Pasaulyje

2016.07.26 23:44

Demokratų suvažiavimas: M. Obama ir B. Sandersas ragino rinktis H. Clinton

Pirmajai Jungtinių Valstijų poniai teko pirmai bandyti suvienyti besikivirčijančius demokratus. Jų suvažiavime Michelle Obama pabrėžė, kiek stiprybės JAV gali suteikti moteris prezidentė. Buvęs Hillary Clinton varžovas Bernie Sandersas ramino savo šalininkus ir taip pat ragino išrinkti H. Clinton. Rusijos diplomatijos vadovas tuo tarpu nediplomatiškai reagavo į klausimą – ar prie demokratų viršūnės elektroninio pašto paviešinimo galėjo prisidėti Rusijos programišiai.

Kai buvo išrinktas Barackas Obama, būta kalbų, ar vėliau prezidento posto nesieks M. Obama, bet neseniai Baltųjų rūmų šeimininkas išsklaidė abejones – yra trys dalykai, dėl kurių gyvenime jis gali būti tikras – mirtis, mokesčiai ir tai, kad jo žmona nesieks prezidento posto.

M. Obamos kalba buvo paprasta ir asmeniška, ne viena jos mintis sulaukė susirinkusiųjų ovacijų.

„Kiekvieną rytą dabar atsibundu name, kurį statė vergai, ir stebiu dukteris – dvi gražias, protingas, juodaodes merginas, žaidžiančias su savo šunimis Baltųjų rūmų pievelėje. Ir Hillary Clinton dėka visi mūsų sūnūs ir dukterys savaime suprantamu dalyku laiko, kad moteris gali būti Jungtinių Valstijų prezidentė. Šiuose rinkimuose tik viena asmenybė, kuria visiškai pasitikiu ir tikiu, tinka būti Jungtinių Valstijų prezidente – tai mūsų draugė Hillary Clinton“, – kandidatei į šalies prezidentus liaupsių negailėjo M. Obama.

Scanpix/Reuters nuotr.

Demokratų suvažiavimo pradžioje H. Clinton ir B. Sanderso šalininkai neslėpė priešiškumo, šoką sukėlė ir naujausia apklausa, pagal kurią respublikonų kandidatas Donaldas Trumpas 3 proc. išsiveržė į priekį lenktynėse dėl Baltųjų rūmų.

B. Sandersas kelis kartus kreipėsi į savo šalininkus, ragindamas galvoti apie partijos vienybę. Jis akcentavo, kad reikia nugalėti D. Trumpą.

„Pažįstu Hillary Clinton 25-erius metus, prisimenu kaip puikią pirmąją damą, kuri parodė, kad pirmosios damos vaidmuo gali būti kitoks, padėjo kovoti už sveikatos apsaugos reformą. Kai dirbome senate, ji ryžtingai kovojo už vaikų, moterų, neįgaliųjų teises. H. Clinton bus iškili prezidentė, didžiuojuosi galėdamas šį vakarą ją palaikyti“, – kalbėjo  buvęs H. Clinton varžovas.

Scanpix/Reuters nuotr.

Vėliau jis dar pasiuntė laišką šalininkams, prašydamas nerengti protestų, bet tai nedaug padėjo. Jie negali nurimti dėl pavogtų ir išslaptintų elektroninių laiškų skandalo, kuris iškėlė į viešumą, kad turintis būti neutralus demokratų nacionalinis komitetas faktiškai palaikė H. Clinton, suabejojęs dėl B. Sanderso religingumo, ir kaip tai gali paveikti konservatyvius rinkėjus.

Kibernetinį įsilaužimą tiria FTB, H. Clinton stovykla kaltina, kad taip Rusijos programišiai bandė padėti laimėti D. Trumpui. Vašingtonas pabrėžia, kad kibernetinės atakos – nuolatinė santykių su Maskva problema.

Tačiau valstybės sekretorius Johnas Kerry, kuris kartu su Sergejum Lavrovu dalyvauja forume Laose, sakė dvišaliame susitikime su Rusijos diplomatijos vadovu nekalbėjęs apie demokratų skandalą – pirma tegu galutinį žodį taria FTB. Reporterių paklaustas, ką mano apie įtarimus, S. Lavrovas buvo piktas.

„Nenoriu vartoti žodžių iš keturių raidžių“, – pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministras.

Pirmą suvažiavimo dieną H. Clinton buvo tolokai nuo Filadelfijos – ji susitiko su karų užsienyje veteranais ir dar sykį pabrėžė, kad Amerika laikosi NATO sąjungininkams duoto žodžio. Tai buvo atsakas į D. Trumpo pareiškimą, kad jam tapus prezidentu JAV pirma turi įvertinti, ar Baltijos šalys kiek reikia susimokėjo, tik tuomet skubėtų į pagalbą. Ji pateikė konkretų, pasirinkto viceprezidento Timo Kaine`o sūnaus pavyzdį.

„Jo sūnus yra jūrų pėstininkas. Būtent dabar jis perdislokuojamas, kad padėtų apginti NATO sąjungininkes Europoje. Štai kaip jis ir daugelis kitų laikosi įsipareigojimų, ir mes turime jų laikytis. Pagaliau Amerikos žodis turi būti kažko vertas“, – sakė H. Clinton.

H. Clinton ir T. Kaine`as. Scanpix/Reuters nuotr.