Pasaulyje

2016.07.25 16:52

Sprogdintojo Ansbache telefone ir kompiuteryje – islamistų vaizdo įrašai

BNS 2016.07.25 16:52

Vokietijos pietiniame Ansbacho mieste susisprogdinęs prieglobsčio ieškotojas, sužeidęs 12 žmonių, tikriausiai buvo religinis ekstremistas, pirmadienį nurodė Bavarijos žemės saugumo tarnybų vadovas.

Bavarijos pareigūnai pranešė, kad siro telefone ir kompiuteryje buvo rasta džihadistų vaizdo įrašų, praneša BBC. 

„Mano asmenine nuomone – deja, manau, kad labai tikėtina, jog tai iš tikrųjų islamisto mirtininko ataka“, – naujienų agentūra DPA sakė Bavarijos vidaus reikalų ministras Joachimas Herrmannas.

27 metų siras susisprogdino prie vieno baro Ansbacho centre po to, kai buvo neįleistas į muzikos festivalį po atviru dangumi.

J. Herrmannas nurodė, kad to vyro prašymas suteikti prieglobstį buvo atmestas prieš metus, bet jam buvo leista likti Vokietijoje, nes Sirija tebėra apimta karo.

Vyrui, kurio vardas nebuvo atskleistas, ne kartą buvo skirtas psichiatrinis gydymas ir yra mėginęs nusižudyti, nurodė J. Herrmannas.

Paklaustas, ar sprogdintojas galėjo palaikyti ryšius su džihadistų judėjimu „Islamo valstybė“, J. Herrmannas atsakė, kad tokia prielaida negali būti atmesta, nors kol kas jokių konkrečių įrodymų nerasta.

„Akivaizdus ketinimas nužudyti daugiau žmonių rodo islamistinį ryšį“, – jis sakė DPA.

Anksčiau pirmadienį Ansbacho prokuratūros atstovas sakė, kad užpuoliko motyvai nėra aiškūs.

„Ar esama islamistinių ryšių, ar ne – šiuo metu vien tik spėliojama“, – nurodė atstovas Michaelis Schrotbergeris.

Romanas Fertingeris, netoliese esančio Niurnbergo miesto policijos komisaro pavaduotojas, sakė, kad aukų tikriausiai būtų buvę daugiau, jeigu tams vyrui būtų pavykę patekti į koncerto teritoriją.

Iš 12 nukentėjusiųjų per sprogimą trijų būklė buvo sunki. Užpuoliko kuprinė buvo prikrauta aštrių metalo gabalėlių.

Šis išpuolis buvo įvykdytas Bavarijoje tvyrant didelei įtampai dėl kitų pastarąją savaitę surengtų atakų.

Anksčiau sekmadienį vienas siras užkapojo mačete vieną moterį, o dar tris žmones sužeidė netoli pagrindinės autobusų stoties pietvakariniame Roitlingeno mieste, bet galiausiai buvo suimtas. Policija sakė neradusi jokių įrodymų, kad šis incidentas susijęs su terorizmu.

Dviem dienomis anksčiau per iraniečių kilmės 18-mečio ataką viename Miuncheno prekybos centre buvo nušauti devyni žmonės, o dar dešimtys buvo sužeisti.

Tuo tarpu praeitą pirmadienį peiliu ir kirviu ginkluotas jaunuolis užpuolė žmones viename traukinyje netoli Viurcbergo, taip pat Bavarijos žemėje. Tas prieglobsčio ieškojęs 17-metis prieglobsčio ieškotojas buvo nušautas policijos, kai spruko iš įvykio vietos

Po sprogdinimo Ansbache trijų dienų muzikos festivalio dalyviai, kurių buvo apie 2,5 tūkst., buvo evakuoti. Tuo metu turėjo vykti britų grupės „Jethro Tull“ lyderio Iano Andersono pasirodymas.

Bavarijos visuomeninis transliuotojas „Bayerische Rundfunk“ pranešė, kad po to išpuolio Ansbache buvo sutelkta 200 policininkų ir 350 gelbėtojų.

Po atakos Miunchene J. Herrmannas ragino Vokietijos vyriausybę leisti per tokius incidentus kariuomenei padėti policijos operacijoms. Vokietijos pokario konstitucija leidžia kariuomenę šalyje naudoti tik paskelbus šalies masto nepaprastąją padėtį.

J. Herrmannas sakė, kad tokios taisyklės yra atgyvenusios ir kad vokiečiams turi būti užtikrinama „teisė į saugumą“.

Sausį Bavarijos teisingumo ministras Ansbache pradėjo regioninę programą, per kurią mėginama supažindinti pabėgėlius su pagrindiniais įstatymais, galiojančiais juos priėmusioje šalyje. Šios iniciatyvos buvo imtasi padidėjus įtampai ir susirūpinimui, kaip Vokietija integruos per milijoną migrantų, atvykusių į šalį per praeitus metus.

Be kita ko, atvykėliai buvo mokomi apie žodžio laisvę, religijos ir valstybės atskyrimą ir moterų bei vyrų lygybė.

„Vokietija – patraukli šalis, nes ji gerbia kiekvieno žmogaus orumą“, – sakoma viename mokomajame filme atvykėliams, kuriame pabrėžiama, kad tokia padėtis „turi išlikti“.

