Pasaulyje

2021.06.21 21:09

Landsbergis apie sankcijas Baltarusijai: tai, ko Lietuva prašė ir ko tikėjosi, yra jų pakete

LRT.lt2021.06.21 21:09

Pirmadienį Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrai nusprendė įvesti jau ketvirtą sankcijų paketą Baltarusijai. „Pagrindinis tikslas yra priversti režimą pakeisti savo veiksmus“, – teigia užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

„Šiandien režimas laiko suėmęs daugiau nei 500 opozicijos atstovų, tarp jų žiniasklaidos atstovų, visiškai jaunų žmonių, kurie yra kankinami, verčiami prisipažinti nebūtus dalykus. Iš tikrųjų tai yra nesuvokiamas dalykas 21 amžiuje. Viena vertus, aišku tai yra bausmė už tai, kas buvo padaryta, bet kita vertus, kad ateityje du kartus pagalvotų, ar tikrai jis nori tęsti tuos veiksmus“, – nurodo užsienio reikalų ministras.

G. Landsbergis nurodo, kad yra ir platesnis sankcijų sąrašas, tačiau jį dar reikia patvirinti. Jis apimtų 7 sektorius.

„Iš esmės dėl jo (sankcijų – LRT.lt) yra rastas tarp valstybių sutarimas, formalus ar neformalus patvirtinimas yra Vadovų Taryboje. Iki to laiko valstybės turi teisę ir galimybę jį atšaukti, išimti kažkokią sankcijų dalį. Mes kalbame apie 7 sektorines sankcijas, iš tikrųjų tai yra ko gero plačiausias iki šiol Baltarusijai pritaikytų sankcijų paketas“, – aiškina užsienio reikalų ministras.

Patikslinti sektorius G. Landsbergis nurodė galėsiantis tik po jų priėmimo, kadangi diskusijos, nors yra neesminės, tebevyksta: „dalys iš vieno sektoriaus gali būti išimamos“.

„Tai, ko Lietuva prašė ir ko tikėjosi, iš karto po lėktuvo pagrobimo, tai ką savo pozicijose įvardino ir Vyriausybė, ir man teko Lisabonoje apie tai kalbėti, Valstybės vadovai apie tai tikrai daug kalbėjo, tai yra sankcijų pakete ir tai ko gero yra, manau, labai reikšmingas Lietuvos pasiekimas“, – pabrėžė užsienio reikalų ministras.

G. Landsbergis teigė, kad produktų, kuriuos Baltarusijai bus draudžiama eksportuoti per Bendriją, sąrašas plėsis palaipsniui.

Europos Sąjunga sutarė dėl sankcijų, apimančių septynis Baltarusijos ekonomikos sektorius, tarp kurių yra prekyba baltarusiškomis trąšomis.

Viena didžiausių pasaulyje kalio trąšų gamyklų „Belaruskalij“ savo produkciją eksportuoja per Klaipėdos uostą, naudodamasi „Lietuvos geležinkelių“ paslaugomis. „Belaruskalij“ trąšas Klaipėdoje krauna įmonė Birių krovinių terminalas. Netekusios krovinių, šios įmonės prarastų dešimtis milijonų eurų per metus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.