Pasaulyje

2016.07.26 11:43

Per išpuolį Japonijoje nužudyta 19 žmonių

LRT.lt, BNS 2016.07.26 11:43

Bent 19 žmonių žuvo per išpuolį žmonių su psichine negalia globos namuose Sagamiharos mieste Japonijoje, remdamasi vietine žiniasklaida, praneša BBC. 

11:43 val. Per 40 minučių trukusį išpuolį, tapusį daugiausiai gyvybių nusinešusiomis masinėmis žudynėmis Japonijoje per kelis pastaruosius dešimtmečius, S.Uematsu nužudė arba sužalojo apie trečdalį iš toje įstaigoje buvusių beveik 150 pacientų.

Kol kas nežinoma, kaip jis tai padarė – ar jo aukos miegojo, ar negalėjo apsiginti dėl kokių nors kitų priežasčių, nors mįslingas laiškas, kurį šis vyras perdavė Japonijos parlamentui vasarį, suteikia užuominų apie S. Uematsu žiaurius planus.

„Tsukui Yamayuri-en“, kurio pavadinimas reiškia „Kalnų lelijų sodas“, buvo gerai S. Uematsu pažįstama įstaiga: tame centre jis dirbo nuo 2012 metų, kol buvo atleistas šių metų vasarį.

Jis žinojo, kad naktį ten bus likę tik keli budintys darbuotojai, sakoma Japonijos žiniasklaidos pranešimuose.

Kol kas nedaug žinoma apie įtariamo žudiko praeitį, bet S. Uematsu anksčiau svajojo tapti mokytoju. Jo „Facebook“ paskyrose paskelbtose dviejose grupinėse nuotraukose jis matomas linksmai nusiteikęs ir plačiai besišypsantis kartu su kitais jaunuoliais.

„Šiandien buvo labai smagu. Ačiū jums visiems. Dabar man 23-eji, bet būkime draugai amžinai“, – sakoma 2013 metais paskelbtoje žinutėje.

Visgi vėliau kažkas pakrypo labai bloga linkme.

„Dabar laikas įvykdyti revoliuciją“

S. Uematsu pradėjo aiškinti savo aplinkos žmonėms, kad neįgaliuosius reikia žudyti. Vasarį jis mėgino asmeniškai įteikti savo laišką parlamento žemųjų rūmų pirmininkui, reikalaudamas, kad visi neįgalieji būtų nužudyti „pasaulyje, kuris leidžia žudyti iš gailestingumo“, pranešė naujienų agentūra „Kyodo“ ir televizija TBS.

S. Uematsu tame laiške gyrėsi turintis galimybę nužudyti 470 neįgalių žmonių per išpuolį, kurį jis įvardijo kaip „revoliuciją“.

Vyras išdėstė planus užpulti dvi slaugos įstaigas, o po to pasiduoti teisėsaugai. S. Uematsu taip pat prašė pripažinti jį nepakaltinamu dėl sutrikusios psichikos ir duoti 500 mln. jenų (4,3 mln. eurų), kad jis galėtų pasidaryti plastinę operaciją ir toliau gyventi kaip įprasta.

Po pastarojo išpuolio „Kyodo“ paskelbė to laiško tekstą.

„Mano argumentai – kad galėčiau atgaivinti pasaulio ekonomiką, ir, manau, būtų galima užkirsti kelią Trečiajam pasauliniam karui“, – sakoma nerišliame laiške.

„Dabar laikas įvykdyti revoliuciją ir priimti neišvengiamus, bet griežtus sprendimus visos žmonijos labui“, – rašo S. Uematsu.

Tame laiške, kurį gavo Tokijo policija, nurodomas S.Uematsu vardas, adresas ir telefono numeris. Informacija apie vyro pateiktus grasinimus buvo perduota S. Uematsu gyvenamosios vietos policijai, pažymėjo „Kyodo“.

Kanagavos prefektūros gubernatorius Yuji Kuroiwa atsiprašė, kad pareigūnai nesureagavo į šiuos nerimą keliančius ženklus.

Žmonės, pažinoję S. Uematsu nuo tada, kai jis dirbo tame slaugos centre, sakė, kad tas vaikinas buvo itin mandagus ir padorus, todėl jiems žinia apie šias žudynes tapo dideliu netikėtumu.

Jo kaimynas Akihiro Hasegawa sakė girdėjęs, kad S.Uematsu turėjo problemų darbe – pirmiausiai dėl jo pasidarytos tatuiruotės, kurios Japonijos visuomenėje iki šio vertinamos nepalankiai, nes tokios kūno puošmenos anksčiau buvo išskirtinis nusikalstamų grupuočių narių ženklas.

„Jis buvo tiesiog paprastas jaunuolis“, – pažymėjo kaimynas.

10:57 val. Prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu pareiškė užuojautą Japonijos Imperatoriui Akihito dėl tragiško išpuolio Sagamiharoje, pareikalavusio dešimčių žmonių gyvybių ir palikusio daug sužeistųjų.

Šiuo sunkiu metu prezidentė palinkėjo tvirtybės ir ištvermės aukų šeimoms ir artimiesiems bei vienybės ir santarvės visiems Japonijos žmonėms.

09:14 val. Vyriausybės sekretorius Yoshihide`as Suga po atakos teigė, kad kad ji „labai užgauna širdį ir šokiruoja, nes nekalti žmonės tapo aukomis.“

Kaip žinoma, užpuolikas buvo anksčiau atleistas iš įstaigos, kurios gyventojus užpuolė.

Vietinė policija teigia, kad užpuolikas siuntė ranka rašytą laišką politikams šių metų vasarį, grasindamas nužudyti šimtus neįgaliųjų. Jis buvo gydomas ligoninėje 2 savaites, bet po to išrašytas.

Vietinės žiniasklaidos duomenimis, jaunas užpuolikas išdaužė langą ir pateko į pastatą, tuomet iškart pradėjo badyti žmones.

03:14 val. Per išpuolį, įvykdytą peiliu, ankstų antradienio rytą vietos laiku dar bent 26 žmonės buvo sužeisti. 20 iš jų Œ– sunkiai.

26-erių įtariamasis buvo sulaikytas po to, kai pats pasidavė policijai.

Vyras įėjęs į policijos nuovadą tiesiog pasakė: „Aš tai padariau“. Pranešama, jog policijai jis pareiškė išpuoliu siekęs, kad „visi neįgalieji išnyktų“.

Užpuolikas į globos įstaigą įėjo apie 2 val. 30 min. vietos laiku ir ėmė peiliu badyti ten buvusius žmones. 

Globos namuose, kuriuose apsistoję 149 nuolatiniai gyventojai, tuo metu buvo aštuoni darbuotojai.

Nacionalinis Japonijos transliuotojas NHK praneša, kad vyriškis – buvęs „Tsului Yamayuri sodų“ darbuotojas. Įstaiga veikia Sagamiharos mieste, kuris nutolęs nuo Tokijo 40 km.

Nors dauguma detalių dar tik aiškėja, pirminiu vertinimu, tai didžiausia masinė žmogžudystė Japonijoje per pastaruosius metus.

Masinės žudynės dėl griežtos grinklų kontrolės Japonijoje itin retos.

2008 m. vyras sunkvežimiu įvažiavo į apsipirkimo zoną. Išlipęs iš sunkvežimio jis ėmė žmones badyti peiliu. Per šį įvykį žuvo septyni žmonės.

Ataka įvyko tą pačią dieną, kaip ir incidentas, kai vyras su psichine negalia nudūrė aštuonis vaikus Osakos pradinėje mokykloje 2001 m.