Pasaulyje

2021.06.21 16:42

Orbano vizija ES: kaltina sąmokslu su Sorosu, siūlo naikinti EP rinkimus

LRT.lt2021.06.21 16:42

Europos Sąjunga (ES) pradėjo dėl COVID-19 pandemijos atidėtą „Konferenciją dėl Europos ateities“. Šeštadienį Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas pažymėjo, kad jo šalis sieks panaikinti Europos Parlamentą (EP) bei apkaltino Briuselį atiduodant valdžią į JAV filantropo Georgo Soroso rankas.

Anot Vengrijos vadovo, „EP pasirodė besantis akligatviu, atstovaujančiu tik savo partinius, ideologinius ir institucinius interesus“.

Dabar EP nariai yra renkami 5 metų kadencijai nacionaliniuose rinkimuose, nacionalinių partijų delegatai priklauso didesnėms EP frakcijoms ir partijoms. Tačiau, anot V. Orbano, nacionaliniai parlamentai turėtų patys pasirinkti ir siųsti delegatus į EP, rašo „EurActiv“.

V. Orbano partija „Fidesz“ turi daugumą Vengrijos parlamente ir yra įgyvendinusi ne vieną konstitucinę ir teisinį reformą, kuri šalį nukreipė autoritarizmo keliu. Nevyriausybinės organizacijos „Freedom House“ vertinimu, šalis yra laikoma pereinamuoju arba hibridiniu režimu iš demokratijos į autoritarizmą.

V. Orbano partijos „Fidesz“ politikai po ilgų nesutarimų metų pradžioje pasitraukė iš didžiausios Europos liaudies partijos (EPP) frakcijos. Tada V. Orbanas paragino kurti naują frakciją. Pernai „Fidesz“ sukrėtė skandalas, kai šios partijos narys, artimas V. Orbano bendražygis europarlamentaras Jozsefas Szajeris atsistatydino, kai buvo sulaikytas sekso vakarėlyje Briuselyje, o pas jį aptikta narkotinių medžiagų. V. Szajeris buvo atsakingas už naujos Vengrijos Konstitucijos projektą, o konservatyvus tekstas sukėlė kontroversiją, taip pat ir dėl santuokos kaip vyro ir moters sąjungos bei „šeimos ir tautinio išlikimo pagrindo“ apibrėžimo.

Kalbėdamas šeštadienį V. Orbanas taip pat sakė, kad iš ES dokumentų turėtų būti pašalintos formuluotės apie „vis glaudesnę Sąjungą“, siūlė į Bendriją priimti Serbiją ir apkaltino Briuselį, kad jis vis daugiau valdžios perduoda užsienio veikėjams – pirmiausiai milijardieriui, vengrų kilmės filantropui George`ui Sorosui ir JAV demokratų interesams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.