Pasaulyje

2021.06.18 17:19

Baltarusių apklausa: Lukašenka tapo kliūtimi nepriklausomybei, dauguma nori jo pasitraukimo

LRT.lt2021.06.18 17:19

Jungtinės Karalystės analitinis centras „Chatham House“ atliko Baltarusijos gyventojų apklausą, kuri atskleidė, kad šalies gyventojai geriau pažįsta opozicionierius, nei įvairius valstybės pareigūnus, protestų lyderius vertina pozityviau, o buvęs bankininkas Viktaras Babaryka jau yra populiaresnis už neteisėtą šalies vadovą Aliaksandrą Lukašenką.

Tačiau apklausa atlikta dar prieš tai, kai Baltarusijos režimas Minske nutupdė „Ryanair“ lėktuvą ir suėmė opozicinį žurnalistą Ramaną Pratasevičių bei jo draugą Sofiją Sapegą. Į šiuos veiksmus ES reagavo griežtomis sankcijomis ir skrydžių draudimais.

Paklausus, kas būtų geras Baltarusijos prezidentas, dauguma respondentų (34 proc.) atsakė, kad tai yra buvęs bankininkas Viktaras Babaryka. A. Lukašenką palaiko 25 proc. respondentų, buvusį diplomatą Pavelą Latušką – 14 proc., opozicijos lyderę Sviatlaną Cichanouskają – 10 proc. Respondentai galėjo rinktis iki 3 kandidatų.

Į klausimą, kas būtų geriausias Baltarusijos prezidentas, respondentai atsakė panašiai: už V. Babaryką pasisakė 25 proc., A. Lukašenką – 23 proc., P. Latuško – 8 proc., S. Cichanouskają – 4 proc.

Tačiau 51 proc. respondentų teigė niekada nebalsuosiantys už A. Lukašenką, 39 proc. – už S. CIchanouskają, 21 proc. – už V. Babaryką.

53 proc. respondentų teigė nepasitikintys A. Lukašenka (nuo sausio pabaigos pasitikėjimas smuko 4 proc., 29 proc. išreiškė pasitikėjimą neteisėtu šalies lyderiu, 17 proc. negalėjo apsispręsti. Itin nepasitikima ir kitais Baltarusijos pareigūnais – užsienio reikalų ministru Vladzimiru Makejumi (51 proc., nuo sausio pabaigos nepasitikėjimas sumažėjo nuo 60 proc.), buvusiu premjeru Siarhejumi Rumu (31 proc., nepasitikėjimas sumažėjo nuo 45 proc.).

37 proc. respondentų teigė pasitikintys S. CIchanouskaja (pasitikėjimas nuo sausio pabaigos sumažėjo nuo 44 proc., tačiau nuo 44 iki 42 proc. mažėjo ir nepasitikėjimas ja), P. Latuško teigė pasitikintys 50 proc. respondentų (nepasitiki 30 proc.), V. Babaryka – 48 proc. Šiuos atsakymus pateikė žmonės, kurie nurodė žinantys apie opozicijos lyderius, todėl apklausti ir A. Lukašenkos režimą palaikantys asmenys.

Lukašenka – kliūtis nepriklausomybei

Beveik pusė apklaustų žmonių pritarė teiginiams, kad A. Lukašenkai nerūpi Baltarusijos nepriklausomybė, jis yra pagrindinė kliūtis stabilumui ir ekonominiam šalies augimui, 39 proc. pritarė, kad A. Lukašenka kelia grėsmę Baltarusijos nepriklausomybei.

62 proc. žmonių teigė pozityviai vertinantys Lietuvą (neužtikrinti dar 21 proc.), 70 proc. – ES šalis, 79 proc. – Rusiją, dauguma respondentų teigė, kad santykiai su Rusija gerėja. 39 proc. respondentų teigė, kad A. Lukašenka privalo nedelsiant pasitraukti iš pareigų.

Paklausti, kaip pasikeistų šalies politika, jei Baltarusijos valdžią perimtų protestus palaikanti Vyriausybė, dauguma baltarusių sakė, kad šalis siektų draugiškų santykių ir bendradarbiavimo ir su Vakarais, ir su Rusija (48 proc.), tik su Vakarais – 42 proc.

Populiariausi pokyčiai užsienio politikoje būtų santykių su Europa vystymas. 45 proc. respondentų sakė, kad pasikeitus valdžiai Baltarusija siektų narystės ES, 31 proc. – narystės NATO. Tačiau narystę NATO palaiko tik 7 proc. respondentų, 9 proc. teigia, kad šalis turėtų priklausyti ES, 32 proc. – būti sąjungoje su Rusija, 46 proc. – būti sąjungoje ir su Rusija, ir su ES.

Kaip apibendrina „Chatham House“, nepaisant valstybinės propagandos, dauguma baltarusių teigiamai vertina kaimynes šalis, mano, kad santykiai su Rusija pastaruoju metu gerėjo, 58 proc. mano, kad Maskva turi nesikišti į Baltarusijos vidaus reikalus.

Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną teigiamai vertina 56 proc. respondentų, neigiamai – 27 proc.

Nepasitiki valstybės institucijomis

Visi respondentai vienareikšmiškai labiau nepasitiki, nei pasitiki visomis pagrindinėmis valstybės institucijomis, jėgos struktūromis, teismais ir valstybine žiniasklaida. Labiau pasitikima, nei ne, nepriklausoma žiniasklaida, Stačiatikių Bažnyčia, profsąjungomis, opozicine Koordinacine taryba ir kt. dariniais.

Kaip apibendrina „Chatham House“, palyginus su ankstesnėmis apklausomis, Baltarusijos visuomenėje didėja neužtikrintumas – daugiau žmonių teigia nesantys tikri, kaip vertinti vieną ar kitą politiką, opoziciją ar institucijas. Labiau pasitikima nepriklausoma žiniasklaida, profsąjungomis ir žmogaus teisių organizacijomis, nei valstybiniu sektoriumi.

Tačiau pozityvus protestų vertinimas pamažu mažėja, nors dauguma žmonių remia idėją, kad režimo smurtas prieš protestuotojus privalo būti skaidriai ištirtas. Dauguma respondentų remia mintį, kad turi būti surengti nauji laisvi rinkimai, politiniai kaliniai turi būti išleisti į laisvę, prieš žmones neturi būti naudojama jėga.

Jungtinės Karalystės analitinis centras „Chatham House“ atliko baltarusių apklausą internetu balandžio 20–30 d., apklausoje dalyvavo 973 respondentai. „Chatham House“ pažymi, kad dėl apklausos atlikimo internetu, tikrasis A. Lukašenkos ir jo politikos palaikymo mastas šalyje gali būti kiek didesnis, nes ne visi šalies gyventojai naudojasi internetu, o autokrato palaikytojai dažnai yra socialiai ir ekonomiškai pasyvesni. Tuo tarpu internetu labiau naudojasi didžiųjų miestų gyventojai, žmonės, turintys aukštesnį išsilavinimą.

Apklausos paklaida neviršija 3,2 proc.

Su visais apklausos duomenimis galite susipažinti čia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.