Pasaulyje

2021.06.22 13:51

Putino straipsnis „Die Zeit“: giria Raudonosios armijos įvykdytą pasaulio „išgelbėjimą“

atnaujinta 13.58
LRT.lt2021.06.22 13:51

Antradienį minint 80-ąsias nacistinės Vokietijos įsiveržimo į Sovietų Sąjungą metines, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskelbė savo straipsnį dienraščio „Die Zeit“ nuomonių skiltyje. Tekste Rusijos vadovas užsipuolė NATO plėtrą ir gyrė sovietų Raudonosios armijos veiksmus Antrojo pasaulinio karo metu.

„Didžiuojamės Raudonosios armijos didvyrių drąsa ir atkaklumu, kurie ne tik apgynė mūsų tėvynės nepriklausomybę ir orumą, bet ir išgelbėjo Europą ir pasaulį nuo vergovės“, – rašo V. Putinas, neužsimenantis apie Sovietų Sąjungos įvykdytą Baltijos šalių okupaciją, trukusią 5 dešimtmečius, ir sovietų represijas šiose šalyse.

Rusijos prezidentas taip pat pažymėjo, kad „nepaisant bandymų perrašyti praeities puslapius, sovietų kariai į Vokietiją įsiveržė „ne keršyti, bet su garbinga ir kilnia išlaisvinimo misija“. Dėkodamas prie šios pergalės prisidėjusiems sąjungininkams ir antinacistiniams kovotojams.

V. Putinas taip pat nutyli sovietų armijos įvykdytus nusikaltimus Vokietijos teritorijoje, tačiau pabrėžia, kad esą istorinis „mūsų žmonių ir Vokietijos, tiek Rytų, tiek Vakarų, gyventojų susitaikymas, suvaidino didelį vaidmenį sukuriant“ Europos integraciją.

Toliau Rusijos prezidentas giria sovietų ir vokiečių draugystę, 1970 m. sudarytą susitarimą tiesti „Nord Stream“ dujotiekį.

„Tikėjomės, kad Šaltojo karo pabaiga bus bendra Europos pergalė. Atrodo, kad trūko nedaug ir būtume galėję paversti Charles`o de Gaulle`io svajonę apie vieningą žemyną – ne vien geografiškai „nuo Atlanto iki Uralo“, bet ir kultūriškai ir civilizaciškai „ nuo Lisabonos iki Vladivostoko“ – realybe“ – rašo V. Putinas.

Jis teigia, kad tokiu pagrindu Rusija siekė kurti santykius su europiečiais, o prie to prisidėjo ir Europos Sąjunga.

„Tačiau kitoks požiūris paėmė viršų. Jis pagrįstas Šiaurės Atlanto aljanso (NATO) plėtra, nors jis yra Šaltojo karo liekana, sukurta būtent konfrontacijai. Aljanso judėjimas į rytus, kuris buvo įvykdytas, kai sovietų vadovybę įtikino leisti į NATO įstoti vieningai Vokietijai, lėmė itin greitai išaugusį abipusį nepasitikėjimą Europoje“ – rašo V. Putinas. Anot jo, pažadai, kad Aljanso plėtra „nenukreipta prieš Rusiją“ ir „sienos nepriartės“ „buvo pamiršti“.

Baltijos šalių ir kitų valstybių priėmimą į NATO Rusijos prezidentas vadina „vilčių, kad bus sukurta Europa be užtvarų, sudaužymu“.

Anot V. Putino, šalims buvo pateikti „ultimatumai“ – būti Vakaruose, ar Rytuose. „Ukrainos 2014 m. tragedija yra pavyzdys, prie ko priveda tokia agresyvi politika. Europa aktyviai rėmė nekonstitucinį ginkluotą perversmą Ukrainoje. Čia viskas prasidėjo. Kam viso to reikėjo? Tuometis prezidentas Janukovyčius jau buvo priėmęs visus opozicjos reikalavimus. Kodėl JAV organizavo sukilimą, o Europos šalys silpnadvasiškai jį parėmė, išprovokuodami skilimą Ukrainoje ir Krymo pasitraukimą“ – dėsto Rusijos prezidentas. 2014 metais Maskva aneksavo Ukrainos Krymo pusasalį ir pradėjo karinę agresiją prieš Ukrainą, kai prodemokratiniai protestai nuvertė tuometinį šalies prezidentą Viktorą Janukovyčių, kuris prieš taikius protestuotojus įsakė naudoti smurtą.

Todėl V. Putinas ragina valstybes bendradarbiauti su Rusija, kuri yra „kultūriškai ir istoriškai“ neatskiriama Europos dalis.

„Kartoju, kad Rusija pasisako už kompleksinės partnerystės Europoje atstatymą. Turime daug panašių interesų. (...) Manome, kad visi turime pripažinti klaidas ir pasitaisyti“, – dėsto Rusijos vadovas.

Tekstas buvo publikuotas ir oficialiame Kremliaus tinklalapyje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.