Pasaulyje

2021.06.19 08:30

JT ragina valstybes nares „užkirsti kelią ginklų tiekimui“ į Mianmarą

ELTA2021.06.19 08:30

Jungtinių Tautų (JT) Generalinė Asamblėja penktadienį ėmėsi retų žingsnių ir paragino valstybes nares „užkirsti kelią ginklų tiekimui“ į Mianmarą. Raginimas paskelbtas kaip dalis teisiškai neįpareigojančios rezoliucijos, kurioje smerkiamas karinis perversmas smurto krečiamoje šalyje.

Rezoliuciją patvirtino 119 valstybių, 36 – įskaitant Kiniją, Mianmaro pagrindinę sąjungininkę – susilaikė. Tik Baltarusija nubalsavo prieš rezoliuciją.

Tą pačią dieną JT Saugumo taryba surengė neformalias derybas dėl situacijos Mianmare, kur vasario 1 d. kariuomenė įvykdė perversmą ir nuvertė civilinę šalies lyderę Aung San Suu Kyi.
Rezoliucija nebuvo priimta konsensusu, kaip viltasi, tačiau balsavimo metu valstybės narės buvo priverstos atskleisti savo požiūrį.

Mianmaro pasiuntinys Kyaw Moe Tun taip pat balsavo už rezoliuciją. Jis pasmerkė perversmą ir ignoravo chuntos teiginius, jog jis nebeatstovauja Mianmarui. JT vis dar laiko jį teisėtu pasiuntiniu.

„Tai plačiausias ir universaliausias iš iki šiol patvirtintų situacijos Mianmare pasmerkimų“, – teigė ES ambasadorius JT Olofas Skoogas.

„ES didžiuojasi JT Generalinės Asamblėjos tik ką priimta rezoliucija. Ji siunčia stiprią ir galingą žinutę. Ja delegitimizuojama kariuomenės chunta, smerkiamas jos vykdomas smurtas prieš pačios šalies žmones, taip pat demonstruoja šalies izoliaciją pasaulio atžvilgiu“, – teigė jis.
Rezoliucija taip pat raginama atkurti demokratiją Mianmare ir paleisti visus sulaikytus civilinius lyderius.

„Mes privalome sukurti sąlygas, kuriose būtų galima vėl atkurti demokratiją“, – prieš balsavimą dėl rezoliucijos teigė JT Generalinis sekretorius Antonio Guterresas.

Rezoliucijoje taip pat reikalaujama, kad kariuomenė „nedelsiant nutrauktų bet kokį smurtą prieš taikius protestuotojus“. Chunta taip pat raginama leisti, kad šalį aplankytų JT atstovė Mianmare Christine Schraner Burgener ir būtų sukurtas humanitarinis koridorius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.