Pasaulyje

2021.06.22 22:13

„Krymą įsigykite atskirai“: Vokietijos gaminami Ukrainos pakabukai liko be aneksuoto pusiasalio

LRT.lt2021.06.22 22:13

Vokietijos papuošalų gamintojas pardavinėja Ukrainos sienų kontūrą atvaizduojančius pakabukus, tik be Krymo pusiasalio, kurį Rusija aneksavo 2014 m. „Deutsche Welle“ (DW) pabandė apie tai sužinoti daugiau. 

„S.W.W. Schmuckwaren“ yra Pietų Vokietijoje įsikūrusi įmonė, gaminanti ir parduodanti papuošalus, įskaitant auksinius bei sidabrinius pakabukus, kurių formos atkartoja įvairių šalių kontūrus. Pakabukų kainos siekia nuo 22,95 iki 295,95 eurų, o dauguma šalių yra tokios formos, kuri atitinka tarptautiniu mastu pripažįstamas jų valstybines sienas. Vis dėlto yra šalis, kurios pakabuke trūksta vieno regiono – Ukraina atvaizduota be Krymo pusiasalio.

Nuo 2014 m., kai Rusija aneksavo Ukrainai priklausantį pusiasalį, nenutrūksta karštos diskusijos dėl to, kaip šis regionas turėtų būti pavaizduotas žemėlapiuose. Ukrainos žemėlapiuose jis ir toliau vaizduojamas kaip šalies teritorijos dalis, o Rusijos žemėlapiuose – kaip priklausantis Rusijos Federacijai.

JAV ir Europos Sąjungoje pusiasalis paprastai vaizduojamas ta pačia spalva kaip ir Ukraina, tačiau kai kuriais atvejais jis aiškiai pažymimas kaip ginčytina teritorija. Vokietijos vartotojams skirtame žemėlapyje technologijų milžinė „Google“ punktyrine linija atskyrė Krymą nuo likusios Ukrainos, tačiau valstybių sienos čia brėžiamos nepertraukiama linija.

„Techniškai neįmanoma“

Kai DW paklausė „S.W.W. Schmuckwaren“ vadovo Sveno Wilhelmo, kodėl jo vadovaujama bendrovė nusprendė Ukrainos pakabukus gaminti be Krymo, jis atsakė, kad priežastis neturi nieko bendra su politika. Anot jo, išpjauti šalies kontūrą kartu su Krymu yra „techniškai neįmanoma“.

Nepanašu, kad S. Wilhelmas labai apgailestautų dėl to, jog jo bendrovės gaminami pakabukai neatitinka Ukrainos formos su tarptautiniu mastu pripažįstamomis šalies sienomis. Jis teigė, kad niekas nėra įpareigotas jo pirkti: „Mes galime pasiūlyti Krymą atskirai. Galite įsigyti Ukrainą ir Krymą“.

Dar visai neseniai tokie mažmenininkai kaip OTTO ir „Amazon“ savo internetinėse prekybos vietose taip pat pardavinėjo Ukrainos pakabuką. DW kreipėsi į juos abu, prašydama pakomentuoti situaciją.

„Mes nedelsdami išėmėme šį pakabuką iš prekybos ir paprašėme mažmenininko niekada tokiais ar į juos panašiais gaminiais neprekiauti per otto.de“, – sakė Ukrainoje žinomos Vokietijos bendrovės atstovas Frankas Surholtas.

„Amazon Germany“ atkreipė dėmesį į DW užklausą, tačiau komentuoti situaciją atsisakė. Visgi kiek vėliau pakabukas jų tinklalapyje buvo pažymėtas kaip „šiuo metu neparduodamas“.

Tebesitęsiantis ginčas

Nors daugelis vyriausybių ir tarptautinių organizacijų pripažįsta Krymą Ukrainos teritorijos dalimi, pusiasalis dažnai vaizduojamas atskirtas siena nuo žemyninės šalies dalies, kas Ukrainoje kelia nepasitenkinimo bangas.

2018 m. Estijos leidykla „Studium“ išleido mokomąją knygą anglų kalba, kurioje buvo žemėlapis, vaizduojantis Krymą kaip priklausantį Rusijos Federacijai. Vėliau Estijos švietimo ir mokslinių tyrimų ministerija šį leidinį pašalino iš prekybos.

Yra buvę nemažai atvejų, kai žiniasklaidos priemonės, įskaitant BBC, ARTE, Prancūzijos dienraštį „Le Monde“ ir „The New York Times“, paskelbė Ukrainos žemėlapius, kuriuose nebuvo Krymo. Tačiau paprastai jie nedelsdami sureaguodavo į skaitytojų ar Ukrainos diplomatų skundus ir paskelbdavo klaidos atitaisymus.

2014 m. vasarį uniformas be skiriamųjų ženklų dėvintys kariai Krymo autonominėje respublikoje užėmė Vyriausybės pastatus ir strateginius objektus. Vėliau Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pripažino, kad tai buvo Rusijos kariuomenės dalinys. Tų pačių metų kovo 16 dieną Kryme įvyko abejotinas referendumas, kurio metu rinkėjų buvo klausiama, ar jie nori būti Rusijos Federacijos dalimi, ar siektų didesnės autonomijos Ukrainos sudėtyje. Po to Krymas oficialiai tapo vienu iš Rusijos Federacijos subjektų. Didesnė tarptautinės bendruomenės dalis pripažįsta, kad tai buvo neteisėta aneksija, o ES ir JAV dėl tokių veiksmų įvedė Rusijai ekonomines sankcijas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.