnesį gauti Komisijos įvertinimą nacionaliniams ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planams ir juos patvirtinti Taryboje, kad būtų galima be trikdžių pradėti šių planų įgyvendinimą.

Migracijos klausimu viceministras pristatė esamą situaciją Lietuvos pasienyje su Baltarusija ir ragino atkreipti ES ministrų dėmesį: „Baltarusijos režimo dirbtinai skatinami migracijos srautai pasienyje su Lietuva reikalauja atkreipti dėmesį į visus Sąjungoje esančius migracijos kelius – tiek Pietuose, tiek Rytuose. Europos Sąjunga turi griežtai atmesti migrantų panaudojimą politiniams tikslams.“ Daugelis ES šalių ir Europos Komisija diskusijos metu pabrėžė solidarumą su Lietuva.

Artėjant Vadovų Tarybos diskusijai Rusijos klausimu, A. Pranckevičius teigė, jog padėtis šioje šalyje ir toliau blogėja: „ES būtina išmokti ankstesnes santykių su Kremliumi pamokas. Turėtume pradėti rengti nenumatytų atvejų planą kaip atgrasymo priemonę galimiems tolesniems Rusijos provokuojantiems veiksmams. EVT metu turi dar kartą aiškiai patvirtinti „Penkis principus“, kurie yra vienintelė strategija išsaugoti ES vienybę santykiuose su Rusija“.

BRT diskusijos metu išreikštas ryžtas tęsti ES plėtros procesą, taip pat tęsti darbą dėl Šiaurės Makedonijos, taip pat nuspręsta, kad Albanija atitinka 2020 metų kovo mėnesį keltus reikalavimus, todėl galimi tolesni žingsniai stojimo į ES procese. Lietuva skatina kuo greičiau išspręsti likusius dvišalius klausimus, parodyti daugiau geros valios kaimyniniuose santykiuose, susitaikyme ir skirtumų sprendime dialogo būdu.

Diskusijoje apie Konferenciją dėl Europos ateities pabrėžta, kad visų Europos ateities konferencijos renginių centre turi būti piliečiai ir jų lūkesčiai, reikia pereiti prie konkrečių pasiūlymų dėl ES ateities nagrinėjimo.

Taryboje taip pat vyko Lenkijos ir Vengrijos klausymai dėl teisinės valstybės principo įgyvendinimo ir pagarbos ES vertybėms, siekiant aptarti naujausią situaciją. Diskusijos dėl Vengrijos kontekste 13 valstybių (Airija, Belgija, Danija, Estija, Ispanija, Latvija, Lietuva, Liuksemburgas, Nyderlandai, Prancūzija, Suomija, Švedija ir Vokietija) paskelbė deklaraciją, kuria išreiškiamas nepritarimas Vengrijoje priimtiems įstatymams, diskriminuojantiems LGBTIQ asmenis ir ribojantiems žodžio laisvę prisidengiant vaikų apsaugos pretekstu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.