Pasaulyje

2021.06.21 10:57

Baltarusijos režimas protestų vėliavą ir šūkį „žyve, Belarus“ nori skelbti nacių simboliais

LRT.lt2021.06.21 10:57

Baltarusijos vidaus reikalų ministerija pasiūlė į nacistinių simbolių sąrašą įtraukti protestuotojų simboliu tapusią istorinę šalies balta-raudona-balta vėliavą bei protestuotojų šūkį „žyve, Belarus!” (liet. „tegyvuoja Baltarusija!“).

Kaip praneša nepriklausomas naujienų portalas Tut.by, KGB gavo ministerijos pritarimą sudaryti „nacių simbolių, organizacijų ir kitų struktūrų sąrašą“.

Dokumente vardinami nacistiniai ir kolaborantų su naciais simboliai, tarp jų minima ir istorinė šalies vėliava bei protestuotojų šūkis.

Neteisėto šalies prezidento Aliaksandro Lukašenkos režimas nuo pat protestų pradžios bando diskredituoti istorinę Baltarusijos vėliavą.

Šią vėliavą naudojo ir trumpai gyvavusi Baltarusijos Liaudies Respublika, kaip ir Lietuva, paskelbusi nepriklausomybę 1918 metais. Kai nacistinė Vokietija okupavo šalį, su ja kolaboravusios struktūros ir toliau naudojo šią simboliką, tikėdamasi atkurti neprillausomybę.

Pasak Vytauto Didžiojo universiteto docento Rūsčio Kamuntavičiaus, istorinė Baltarusijos vėliava siekia Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikus, o jos naudojimas nacių okupacijos metais – tik vienas iš etapų. Pasak istoriko, vėliava ilgainiui tapo antirusišku simboliu, todėl nenuostabu, kad šiandien prorusiškos politinės jėgos vėliavą bando diskredituoti.

„Šūkis „Žyve, Belarus!“ yra pasiskolintas iš poeto Jankos Kupalos eilėraščio“, – sakė Baltarusijos universiteto dėstytoja ir aktyvistė Tatjana Čiulickaja. Anot jos, tai šūksnis, kad Baltarusija dar gyva (baltarusiškai: Гэта крык, што жыве Беларусь / Heta kryk, što žyve Bielarus), parašytas 1905–1907 m. Po Sovietų Sąjungos žlugimo jį kaip devizą pradėjo naudoti nepriklausomybės judėjimas, vėliau šūkį pasigavo prodemokratiniai protestuotojai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.