LRT FAKTAI
Protesto akcija prie Seimo

Pasaulyje

2021.06.22 12:01

LRT FAKTAI. Ar Šeimos gynimo maršo dalyviai dalijo interviu Baltarusijos režimo televizijai?

Jurga Bakaitė, LRT.lt2021.06.22 12:01

Lietuvoje susirūpinta, ar gegužės mėnesį vykęs „Didysis šeimos gynimo maršas“ ir vėlesnės jo akcijos, kai prie įvairių valdžios įstaigų Vilniuje būriavosi protestuotojai, nėra antivalstybinės.

Įtarimus paskatino internete išplitęs Baltarusijos valstybinės televizijos laidos „Panorama“ įrašas. Jame tvirtinama, kad Vilniuje vykstančios akcijos rodo, neva Europa atsigręžia į „tradicines vertybes“. Kalbinami ir akcijų dalyviai bei organizatoriai, todėl feisbuke kilo pasipiktinimas, neva renginys ir suorganizuotas judėjimas yra palankus Kremliui, o jo dalyviai, pasirodę laidoje, veikia antivalstybiškai.

Šnekučiavosi ir su prezidento patarėju, ir su Minsko propaganda?

Reportažas, skirtas Lietuvai, Baltarusijos režimui svarbioje naujienų laidoje truko kelias minutes, jis parodytas iškart po propagandinio siužeto apie Baltarusijos neva atliekamą objektyvų tyrimą dėl „Ryanair“ lėktuvo priverstinio nutupdymo, kurio metu buvo suimtas žurnalistas Ramanas Protasevičius.

Televizijos siužete iš Lietuvos tvirtinama, esą lietuviai sukilo prieš savo valdžią. Nevengiama ir dramos: tvirtinama, kad „akcija vyko, nepaisant drakoniškų baudų ir draudimų“.

Akcijos organizatoriai neslėpė, kad negautas leidimas akcijoms Vilniaus mieste jų planų nekeis. Kaip pranešė policija, dėl mitingų prie Seimo ir Vyriausybės pradėtos kelios administracinės teisenos dėl Seimo nario įžeidinėjimo ir būriavimosi į didesnę nei 15 asmenų grupę, už tokius nusižengimus gresia baudos nuo 30 iki 600 eurų.

Vienas Baltarusijos televizijos eteryje kalbinamas pašnekovas piktinasi Seimu, esą Lietuvos valdžia nepalaiko gerų ryšių su artimiausiais kaimynais.

„Tik su Vakarais ir Amerika, nes ten pinigai <...> materialistai jie“, – sako akcijos metu kalbinamas vyras. Kita moteris giria neteisėtą Baltarusijos prezidentą Aliaksandrą Lukašenką, nes jis „savo valstybę laiko kaip savo šeimą“.

Vėliau kalbinamas ir vienas susirinkimų organizatorių Antanas Kandrotas, nors toks jo vaidmuo ir nenurodytas.

„Nenoriu, kad mano sūnūs nešiotų sukneles“, – diskutuojamu Partnerystės instituto įstatymu piktinasi vyras, socialiniuose tinkluose žinomas Celofano slapyvardžiu. Jis pridūrė, kad „apie tai (Partnerystės įstatymą, – LRT.lt) niekas nesakė, kai vyko referendumas stojant į ES“.

„Duok Dieve, kad baltarusiai pamatytų savo ES nuotaką nuogą. Pamatys, kad realybėje visai ne taip, kaip atrodo. Kviečia į ES, bet žinai, kai pasikvieti svečius, rodai pačią gražiausią pusę, o tai, kad tualetas purvinas, nerodai, tai ir jiems tas pats… Sakoma, demokratija, laisvė, taip, viskas gerai, bet tada paviešinkite visą sąrašą. Mums davė tik vieną lankstinuką ir pasakė „bus geriau“, – aiškina A. Kandrotas.

