Pasaulyje

2021.06.21 11:33

ES įveda naujas sankcijas Baltarusijos režimo pareigūnams, dėl ekonominių sankcijų spręs EVT

atnaujinta 14.33
LRT.lt, BNS2021.06.21 11:33

Pirmadienį Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrai įvedė naujas sankcijas Baltarusijos režimo aukšto rango pareigūnams, įšaldydami jų turtą ir uždrausdami vizų išdavimo procedūrą.

Sankcijos įvestos 78 asmenims ir 8 subjektams, tarp jų politikams Olegui Gaidukevičiui, Nikolajui Karpenkovui, Genadijui Davydko, prokurorei Alinai Kasiančik, gynybos ministrui Viktorui Chreninui, žurnalistams Andrejui Mukovozčkikui ir Sergejui Gusačenkai, Vidaus reikalų ministerijos atstovei Olgai Čemodanovai, verslininkams Aleksejui Oleksinui ir Aleksandrui Zaicevui.

Sankcijos taip pat įvestos kompanijoms „MAZ“, „BelAZ“, „Belaeronavigatsia“, „Bremino Group“, „Globalcustom“, „New Oil Company“, „Logex“ ir „Sohra“.

Pirmadienį į tarybą susirinkę ES šalių užsienio reikalų ministrai išklausė Baltarusijos opozicijos lyderės Sviatlanos Cichanouskajos pasisakymo.

„Diskutuosime, kokių veiksmų ES turėtų imtis toliau prieš režimą, kad mes galėtume užtikrinti, kad Lukašenka ateityje pakeistų savo veiksmus“, – prieš susitikimą sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

Jis pažymėjo, kad Lietuva „prašė ir tikėjosi“ 4-ojo sankcijų paketo. Latvijos užsienio reikalų ministras Edgars Rinkēvičs tviteryje pasveikino tokį ES žingsnį.

Tačiau sprendimas, ar įvesti sektorines ekonomines sankcijas, paliktas ES valstybių vadovams, kurie ketvirtadienį ir penktadienį susitinka Europos Vadovų Taryboje, nurodė ES diplomatijos vadovas Josepas Borrellis, kurį cituoja agentūra „Reuters“.

Šios sankcijos įvestos ir už prievartinį „Ryanair“ lėktuvo nutupdymą Minske gegužės 23-ąją, todėl jos bus taikomos ir transporto bei gynybos ministrams.

Penktadienį ES iš principo sutarė dėl sankcijų taikymo Baltarusijos naftos, trąšų eksportui ir bankininkystės sektoriui. Šaltiniai agentūrai „Reuters“ sakė, kad panašias sankcijas netrukus gali skelbti JAV ir Jungtinė Karalystė.

„Apie sektorines sankcijas diskusija gali tęstis ir toliau. Yra vilties, kad tai šią savaitę irgi taip pat baigsis“, – pažymėjo G. Landsbergis.

Jis taip pat žadėjo pristatyti Lietuvos situaciją, į šalį plūstant pabėgėliams iš Baltarusijos sienos.

„Kol kas Lietuva geba susitvarkyti su situacija, bet norime, kad mūsų partneriai ES žinotų, su kuo mes susiduriame ir kad gali ateiti situacija, kuomet mums pagalbos reikės. Reikės pagalbos tiek iš ES valstybių, tiek iš ES institucijų“, – sakė G. Landsbergis.

ES susitarė dėl ekonominių sankcijų Baltarusijai

Liuksemburge susitikę ministrai parėmė plačias priemones, nukreiptas prieš svarbius Baltarusijos autoritarinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos režimo pajamų šaltinius – kalio trąšų eksportą, tabako pramonę, naftos ir jos produktų eksportą ir finansų sektorių, naujienų agentūrai AFP sakė diplomatai.

Pasak pareigūnų, šios priemonės, įskaitant draudimą parduoti Baltarusijai stebėjimo įrangos ir ginklų embargo sugriežtinimą, artimiausiomis dienomis turėtų būti oficialiai patvirtintos 27 šalių Bendrijos.

Ministrai taip pat oficialiai patvirtino nutarimą taikyti sankcijas 86 papildomiems asmenims ir juridiniams subjektams Baltarusijoje. Jų sąrašas bus paskelbtas ES oficialiajame leidinyje vėliau pirmadienį, bet vienas diplomatinis šaltinis BNS sakė, kad tarp taikinių bus A. Lukašenkos sūnus Dzmitras ir marti Lilija.

Sankcijų taikiniams bus draudžiama išduoti ES vizas, o Bendrijos jurisdikcijoje esantis jų turtas bus įšaldytas.

Septyni iš asmenų, kuriems naujai bus taikomos sankcijos, tiesiogiai siejami su „Ryanair“ lainerio nutupdymu Minske. Kitiems baudžiamosios priemonės taikomos dėl režimo vykdomo plataus masto susidorojimo su opozicija, nurodė diplomatai.

„Toliau nuosekliai eisime sankcijų Lukašenkai ir jo režimui keliu. Sankcijas taikysime ne vien asmenims, bet dabar taip pat įvesime sankcijas sektoriams“, – prieš susitikimą sakė Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas.

„Tokiu būdu norime prisidėti, kad šio režimo finansai išsektų“, – pridūrė jis.

Landsbergis: ES sankcijos režimui – ne Baltarusijos žmonėms

Susitikimo metu G. Landsbergis išreiškė tvirtą paramą Baltarusijos žmonėms, kovojantiems už demokratinius pokyčius savo šalyje. Pasak ministro, baltarusiai turi žinoti, kad jie nebus palikti vieni, kad ES pasirengusi suteikti rimtą ekonominę paramą demokratinės Baltarusijos transformacijai, rašoma Užsienio reikalų ministerijos pranešime žiniasklaidai.

„Europa privalo suprasti, kad už visko, ką daro A. Lukašenka, realiai stovi V. Putinas. Kremliaus tikslas akivaizdus – prisijungti Baltarusiją. Todėl ES turi labai vieningai pasakyti, kokie ateityje bebūtų šių režimų susitarimai ar Baltarusijos konstitucijos pakeitimai, Europa jų niekada nepripažins“, – sakė ministras ir pabrėžė, kad Baltarusijos režimas tampa vis agresyvesnis kaimyninių valstybių, aktyviai reiškiančių paramą Baltarusijos pilietinei visuomenei, atžvilgiu.

Kalbėdamas apie gegužės 24–25 dienomis Europos Vadovų Tarybos priimtų išvadų įgyvendinimą, ministras G. Landsbergis pasidžiaugė, kad ES baigia susitarti dėl ES sektorinių sankcijų, ir pabrėžė, kad svarbu kuo greičiau parengti teisinę sankcijų įvedimo bazę bei kuo greičiau pradėti praktinį jų taikymą.

„Tvirtai remiame ketvirtą sankcijų paketą, kuris galutinai patvirtintas šiandien. Itin svarbiu laikome ir sektorinių sankcijų susitarimą, kurio laukiame jau šią savaitę. Tai sankcijos režimui – ne Baltarusijos žmonėms. Kremlius finansuoja A. Lukašenkos skolas ir praradimus. Tad kainą, kurią mokės Baltarusijos premjeras, mokės ir V. Putinas“, – sakė ministras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.