Pasaulyje

2021.06.21 23:25

ES paskelbė naujų sankcijų Mianmaro chuntai

BNS2021.06.21 23:25

Europos Sąjunga pirmadienį paskelbė sankcijas dar aštuoniems Mianmaro chuntos pareigūnams ir trims su kariuomene susijusioms bendrovėms dėl jų vaidmens per vasario 1-ąją įvykusį pučą ir vėlesnes kruvinas represijas prieš protestuotojus.

Tarp sankcijų taikinių, kuriems galios draudimas išduoti ES vizas ir bus įšaldytas Bendrijos jurisdikcijoje esantis jų turtas, yra vidaus reikalų, saugumo, finansų, aplinkos išteklių ir susisiekimo ministrai, nurodoma ES oficialiajame žurnale paskelbtame pranešime.

27 šalių blokas į sankcijų subjektų sąrašą taip pat įtraukė valstybines brangakmenių gavybos ir medienos įmones, siekiant apriboti valdžią užgrobusių kariškių pajamas.

Be to, sankcijos bus taikomos Mianmaro karo veteranų organizacijai, veikiančiai kaip kariuomenės rezervas.

Dabar Europos Sąjunga dėl perversmo Mianmare taikys sankcijas iš viso 35 asmenims ir juridiniams subjektams. Pirmasis Bendrijos sankcijų paketas buvo suderintas kovą.

Plečiamas Vakarų spaudimas

Jungtinė Karalystė ir JAV taip pat taiko sankcijas svarbiems Mianmaro pareigūnams ir įmonėms, bet chunta Vakarų pastangas ją spausti iki šiol ignoravo.

Londonas pirmadienį taip pat paskelbė sankcijų toms pačioms įmonėms ir chuntos valdančiajam organui – Valstybės Valdymo Tarybai.

Britanija pareiškė, kad pastangos suvaržyti prekybą dviejų rūšių didelės vertės prekėmis atims iš chuntos generolų „milijonus pajamų“.

„Kariuomenė toliau žlugdė demokratiją ir brutaliai žudė civilius, – sakė britų užsienio reikalų sekretorius Dominicas Raabas. – Toliau reikalausime chuntos atsakomybės ir taikysime sankcijas atsakingiesiems, kol bus atkurta demokratija.“

Mianmarą krečia sumaištis nuo perversmo, kai kariškiai nuvertė civilę lyderę Aung San Suu Kyi (Aung San Su Či) ir jos judėjimo „Nacionalinė lyga už demokratiją“ (NLD) vadovaujamą vyriausybę.

Pučas išprovokavo didžiulius protestus ir įnirtingą pasipriešinimą, į kurį chunta atsakė brutaliomis represijomis. Kaip rodo vienos padėtį šalyje stebinčios organizacijos duomenys, šie neramumai jau nusinešė daugiau kaip 870 žmonių gyvybių.

Aktyvistų grupės sveikino naujausias ES ir JK sankcijas. Organizacijos „Burma Campaign UK“ vykdomoji direktorė Anna Roberts sakė kad tai yra būdas didinti ekonominį spaudimą.

„ES dabar taip pat privalo ieškoti išradingų būdų, kad pajamos už naftą ir dujas kariškių nebepasiektų. Gyvybiškai svarbu toliau sistemingai nustatinėti kariuomenės pajamų šaltinius ir juos atkirsti“, – pridūrė ji.

Londone įsikūrusi žaliųjų organizacija „Environmental Investigation Agency“ (EIA), tirianti transnacionalinius nusikaltimus gamtai ir neteisėto miškų kirtimo atvejus, irgi sveikino sprendimus dėl sankcijų.

„Dabar nebėra teisėto šaltinio importuoti iš Mianmaro į ES medieną, įskaitant vertinguosius tikmedžius“, – sakė EIA miškų kampanijos vadovė Faith Doherty (Feit Doerti).

„Esant šioms tikslinėms sankcijoms galėsime sustabdyti tvirtos valiutos srautą besipelnantiems asmeniškai“, – pabrėžė ji.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.