A. Kandrotas praėjusią savaitę buvo minimas žiniasklaidoje po to, kai ketvirtadienį bendravo su protestuotojų pasveikinti išėjusiu vyriausiuoju prezidento Gitano Nausėdos patarėju Povilu Mačiuliu. Jis žinomas dėl internete skleidžiamos dezinformacijos, bendradarbiavimo su prorusiškais Valstybės saugumo departamento įvardijamais naujienų kanalais, taip pat yra teistas dėl finansinių nusikaltimų.

Pasinaudojo žinomu prokremlišku kanalu

Tiesa kiek kitokia – proteste dalyvavę žmonės tikriausiai net nenutuokė, kad atsidurs propagandinės kaimyninės valstybės televizijos eteryje. Juos kalbino „YouTube“ kanalas „Litovec rubit pravdu“ (liet. „Lietuvis rėžia tiesą“).

„Rusiškai auditorijai? Gerai“, – P. Gražulis kvietimą kalbėti priėmė entuziastingai ir neuždavė kitų klausimų.

Šį kanalą valdo seniai Lietuvos blogosferoje žinomas Laurynas Ragelskis. Jis taip pat administruoja tinklaraštį, kuris 2015 metais buvo įtrauktas į Valstybės saugumo departamento ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento grėsmių nacionaliniam saugumui ataskaitą: čia sakoma, kad tai yra „antivakarietiškų ir prorusiškų straipsnių iš įvairių interneto tinklalapių platforma“. Minima, kad puslapis taip pat susijęs su prokremliškos ideologijos „visuomenės saugumo koncepcija“ sklaida, o kiti jo bendraminčiai dalyvavo protestuose prieš NATO ir JAV.

L. Ragelskis reportaže pasisakyti kvietė ir Seimo narį Petrą Gražulį, nors šis į Baltarusijos propagandos eterį nepateko.

„Rusiškai auditorijai“, – taip pakalbėti akcijoje pasirodžiusį Seimo narį kvietė L. Ragelskis.

„Rusiškai auditorijai? Gerai“, – P. Gražulis kvietimą priėmė entuziastingai ir neuždavė kitų klausimų.

Baltarusijos televizija pasinaudojo L. Ragelskio sukurtu turiniu ir jo pakalbintais kitais akcijos dalyviais, šlovinančiais A. Lukašenką bei menkinančiais Europos Sąjungą. L. Ragelskio vaizdo įrašas buvo gerokai iškarpytas, pasinaudota ir kito lietuviško „YouTube“ kanalo medžiaga.

Tiesa, L. Ragelskio vaizdo įrašas, panaudotas Baltarusijos propagandos, neva skirtas visai ne Baltarusijai. „Paskutinis lietuvių protesto prieš liberodų šaiką akordas“, – taip vadinama transliacija, kurioje nuolat kartojami klausimai praeiviams apie A. Lukašenką.

L. Ragelskis pastaruoju metu žinomas dėl to, kad filmuoja Vilniuje vykstančius protestus, palaikančius Rusijos opozicijos lyderį Aleksejų Navalną, demokratinę Baltarusijos opoziciją, ten kursto konfliktus ir provokuoja dalyvius.

„Šeimų sąjūdžio“ organizuotose akcijose nebuvo pasirodžiusi Baltarusijos valstybinė televizija ir nekalbino jų dalyvių. Vis dėlto propagandinė televizija pasinaudojo Lietuvos piliečio darytais vaizdo įrašais žinomame prorusiškame kanale. Nors vaizdo įrašo autorius teigia, kad jis apžvelgia Lietuvoje vykstančius protestus, net kelių praeivių jis klausė nuomonės būtent apie Baltarusijos valdžią. Tuo pasinaudojo ir Baltarusijos propagandinė televizija.

Kaip atsiranda netikros naujienos? LRT FAKTAI dekonstruoja klaidinančią informaciją ir aiškinasi, kodėl ji pasiekė jūsų ekranus. Pastebėjote melagingą žinutę? Rašykite: lrtfaktai@lrt.lt

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.