Pasaulyje

2021.06.21 11:15

ES tikisi, kad Irano prezidento rinkimai nepaveiks derybų dėl branduolinės sutarties

BNS2021.06.21 11:15

Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis pirmadienį išreiškė viltį, kad Irane įvykę prezidento rinkimai nepaveiks derybų Vienoje, kuriose ieškoma būdų išgelbėti 2015 metais sudarytą tarptautinį susitarimą dėl Teherano branduolinės programos.  

„Mes tikimės, kad Irano rinkimai ir naujasis prezidentas nepaveiks derybų Vienoje, kuriose tariamasi, kaip išgelbėti JCPOA“, – sakė J. Borrellis žurnalistams prieš ES Užsienio reikalų tarybos susitikimą.

Bendruoju visapusišku veiksmų planu (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA) vadinamas susitarimas dėl Teherano branduolinės programos apribojimo mainais į sankcijų sušvelninimą pakibo ant plauko, kai 2018 metais iš jo pasitraukė tuometinis JAV prezidentas Donaldas Trumpas.

Reaguodamas Teheranas palaipsniui liovėsi vykdyti kai kuriuos savo įsipareigojimus pagal JCPOA.

Šeštadienį Irane vykusius prezidento rinkimus laimėjo ultrakonservatyvių pažiūrų dvasininkas Ebrahimas Raisi, surinkęs beveik 62 proc. rinkėjų balsų.

Šiuo metu šiitiškos respublikos teismų sistemai vadovaujantis 60 metų E. Raisi rugpjūtį perims prezidento pareigas iš nuosaikių pažiūrų Hassano Rouhani.

Branduolinį susitarimą gelbstintys derybininkai Vienoje reguliariai susitinka nuo balandžio pradžios. Pasak derybininkų, Irano prezidento rinkimai neturėtų paveikti derybų Vienoje, nors E. Raisi pažiūros, daugelio nuomone, skiriasi nuo nuosaikesnės H. Rouhani pozicijos.

Kai buvo paskelbta apie E. Raisi pergalę, JAV valstybės departamentas pareiškė, kad tęs derybas su Iranu dėl sugrįžimo į branduolinį susitarimą. Tuo pat metu Vašingtonas išreiškė apgailestavimą, kad iraniečiai negalėjo laisvai pareikšti savo valios prezidento rinkimuose.

Jungtinės Valstijos yra įtraukusios E. Raisi į asmenų, kuriems taiko sankcijas, sąrašą

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.