Pasaulyje

2021.06.21 21:50

Priverstinė baltarusių žurnalistės emigracija: pareigūnai bandė manipuliuoti net mano seneliais

Evelina Mokšecka, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.06.21 21:50

Arina Malinovskaja – baltarusė žurnalistė, dirbanti televizijoje „Belsat“, tačiau jau kurį laiką ji tai daro nebe Baltarusijoje. Parengusi interviu su režimo policijos pareigūnais, dėl patirto spaudimo ji iš šalies išvyko. 


Ji iš Baltarusijos į Ukrainą išvyko gegužės 23-ąją – tą pačią dieną Minske Baltarusijos režimas privertė tūpti „Ryanair“ lėktuvą ir suėmė juo skridusius Ramaną Pratasevičių bei Sofiją Sapegą.

„Tuo metu buvau dar kelyje, todėl apie tai perskaičiau vėliau, kai naujienos kiek paseno. Jei atvirai, buvau šokiruota. Nenorėčiau to plačiau komentuoti, nes tuomet turėjau savų sunkumų, kai man paskambino ir pasakė, jog manęs laukia RUVD (rajonų vidaus reikalų valdybos pareigūnai), kurie sulaikė mano giminaitį. Deja, apie Ramaną negalėčiau nieko daugiau pasakyti“, – pasakoja žurnalistė.

Nors ji toli gražu nėra pirmoji žiniasklaidos darbuotoja, dėl profesinės veiklos sulaukusi bauginimų ir atvirų grasinimų, A. Malinovskaja LRT RADIJUI sako iki netikėjusi, kad gali tekti išvykti iki pat incidento jos namuose. Pašnekovė neabejoja, kad jis buvo organizuotas jėgos struktūrų.

„Niekada neplanavau išvažiuoti iš Baltarusijos, netgi teoriškai nesvarsčiau tokios galimybės teoriškai – visada sakiau, kad liksiu čia, kad nieko blogo neatsitiks, nes tik dirbu savo darbą. Apie tai, kad reikėtų bėgti, susimąsčiau tik išgirdusi beldimą į duris, tada ir buvo padarytas šis sprendimas, iš anksto niekas nebuvo suplanuota. Beje, penkias minutes prieš pasibeldžiant užgeso šviesos, kažkas skambino ir šaukė, tuomet kalbėjau su kolege ir sakiau, kad niekur nevažiuosime – kam? Viskas bus gerai, tik atliekame savo pareigas. Tačiau kai tai nutiko, kai apsilankė neprašyti svečiai, supratau, kad reikia išvažiuoti“, – sakė žurnalistė.

Jos įsitikinimu, tai buvo reakcija į konkretų įvykį.

„Viename iš mūsų laidos epizodų pasakojome apie silovikus, jis pasirodė gegužės 19-ą dieną. Kitą dieną buvo sulaikyti du pašnekovai, kurie atėjo pas mus į studiją – Jegoras Jemeljanovas ir Sergejus Kulakovskis. Abu kalėjime praleido po parą, toliau Sergejų pasiuntė „chemijai“ – tai praktiškai tas pats, kas kalėjimas, tik su prieiga prie interneto – lengvesnė versija“, – pasakojo A. Malinovskaja.

Ji pasirinko išvykimą, mat pavyzdžių, kuo padėtis gali baigtis toli nereikėjo – dar pastarąją žiemą keliose skirtingose bylose prieš teismą Baltarusijoje stojo kiti „Belsat“ žurnalistai: Kaciaryna Andrejeva (Bachvalava) ir Darja Čulcova, taip pat Liubov Luniova ir Zmiceras Soltanas. Tiesa, ir Ukrainoje kurį laiką ramybės nebuvo – čia pasiekė skambutis dėl sulaikyto sesers vyro.

„Paskambino iš Lenino gatvėje esančio RUVD (Vidaus reikalų ministerijos teritorinio padalinio – red. past.), pasakė, jog mano giminaitis sulaikytas ir kol neatvyksiu, jis nebus paleistas. Gavau tik tokią informaciją, nežinojau, dėl kokios priežasties turėčiau atvažiuoti – į mano klausimus niekas neatsakė. Sakė, kad ką nors sužinosiu tik atvykusi. Tačiau dėl skambučio per „Telegram“ negaliu išvykti iš šalies, aiškiai daviau suprasti, kad nesu Baltarusijoje. Tuo metu nepalaikiau jokio kontakto su šeima, man labai pasisekė, nes artimiausi giminaičiai – mama ir sesė – tuo metu jau buvo už Baltarusijos ribų. Daugeliui kilo klausimas, kodėl sulaikė būtent Valentiną? Būtent todėl, kad artimiausi šeimos nariai jau nebebuvo Baltarusijoje“, – aiškino A. Malinovskaja.

Baltarusijoje tebegyvena žurnalistės seneliai, jos teigimu, spausti mėginta ir per juos.

„Jais bandė manipuliuoti, pokalbyje minėjo, kad pareigūnai pas juos ateis ir sulaikys, jie bus Okrestine tol, kol negrįšiu į Baltarusiją. Laimei, tai buvo tik tušti grasinimai, nežinau, kuo reikia būti, kad taip pasielgtum“, – sakė pašnekovė.

Ji teigia, kad visi šie įvykiai noro tęsti žurnalistinę veiklą nesumažino, nors iš užsienio tai daryti ir kebliau.

„Net ir gyvendama Ukrainoje tęsiu darbą, jau greitai išeisiu ilgai planuotų ir lauktų atostogų, vėliau ir toliau kursiu mūsų laidą, galbūt atsiras naujų projektų. Kol kas visa tai vyks už Baltarusijos ribų, bet viliuosi, jog greitai pavyks grįžti ir tęsti gyvenimą ten“, – kalbėjo A. Malinovskaja.

Ji teigia, kad kol kas režimas nepersekioja jos šeimos narių: „Kiek žinau, viskas yra gerai. Ačiū Dievui, Valentiną paleido iš kalėjimo. Ko gero, jie suprato, jos šiuo metu esu užsienyje ir neplanuoju grįžti į Baltarusiją, nes tai kelia man pavojų.“

Visas pokalbis – LRT RADIJO laidos „Ryto garsai“ įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.