Pasaulyje

2021.06.27 12:56

Kinijos kruopščiai slepiama byla: pradėjus masinį žmonių kalinimą, užkliuvo garsus filantropas

LRT.lt2021.06.27 12:56

Musajanas Imamas įkūrė „Ihlas“ maisto prekių parduotuvių tinklą ir garsėjo filantropine veikla, rašo „Radio Free Asia“ (RFA).

Kaip RFA sakė šaltiniai Kinijos Sindziango uigūrų autonominiame regione ir už jo ribų, po trejus metus trukusio tyrimo maisto prekių parduotuvių tinklo, kurį sudaro daugiau nei 500 maisto parduotuvių ir 200 produktų linijų visame Sindziange, įkūrėjas uigūras gegužę buvo nuteistas daugiau nei 17 metų kalėti už tariamai „įtartinus“ ryšius su Turkija.

2018 m. valdžia sulaikė „Ihlas“ parduotuvių tinklo įkūrėją ir savininką Musajaną Imamą ir praeitą mėnesį surengė jo teismo procesą. Pasak Norvegijoje įsikūrusio „Uyghuryar“ fondo, kuris neseniai gavo informacijos apie verslininko bylą iš Sindziango politinius ir teisinius reikalus išmanančio šaltinio, vyras buvo nuteistas kalėti 17 su puse metų.

„Gavome informacijos, kad Musa Imamas buvo nuteistas kalėti 17 metų ir šešis mėnesius“, – sakė „Uyghuryar“ įkūrėjas kalbininkas Abduweli Ayupas.

RFA pavyko patvirtinti šią informaciją, susisiekus su atitinkamais Sindziango pareigūnais.

Kinijos Vyriausybė gyrė Musajaną Imamą kaip „reformų ir atvirumo pavyzdį“, kai pirmojo dešimtmečio pradžioje jis Sindziango rinkai pristatė Turkijos maisto ir gėrimų bendrovės „Ulker“ gaminamus maisto produktus. Jo verslo korporacijai taip pat priklauso ir 50 didmeninės prekybos vietų.

„Musajanas Imamas bendrovę „Ihlas“ įkūrė 2002 metais, – sakė Abduweli Ayupas. – „Ihlas“ dirbo su tokiomis įmonėmis kaip „Ulker“ ir atidarė filialus bei parduotuves įvairiuose Sindziango miestuose, įskaitant Urumčį, Kašgarą, Hotaną, Turfaną ir kt. Musa Imamas buvo sulaikytas 2018 m. birželį.“

Anot Abduweli Ayupo, 2018 m. valdžiai jis tapo „įtartinu asmeniu“ ir tų metų birželio 14 d. Sindziango sostinėje Urumčyje įsikūrusiame „Ihlas“ biure buvo sulaikytas.

Pirmųjų apklausų metu policijos pareigūnai paprašė Musajano Imamo pateikti informaciją apie jo verslo su Turkija pobūdį ir pradžią, sakė jis.

Jie taip pat reikalavo nurodyti žmonių, su kuriais jis Turkijoje palaikė verslo santykius, tapatybę ir atskleisti pokalbius su jais, ypač komunikaciją su Kursadu Tuzmanu, buvusiu Turkijos valstybės ministru, kuris nuo 2002 m. iki 2009 m. buvo atsakingas už šalies užsienio prekybą.

Musajanas Imamas policijai sakė, kad jo ryšiai su kolegomis Turkijoje buvo atviri ir neperžengė to, kas leistina, ribų; jokių problemų, apie kurias būtų reikėję pranešti, nekilo.

„Gautoje informacijoje nurodoma, jog Musa Imamas buvo sulaikytas dėl to, kad platino Turkijos bendrovės „Ulker“ produktus ir palaikė glaudžius ryšius su aukšto lygio Turkijos vadovais“, – sakė Abduweli Ayupas.

Kelios sulaikymo priežastys

Teismo pareigūnas Kyzylsu kirgizų autonominėje prefektūroje, kur vyko teismo procesas ir buvo paskelbtas nuosprendis, atsisakė komentuoti bylą, sakydamas, kad jos informacija yra neskelbtina. Tačiau pareigūnai neneigė, kad verslininkas buvo teisiamas kartu su kitais sėkmingais uigūrų verslininkais, kurie neseniai stojo prieš teismą ir buvo nuteisti Atušo mieste.

Įrašai Musajano Imamo apklausų protokoluose rodo, kad kitos jo sulaikymo „priežastys“ yra halal (musulmonų reikalavimus atitinkančio) maisto pasiūlos plėtra Sindziange, parduotuvių ir kitų verslo patalpų dekoravimas uigūrų stiliumi, plėtojamo verslo pobūdis, žmonės ir organizacijos, su kuriomis jis bendradarbiavo ir kuriems mokėjo tam tikrą pelno dalį, ir lėšos, skirtos dviejų pradinių mokyklų statybai.

