Pasaulyje

2021.06.22 17:26

Baltarusijos prokurorai prašo 15 metų laisvės atėmimo bausmės Babarykai

BNS2021.06.22 17:26

Baltarusijos prokurorai antradienį paprašė skirti 15 metų laisvės atėmimo bausmę buvusiam pretendentui į prezidentus Viktorui Babarykai, kuris buvo suimtas pernai prieš valstybės vadovo rinkimus, išprovokavusius šalyje istorinę protestų prieš autoritarinį Minsko režimą bangą .

Protestai Baltarusijoje prasidėjo, kai ilgametis šalies lyderis Aliaksandras Lukašenka apsiskelbė prezidento rinkimų laimėtoju, nors opozicija ir Vakarų demokratijos rinkimus laiko suklastotais.

Buvęs bankininkas ir vienas opozicijos lyderių V. Babaryka buvo suimtas praėjusių metų birželį, kai paskelbė, kad rinkimuose mes iššūkį nuo 1994 metų šaliai vadovaujančiam A. Lukašenkai.

Antradienį prokurorai paprašė skirti V. Babarykai 15 metų laisvės atėmimo bausmę, pranešė nepriklausomas žurnalistas, buvęs teismo salėje.

Baltarusijos Valstybės saugumo komitetas (KGB) apkaltino V. Babaryką kyšių ėmimu itin stambiu mastu ir nusikalstamais būdais įgytų lėšų legalizavimu, kai jis vadovavo Rusijos energijos milžinės „Gazprom“ banko padaliniui Baltarusijoje „Belgazprombank“.

Toje pačioje byloje kaltinimai pareikšti dar septyniems asmenims, įskaitant keletą „Belgazprombank“ vadovų.

Visi jie savo kaltę pripažino ir davė parodymų prieš V. Babaryką. Jiems gresia švelnesnės nuo trejų iki pusseptintų metų laisvės atėmimo bausmės.

V. Babaryka buvo vienas iš keleto pagrindinių opozicijos veikėjų, kurie buvo areštuoti arba pabėgo iš šalies prieš prezidento rinkimus.

A. Lukašenkos pagrindinė varžovė Sviatlana Cichanouskaja, rinkimuose dalyvavusi vietoje įkalinto savo vyro, greitai sulaukė populiarumo visuomenėje.

Po kelių visą šalį apėmusių protestų dienų S. Cichanouskaja buvo priversta pasitraukti į Lietuvą. Valdžiai vykdant susidorojimą su protestuotojais buvo sulaikyta tūkstančiai žmonių, keli protestuotojai žuvo, o visi pagrindiniai A. Lukašenkos oponentai buvo įkalinti ar priversti pasitraukti į užsienį.

Dėl žiauraus Minsko valdžios susidorojimo su protestuotojais Europos Sąjunga įvedė keletą sankcijų paketų A. Lukašenkai ir jo sąjungininkams. Tarp taikomų sankcijų yra draudimas šiems asmenims atvykti į Bendriją ir jų lėšų, esančių bloko jurisdikcijoje, įšaldymas.

Pirmadienį ES, JAV, Britanija ir Kanada paskelbė apie dar vieną sankcijų paketą Baltarusijai dėl bendrovės „Ryanair“ keleivinio lėktuvo nutupdymo Minske praėjusį mėnesį, siekiant suimti juo skridusį baltarusių opozicijos tinklaraštininką Ramaną Pratasevičių bei jo draugę.

Naujomis tikslinės sankcijos yra nukreiptos prieš pagrindinius Minsko režimo pajamų sektorius, įskaitant kalio trąšų ir naftos produktų eksportą.

Tačiau kol kas savo pagrindinės sąjungininkės Rusijos palaikomas A. Lukašenka nepasiduoda Vakarų spaudimui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.