Liudininkas: visur kilo panika

Išpuolio liudininkas Thomasas Debinskis patikino, kad mažo miestelio gyventojai buvo apimti nerimo, kai sužinojo apie įvykusį smurto proveržį. „Žmonės neabejotinai panikavo, tuoj pat po įvykio pasigirdo kalbų apie neva įvykusį dujų sprogimą“, - „Sky News“ pasakojo Th. Debinskis.

„Vis dėlto vėliau paaiškėjo, kad sprogo kuprinė. Žmogus susisprogdino. Po tik ką Miunchene įvykusio išpuolio kelia nerimą suvokimas, kad visa tai gali įvykti šalia tavęs, nedideliame miestelyje.“ – guodėsi liudininkas.

Vietą, kur susisprogdino savižudis, užplūdo apie 200 policijos pareigūnų ir 350 gelbėtojų, o vėliau tyrėjai patvirtino, kad sprogo bomba. Tyrėjai prašė gyventojų perduoti bet kokią išpuolio vietoje darytą filmuotą medžiagą. Su panašiais prašymais į gyventojus kreipėsi ir detektyvai Miunchene, liepos 24 d. įvykdę pirmąjį suėmimą, susijusį su liepos 22 d. surengtu išpuoliu.

Liepos 24 d. Ansbacho mieste įvykdytas susisprogdinimas dar labiau sustiprino sielvarto ir nesaugumo jausmą šalyje, kurią pastaruoju metu sudrebino teroristinio pobūdžio išpuolių virtinė. Šis sprogdinimas buvo jau trečias incidentas, įvykęs pietinėje Bavarijos žemėje per pastarąją savaitę: penktadienį devyni žmonės žuvo per šaudynes regiono sostinėje Miunchene, o dar keli žmonės buvo sužeisti per kirviu ir peiliu ginkluoto užpuoliko ataką viename traukinyje praeitą pirmadienį.

Policija vykdo kratą užpuoliko namuose

Naujienų agentūros išplatino nuotraukas, kuriose matyti policijos pareigūnai dirbantys prie, kaip manoma, užpuoliko namų.

Kruvinoji Vokietijos savaitė

Vokietijos kasdienybę sudrumstė kruvinų išpuolių, susijusių su atvykėliais iš kitų šalių, savaitė. Tokia situacija nori nenori pakeitė šalies žmonių požiūrį į prieglobsčio Vokietijoje prašančiuosius iš Sirijos.

Kol kas su teroristine organizacija oficialiai susietas tik pirmasis tragiškas įvykis:

Liepos 18-oji: Kirviu apsiginklavęs jaunas prieglobsčio Vokietijoje prašantysis iš Afganistano buvo nukautas policijos pareigūnų. Per ataką traukinyje jis sužeidė penkis žmones. Atsakomybę už išpuolį prisiėmė teroristinė organizacija „Islamo valstybė“. Iš karto po incidento teroristai paviešino traukinyje siautėjusio jaunuolio darytą vaizdo įrašą. Liepos

22-oji: Iš Irano kilęs jaunuolis iš Vokietijos Bavarijos žemės sostinėje Miunchene surengė šaudynes. Žuvo devyni žmonės.

Dauguma iš jų – imigrantai. Atlikęs kruviną darbą, jaunuolis nusišovė. Skelbiama, kad jis buvo apsėstas žudynių mokyklose temos.

Liepos 24-oji: Prieglobsčio prašantysis iš Sirijos Badeno-Viurtembergo žemės Roitlingeno mieste mačete nužudė lenkę, dar du žmonės buvo sužeisti. Policijos pareigūnų teigimu, tai greičiausiai buvo „aistros pakurstytas nusikaltimas“.

Liepos 24-oji: Prieglobsčio Vokietijoje negavęs pabėgėlis iš Sirijos susisprogdino netoliese vietos, kur nedideliame Bavarijos Ansbacho mieste vyko muzikos festivalis. Per incidentą dar 12 žmonių buvo sužeisti. Nusikaltimo motyvas kol kas nenustatytas.

Turėjo būti deportuotas į Bulgariją

Susisprogdinęs siras po to, kai negavo prieglobsčio Vokietijoje, turėjo būti deportuotas į Bulgariją, AP agentūrai atskleidė pareigūnas. Anksčiau buvo pranešta, kad jis nedeportuotas į Siriją, nes šalyje vyksta karas.​

„Norėjo dėmesio“

Prieglobsčio prašytojams skirto namo, kuriame policija atliko kratą, gyventojas AP agentūrai pasakojo, kad susisprogdinęs siras mėgo sulaukti aplinkinių dėmesio. Su agentūra kalbėjęs Alireza Khodadadi sakė karts nuo karto su minėtu siru – kurį įvardino tik Mohammedo vardu – gerdavęs kavą, diskutavęs apie religiją.

Anot jo, Mohammedas yra sakęs, kad ekstremistų grupuotė „Islamo valstybė“ neatstovauja islamui. „Jis nuolat sakydavo, kad ne, jis ne su jais, jis jų nemėgsta ir panašiai. Bet aš manau, kad jis turėjo problemų – jis dažnai meluodavo be jokios priežasties. Manau, jis norėjo būti dėmesio centre, jam reikėjo dėmesio“, – sakė A. Khodadadi.