Pastaraisiais metais, neva siekdama pažaboti ekstremizmą, Kinija sugriežtino represijas prieš uigūrus ir jų išpažįstamo islamo kultūrinę praktiką.

Anot Abduweli Ayupo, Musajano Imamos santykiai su Turkija labai apsunkino jo bylos eigą ir lėmė tokį griežtą nuosprendį.

„Remdamiesi šia informacija, Musajano Imamo sulaikymą galime sieti su tokiais dalykais, kaip jo ilgalaikiai santykiai su Turkijos politinės klasės atstovais ir jo vaidmeniu, kuriant socialinę aplinką uigūrų ir turkų santykių stiprinimui“, – sakė jis.

Musajanas yra velionio Kudrato Imamo, garsaus verslininko, įkūrusio nekilnojamojo turto agentūrą „Qiran Burkut Real Estate“, jaunesnysis brolis. Kudratas ir dar vienas vyresnis Musajano brolis Rozi Imamas gavo Turkijos pilietybę. Apklausų metu Musajanas buvo klausinėjamas apie santykius su vyresniaisiais broliais.

Musajano broliai užsiėmė verslu Vidurinėje Azijoje ir Turkijoje, o dešimtajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje Urumčyje pastatė 20 aukštų pastatą, kuriame atidarė prekybos centrą „Kiran Burkut“. Šis iš visų pusių gerai matomas pastatas, kartu su uigūrų verslininkės ir politinės aktyvistės Rebiya Kadeer atidarytu prekybos centru, tuo metu buvo vienas iš pagrindinių uigūrų kultūros simbolių mieste.

Atušo tarpinio liaudies teismo pareigūnas pasiūlė RFA kreiptis į prokuratūrą, kuri galėtų suteikti daugiau informacijos apie Musajano Imamo sulaikymą ir jam paskelbtą nuosprendį.

Kitas šaltinis, tvirtinantis, kad yra susipažinęs su situacija, RFA sakė, kad, siekdamas apsisaugoti nuo galimų skandalų ar nemalonumų, nuo 2005 m. Musajanas specialiai verslą Turkijoje vykdė atskirai nuo savo brolių.

Pirmajame dešimtmetyje Musajanui Imamui kartu su broliais statant pastatą Urumčyje, kilo nesutarimų su Kinijos verslo partneriais, todėl jis atskyrė savo verslą nuo Turkijos piliečiais tapusių brolių.

Broliai pasinaudojo Turkijos pilietybe kaip priemone išspręsti problemą, tačiau vėliau, po 2017 m., kai Kinijos valdžia ėmė prievarta siųsti uigūrus į „perauklėjimo“ stovyklas, šis įvykis buvo prisimintas ir panaudotas prieš Musajaną Imamą.

„Nors ši situacija tuo metu buvo daugiau ar mažiau išspręsta, 2017 m. prasidėjus masinei uigūrų sulaikymo kampanijai, Kinijos Vyriausybė vėl iškėlė šį klausimą ir apkaltino [Musajaną] sakydama, kad [jo broliai] pasinaudojo Turkijos pilietybe, siekdami daryti spaudimą [Kinijos] Vyriausybei“, – sakė Abduweli Ayupas.

„Tokie geri darbai“

Anot Abduweli Ayupo, Musajano Imamo byla yra viena slapčiausių Sindziange. Verslininkas savo šeimos nematė nuo sulaikymo 2018 m., artimiesiems nebuvo oficialiai pranešta apie jam neseniai paskelbtą nuosprendį.

Remiantis „Uyghuryar“ fondo gauta informacija, balandžio mėnesį buvo sulaikyti ir nuteisti du Musajano Imamo šeimos nariai: žentas ir jo įmonės generalinis direktorius Muzapparas Imamas bei sūnėnas Akbaras Ala, „Hayat Trading Company“ savininkas. Jiems skirtų įkalinimo bausmių trukmė nėra žinoma.

Atušo tyrimų skyriuje dirbantis pareigūnas patvirtino, kad Musajanas Imamas šiuo metu atlieka bausmę Aghu miesto kalėjime.

Musajano Imamo bendrovėje, kurios oficialus pavadinimas „Ihlas Professional Development Company“, dirba daugiau nei 2 tūkst. darbuotojų. Ji ne tik suteikė darbo vietas daugeliui jaunų uigūrų, bet ir ilga laiką buvo viena pirmaujančių prekybos įmonių regione.

Bendrovė „Ihlas“ taip pat sprendė eismo problemas, tiesė kelius, pastatė vandens bokštą, kad Atušo gyventojai turėtų švaraus geriamo vandens. Įmonė teikė pagalbą su finansiniais sunkumais susidūrusiems Sindziango universiteto studentams ir kasmet skyrė daugiau nei 100 mln. juanių (15,6 mln. JAV dolerių), kad padėtų neturtingiesiems Kašgare, Hotane ir Atuše.

„Net ir darę tokius gerus darbus, Musa Imamas, jo žentas ir sūnėnas neišvengė sulaikymo“, – sakė Abduweli Ayupas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt